1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Kurulan Sistemdeki Sorun

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Ottoman tarafından 12 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu
    Öylenden sonra çalıştırdığım sistemde suyun rengi git gide bulanmaya başladı ve garip koku var suda içerisindeki kayalar uzun süredir kullanılmayan seramik kayalardır aldığımda iyice yıkayıp bir iki günde güneşte bırakmıştım ama bu gün böyle bir sorunla karşılaştım kayalar acaba salınımmı yapıyor buradaki hobici arkadaşımla birlikte baktığımızda o benden daha deneyimli tuzlu suda onun söylemi bir iki gün daha çalıştırmam sistemi ve hatalı su olarak suyu sonra boşaltıp tekrar doldurmam olacakmış. Siz ne dersiniz? kısa bir video ekliyorum yardımcı olursanız sevinirim...

[video=youtube;_P4kH98VdkY]http://www.youtube.com/watch?v=_P4kH98VdkY[/video]

2. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Cevap: Yeni Kurulan Sistemdeki Sorun

Merhabalar;
    Suyunuzun bulanması ve kokusu normal. Çünkü kayalar önceden kullanılmış ve su dışına çıkarıldığında üzerinde bakteriler ölmüş. Yıkasanız dahi bir fayda etmeyecektir. Tuz karıştıktan sonra protein skimmer'ı çalıştırırsanız sorun ortadan kalkacaktır emin olun. Aynısı benim başıma gelmişti çünkü. Ama biran önce kurtulmak istiyorsanız %10 luk bir su değişimi yapabilirsiniz. Sistemde sorun çıkaracağını düşünmüyorum.

Saygılarımla...

Ottoman bunu beğendi.
  3. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Bu gün dolduğu için 1 gbi falan bitti çalıştırdım bir sıkıntı olmadı akşam 7 8 gibi baktoğımda bir garip koku amonyak ama garip bir kokuda var renkte bulanmaya başladı içime kurt düştü arkadaş cumartesiye kadar kalsın istersen hepsini çek tekrar doldur dedi sizde %10 su değişimi dediniz kararsızım valla.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

İhsan abi geçmiş olsun bende kayaları yapıştırırken dışarı almıştım. İçerisindeki podlar ve bakteriler ölüyor ve suya koyduğumuzda bunlar amonyak olarak suya salınıyor ve koku yaratıp suyu bulandırıyor. Şuanda akvaryumda kullanılmamış bir kaya varmı bu seramiklerden yine. Eğer varsa onuda koklarmısın oda kokuyormu ?

Tuzu eklemişmiydin bu arada suya ? %20 su değişimi iyi olur.

5. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Fatihim kullanılmamış kaya hiç yok kardeşim hepsi kullanılmış çıkartıp kokladığımdada aynı çok böyle iğrendirici bir durum yok ama hani koku varmı var suda bulandı tabi ister istemez benimde beynim bulandı yani kök su değişimi yapmayalımmı % lerlemi geçirriz tuzu daha eklemedim bu durum olmasa yarın tuzu girecektim ama böyle olunca kafa karıştı:)

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tuz eklenmediyse suyu komple değişmek iyi olur. Sonuç olarak sistemde olmaması gereken ölü canlılar bulunmakta. Komple suyu değiştirirsen sıkıntı olmaz.

7. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Şansızlık işte yapacak bişey yok değiştireceğim komple şimdi çalışsın yarın akşam çeker boşaltırım osmosu açarım tekrar ne yapalım iyi olur inşallah:)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumda zaten tuz eklenmemiş tatlı su çalışıyor. Ayrıca protein skimmer bağlı değil doğal olarak ve tabii toplayacak unsur da bulunmuyor. Akvaryum suyunda hiç bir sorun yok bence. Tuz ilave edilmeli ve protein skimmer çalıştırılmalıdır.

Tuzu erimiş ve ps bağlanmış bir sistemde var olduğunu söylediğiniz eski ölü canlılar öcü değil yeni başlayacak olan yaşama besin kaynağıdır.

Ottoman bunu beğendi.
  9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

İhsa abi yarın değişmen iyi olur hatta. Dalga motoru, geri dönüş motoru ne var ne yok hepsini kayalara çevirki içinde pod vs kalmasın hepsi kayadan ayrılıp yarın suyla birlikte çöpe gitsin.

Ottoman bunu beğendi.
  10. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Yalnız şöyle bir durumda var. Akvaryumda döngünün başlaması için amonyağa ihtiyaç vardır. Bunu da göz önüne almanızı öneririm. Ben suyun tamamını değiştirmenize karşıyım.

Ottoman bunu beğendi.
  11. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Güzel noktaya temas edilmiş, suyun amonyak ihtiyacı da var tabi. Olur da suyu değiştirme kararı alırsanız, sirkeli su tavsiye ederim, daha sonrada araba yıkmacılarının kullandığı pompa altında temizlik. Amonyağı alacağından eminim; ama ben olsam suyu bırakırım.

Ottoman bunu beğendi.
  12. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Selam bu sabah itibariyle evin içerisine pis bir koku yayılmaya başladı su rengi dahada garipleşti rakı gibi bir renk aldı.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Su değişimi diyorum ben. Amanyok ihtiyacı var tabiki ama bu kadarı fazla bence.

Ottoman bunu beğendi.
  14. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Peki neye göre fazla Fatih? Bunun ayırımını yapmak çok zor. Fazla ve ya az diye. Döngünün başlaması için amonyağa ihtiyaç var. Döngü başladığı zamanda bakteriler görevi yerine getirerek amonyağı kullanırlar. Geri kalan amonyak da (tabi eğer kalırsa) skimmer ile sudan alınabilir.

Boşuna endişe etmenize gerek yok. Aynı şeyi ben yaşamıştım. Çünkü bende ölü kayalardan kurmuştum akvaryumu. Koku ve bulanıklık normal. Ekleyin tuzunuzu ve skimmer'ınızı çalıştırın. Sonra suyun berraklaşmasını seyredin. :ay:

Ayrıca Vortech MP10 canlı destek için telefonum her zaman açık. :) Ayrıca size kullanım kılavuzunun linkini de vereyim.

http://ecotechmarine.com/wp-content/uploads/2010/05/FULLMANUAL_Revision1.1.pdf

Saygılarımla...

Ottoman bunu beğendi.
  15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Görkem içerisinde binlerce pod ve bakteri olan kayadan bahsediyoruz. Matıklı olarak baktığımızda fazladır. En azından benim düşüncem bu şekilde.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fatih kayalar 3 ay once sistemden cikmis ve nasil kayalarmis biz bilemeyiz. Kurumus ve hayat kalmamis kayalarda. Akvaryumda ortaya cikabilecek amonyak miktarini nerden ve nasil aldigina bakarak karar verilebilir.

Yine sanirim gozunuzden kacan akvaryum icindeki suyun tatli su olmasidir. Kisaca pod, bakteri, makro, mikro, fotosentez veya son 200 sprint canlisi mevcut degil. En guzeli bence koku var diyorsa Ihsan suyu degismesidir. Normal sartlarda su tuzlu su olsa ve ps bagli olsa su toparlardi.

Ottoman bunu beğendi.
  17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bende onu sordum ilk mesajımda tuz kondumu diye. Konmadığı için hiç maceraya gerek yok diyorum. Boşaltıp temizlemek en güzeli. Ama tuz olsa %100 denmezdi.

18. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Selamlar yeni eve geldim eve gazmaskesi ile girmem lazımdı sanırım çok pis bir koku var evde iyiki annemler yok valla beni direk atarlardı evden:F Su hala bulanık ve aynı şekilde pis kokuyor, dünden bu yana dalga motoru son sürat üzerlerine çevrili bir şekilde üzerlerine vuruyor. Sizce şimdi mi çekmeliyim suyu yarın diğer gün olur mu? Yarın evde olmama gibi bir durumda söz konusu ama bir kaç gün daha beklesin derseniz ona göre hareket edeceğim yada şimdi direk boşaltacağım bilgi verirseniz sevinirim...

19. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Kayaları çıkardıktan sonra sirkeli suda bekletin ve bir yıkamacıda güçlü pompayla temizletin hiçbir sorununuz kalmaz diyorum.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Zamanın varsa işlemi yarın yapabilirsin. Burak'ın dediği gibi imkanın varsa yıkamacı su tabancasıyla güzel bir yıkat kurtul bu sorundan. Nerden bulur çıkarırsınız böyle kayaları bilmiyorum.saat:gif

Sayfayı Paylaş