1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Kurulan Deniz Akvaryumum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde ozgrcnk tarafından 8 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Yeni Kurulan Deniz Akvaryumum ! (Molly Denemesi Kötü Sonuçlandı)

Velifera eklemesi filan bizim tarzımız değil Özgür. Gerçi kurulumu bir noktaya kadar yanlışlarıyla bitmiş dahil oldun aramıza ama biz kurulumları doğru, hatasız yaparak canlı ekleme sürecine geçeriz genelde. Bu yüzden bunların sana fikir vermeyeceğini söylemekle yetiniyorum.

Led aydınlatma güzeldir ama tuzlu su akvaryumundan söz ediyorsak ışık kelvin değerinden başlayan birçok değerin uyması gerekir. Şerit Led kullanımı uygun değil ve ilerde yosun sorunu yaratabilir. Tam bilinen noktalar değil aslında Led karmaşası. Ancak Led kullanılacaksa mavi led dizilimi ve beyaz T5 karışımı daha iyi olur.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

O bahsettiğin power led değil Özgür.Onlar sıradan normal tek çipli leddir. Nette power led diye aratırsan anlarsın aradaki farkı. Şuan kullandığın normal led seninki.Bu ledler deniz akvaryumunda olmuyor ne yazık.

3. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Tekrar merhaba. Dün akvaryumuma1 adet domino damsel ekledim ve gozlemliyorum. Bugün itibari ile gayet sagliklı gözüküyor. İlerleyen vakitlerde tekrar durumu anlatirim. Şuan itibari ile halen diatom oluşumu söz konusu değil. İnşallah bir çıkmadan bu işin üstesinden geliriz.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akıllıca bir balık seçimi olmamış. Eklemeni önereceğimiz en son balığı ilk önce eklemişsin. Hayırlısı olsun bakalım. Diyatom başlar merak etme sen Domino Damsel balığını beslemeye başlayınca. Velifera..Domino Damsel hayırlısı bakalım nereye gidiyoruz.:smiley33:

5. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Yakinda hamsi ekliyebilirim bakalım :)

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yok yok istavrit daha iyi olur.:F

7. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Geçenlerde bir adet Percula clown ve Doctor shrimp ekledim. Şu an için bir sorun yok ilerleyen zamanlarda gelişmeleri iletirim.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun, canlı eklemelerine hız vermeden önce dekoru biraz daha güçlendirirsen fena olmaz. Sumpu ters çevirip protein skimmeri oynayan su seviyesinden kurtardın mı ?

9. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Evet Temel abi sumpu düzelttim ve kahverengi bişeyler topladı, bu arada dekoru düzelttim ve 10 kg daha canlı kaya ekledim. Yalnız canlı kayalar deniz kokuyo resmen bi arkadaşım getirdi ama ne diyosunuz bir problem olur mu ? Ege'den çıkmaymış sanırım.

Bir de canlı kayaları ekledikten sonra akvaryumun suyu bayağı bulandı ama yavaş yavaş açılıyor.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sumpu ters çevirmen yerinde olmuş, Gelen kayalar deniz kokabilir ama miktarını bilmemekle birlikte temizliklerini bilmeden yorum yapmak zor. Lağım kokkusu filan yoktur inşallah. Fotoğraf ekler misin sump ve gelen kayalardan.

11. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Bugün itibari ile benim su çok net açıldı yani.Kokuda yok yani geldiğinde gelen deniz kokusu kısmen gitti.Ama arkadaşın akvaryumu lağam gibi kokuyo ve su çamur gibi acaba sorun ne olabilir ? ne yapmak lazım ?
    Resim ekliyeceğim.
    Bu arada ps toplama yapmıyo demiştim ama bugünlerde atık kabının içinde kahverengimsi bi pis su ve kuru kuru köpük oluyo tepede acaba bu durum normalmi yani ps görevini yerine getiriyormu ? reçel kıvamından bahsetmiştiniz o dediğiniz ne zaman olucak ? Şimdilik bu kadar :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Lağım gibi kokan akvaryum için sebep çok. Kirli kayalar eklenmistir yani kürlenmeden eklenmiştir, protein skimmer yoktur veya sadece ismi vardır bu koku olur. Senin ps ise topluyor demek ki bir şeyler ama miktarı veya iyisi kötüsü görmeden yazılamaz.

13. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Temel abi az önce bir fırsatla eve geldim ve akvaryuma baktığımda kumun üzerinde kahverengimsi diatomlar oluşmuş bu durumda ne yapmam lazım ışıkları kapatıyımmı yoksa ?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yok bir işlem yapmana gerek yok, aynen devam. İnşallah zamanı gelince de kalkar. İnşallah diyorum cünkü ne nasıldır tam hakim değiliz senin akvaryuma ama diyatom kurulumda normaldir.

15. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

akvaryumun son hali
    1 Adet palyaço daha eklendi

Bir sorum daha olucak palyaçolardan ufak olanı genelde suyun yüzeyine yakın sanki güneşlenir gibi kendini salıyo, yan yüzüyo :) bi türlü anlam veremedim hasta desem hasta da değil ama anlamadım.saat:gif

fth-94, YIKIKTEMO ve Heliak bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Normal tavırlarıdır alışana kadar. Konak mercan olmayınca bu tavır daha uzun sürüyor zamanla düzelir. Diyatom başlamış hayırlısı bakalım. Sol tarafa bir akıntı motoru daha eklesen daha iyi olacak gibi.

17. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Temel abi bi arkadaşım var zaten bahsetmiştim daha önce de. Kendisi o kokan kayaları çıkarttı akvaryumu temizledi ve yeniden damacanalarla suyu doldurup bu sefer kaliteli kayalar aldı...Buraya kadar herşey normal, kayaları koyuyor sabah bir uyanıyor içinde gelen canlılar kurtlar,domates anemon, mushroom vs. hepsi ölmüş ve su baya bulanmış.

Acaba bunun sebebi ne olabilir ? Yardımlarınızı bekliyorum.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Soru ilginç, durum ilginç aslında. Bir kere normal kurulmuş olan bir akvaryumda bu söylediğinin yaşanması mümkün değil. Çünkü domates anemon ölebilir tuz yoğunluğu deriz diyelim, fakat Mushroom, kurtlar vb toptan ölmüş olunca bir yerde yanlış var demektir.

Deniz tuzu koymayı unutmuş olabilir mi ?

Alt sump sistemi var mıydı, sump yoktuysa oksijen sağladı mı yani askılı vs Ps çalışıyor muydu ?

Dezenfekte olsun diye ilaç vs eklemiş olabilir mi ?

Tuz tam erimeden kayaları vb eklemiş olabilir mi ?

19. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Bunların içinden sadece tuz tam erimeden kayaları ekleme ihtimali olabilir ki 24 saat dalga motoru ps ve ısıtıcı çalışır durumda iken beklendikten sonra kayalar eklendi.
    :) Bir anlam veremiyoruz bizde :)

Ben suyu musluk suyu kullandım biliyosunuz ama şu anda herşey gayet iyi durumda ve bi problem yok.Zaten akvaryumu yeniden boşaltırsak bu sefer kesinlikle musluk suyu koyucaz :)

YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Söylediğin şekilde sorunu bulşmak zor. Kim bilir ne vardı yapılan bilemem. Çeşme suyu zaman zaman iyuiçıkıyor doğrudur ama yine de tercih senin olsa da tavsiye etmem.

Yardım bekliyorum demişsin orasını anlamadım, Hayırdır ?

Sayfayı Paylaş