1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Kurulum İçin Yardım Çağrısı :)

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Barış Savaş tarafından 26 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Barış Savaş

Barış Savaş

İsim:
    Barış
    Herkese merhaba,

Yıllardır tatlı su balıkları besleyen ve aylardır bu sitede sayfalarca yazı okuyan birisi olarak tuzlu su akvaryumuna geçiş yapacağım. En sonunda foruma üye oldum ve artık sorularımı sormaya başlıyorum :)

Birkaç gün önce ikinci el red sea max 130d akvaryum aldım. Bu hafta biraz yoğun olduğum için daha herhangi bir işlem uygulayamadım. Bu akşam mesai bitimiyle temizliğe başlamak istiyorum. Eski sahibi 1-2 parmak boyunda su ile kumu ve canlı kayaları içinde tutmaya devam etmiş. Akvaryum da hala o durumda ve komple temizlenmesi gerekiyor. Ofiste olduğum için fotoğraf atamıyorum fakat akşam fotoğrafları göndereceğim.

Şimdi ben bu akşam kumu çıkarıp akvaryumun içini komple yıkamak istiyorum. Bunun yanında ps'yi, kafa motorlarını, ısıtıcıyı, dalga motorlarını ve sump bölmesini de yıkamak istiyorum. Akvaryum kurulumu, diatom, canlı eklenmesi vs gibi konularda bir dünya bilgi edindim (tabi ki hala yeterli değil) fakat akvaryumu ve kumu nasıl yıkayacağım konusunda herhangi bir bilgim yok.

1- Bütün malzemeyi şebeke suyu ile yıkamamda sakınca var mıdır?
    2- Kumu yıkarken su sıcaklığı, kalitesi ya da katkı maddesi gibi etkenler önemli mi?
    3- Katkı maddesi kullanılacaksa ne gibi bir katkı maddesi kullanmalıyım.

Bu konuda yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

Akvaryum kurulumunu gün gün burada paylaşmaya başlayacağım. Siz değerli insanların nezaretinde bu kurulumu sağlıklı ve stressiz bir şekilde bitirmeyi diliyorum.

Saygılarımla.

2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Barış Bey kararınız hayırlı olsun. Ekipmanı birkaç gün sirkeli suda bekledikten sonra yıkamanız faydalı olacakttır. Diğer malzemeleri tatlısuda yıkayabilirsiniz. Kumu tatlısuyla iyice yıkadıktan sonra ro su ile bir kaç kes durulamanız faydalı olur.

3. Barış Savaş

Barış Savaş

İsim:
    Barış
    Mesut Bey çok teşekkür ederim. RO su yerine damacana suyu kullanabilir miyim durulama evresi için. Sirkeli suda bekletilecek ekipmandan ve tatlı suda yıkanacak diğer malzemelerden kastınız nedir? Malum acemilik.

4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Kumu tatlısuda yıkayabilrisin diğer ps ısıtıcı vs. bunlarıda sirkeli suda bekletip yıkarsan pırıl pırıl olur ;) Damacana su fazla lüks olur ;)

5. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Kumu çeşme suyu ile güzelce yıkayın.Durulama kısmında Mesut'un dediği gibi eğer RO cihaz yani su arıtmanız varsa onu kullanın yoksa normal şebeke suyu yeterli.

Zamanla suyun içindeki kafa motoru, PS, ısıtıcı, dalga motoru kirleniyor ,yosunlanıyor, coralin yosunu kaplanıyor veya kireçleniyor.Bunu önlemek için bu tür ekipmanları sirkeli suda bekletiyoruz.1-2 gün içinde bekleyince ilk günki gibi pırıl pırıl oluyor.

Hazır sistemler başta iyi gibi görünsede değişikliğe açık olmadıkları için zamanla sorun yaratıyor.Yerinizde olsam hobiciden ikinci el şık bir akvaryum alırdım.Bende ilk başlangıcımı boyu hs60 ile yapmıştım:D

Ekipman alırkende forumun ikinci el bölümünü takip etmenizi öneririm.

Kolay gelsin.

YMR_AY bunu beğendi.
  6. Barış Savaş

Barış Savaş

İsim:
    Barış
    İbrahim Bey bilgiler için çok teşekkür ederim. Bugün zaman bulup bütün ekipmanı ve kumu dediğiniz şekilde işlemden geçirdim. Uzun zamandır zaten takip ediyorum ekipman ve canlı ilanlarını fakat maalesef İstanbul'da yaşayıp borç ödemekten bu hobiye yeterli bütçeyi ayıramıyoruz. O yüzden kapalı sistem tercih ettim ama forumda kapalı sistemin sonradan daha çok masraf çıkaracağı bilgisini okuduğumda da epey canım sıkıldı :)

Bugün temizlik yaparken akvaryumu aldığım kişiyi aradım. Protein skimmer'ın çok fazla ses çıkardığını söyledi. Bunu şimdiden önlemenin bir yöntemi var mıdır?

7. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Ps konulan yerin ölçüsüne göre farklı PS kullanabilirsiniz.Ben tunze 9001 kullanmıştım.İsterseniz tunzelere bakın.

Şuanda karantina tankında hydor slim 135 kullanıyorum.Oda çok ince.

Sayfayı Paylaş