1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Kurulum Filtre Önerisi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde morningrise tarafından 30 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. morningrise

morningrise

İsim:
    Thor Down
    Merhabalar,

Yaklaşık 3 hafta sonra brüt 270lt (cam kalınlığı, kum kaya hacmini çıkartırsak net su hacmi 200lt) bir malawi akvaryumu kuracağım. Elimde mevcut 11 adet 3-4cm saulosilerim mevcut. Cinsiyetleri belli olunca 1e5d şeklinde saulosi ve demosoni kolonileri kuracağım.

Ancak filtre için marka ve model konusunda kararsızım. Mevcut 140lt tankımda Eheim 2213 kullanıyorum. Ancak yüksek fiyatı yüzünden yeni tankıma Eheim almayı düşünmüyorum. Kafamda olan yeni modeller Fluval 206 (780lt) veya JBL E901(900lt). Gerek Eheim'a göre uygun fiyatları, gerek düşük enerji tüketimleri bu 2 modeli öne çıkarıyor.

2 filtre de debi düşmeme garantisi sunuyor ancak JBL den emin olamıyorum. Fluval'de ise debi düşmemesinin filtreleme kalitesini düşürdüğü yönünde görüşler var. Bunun dışında 2 markanında malzeme kalitesi açısından şikayet duymadım. 2 filtre de dolu geliyor ve fiyatları yakın. Yedek parça konusunda ise 2 markadan da emin olamıyorum.

Anlayacağınız karar vermekte zorlanıyorum. Konu ile görüşlerinizi, özellikle bu marka veya modelleri kullanan arkadaşların görüşlerini merak ediyorum. Başka marka veya model önerilerine de açığım.

Herkese teşekkürler.

Kamil Yılmaz bunu beğendi.
  2. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Fluval'den kesinlikle şaşma. Ben Fluval 105 kullandım, kesinlikle debi düşme ne de temizlemesinde düşme gibi hiçbir şeyle karşılaşmadım. Alıcaksan benim önerim kesinlikle Fluval olurdu. Hem sessiz, ekonomik yakıt tüketimi ve mükemmel temizlik...

3. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Şu anki piyasada tetratec ex1200 en mantıklı seçim olur. Neden derseniz çin malı fiyatına eheım ayarında filtre alıyorsunuz fluval,hydor,aquel, ve uzun süre eheım profesyonel serisini kullanmış biri olarak şunu diyebilirimki sessizlik ve enerji tüketimi hiçbirisini aratmıyor. Kova hacmi muadili eheım filtrelere göre daha yüksek ,bağlantı aparatlarındaki fonksiyonellik daha iyi.(farklı vantuz seçeneği , çift şelale aparatı ,emiş borusunun yüksekliği ayarlanabilir vb .) professional serisinin yeni jenerasyonu hala öylemi bilmiyorum köşe boruları yoktu hortumdan keserek ek yapıyorduk. Filtrenin pompalı olmasıda ilk çalışmada kolaylık sağlıyor. Netteki yorumlara kesinlikle aldanmayın new serisinden 2 aded ramazan ayında kurdum o gün bu gündür temizlik yapmıyorum,bitki akvaryumumda olmasına rağmen debisi yeteri kadar iyi.(hortumlarda yosun bağladı) İşinize karışmak istemem fakat söz konusu canlı ve akvaryumlarım olunca en iyi malzemeleri kullanmaya çalışıyorum. Bu fiyata bu filtre varken diğerlerini kullanmak parayı çöpe atmak olur. Akvaryumcuda görerek alırsanız malzeme kalitesi ile fiyatını kıyasladığınızda sizde bana hak verirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken musluk kilit sistemi biraz farklı nazik davranmazsanız problem yaşar ve netteki insanlar gibi ürünü kötülemeye başlarsınız. Filtrelerin temizlik konusuna gelince kova hacmi ve debisi aynı olduktan sonra 50 liralık olanda 500 liralık olanda aynı işi yapar olay dizilimde ve içinde kullandığınız malzeme kalitesinde biyiyor. Tetratec için ekstra olarak sadece elyaf eklerseniz temizliğinden memnun kalacağınıza eminim.

Sayfayı Paylaş