1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Kurulum Nano

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde mericselcuk tarafından 15 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Mevcut tanki canlilari birakabilecegin bir yer varmi?

Yoksa sifirdan kuracaksin mecbur.
    Hani olurda canlilari misafirligr gonderirsen. Tanki aktarirken kumu alma. Yeni kum ser sonra kayalari suyu aktar. kum biraz bela amonyak nitrat patlamasi yasarsin karisan kum ile

2. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Ben şey düşündüm eski akvaryumdaki suyun 25 litresini yeniye aktarıp üzerini hazırladım tuzlu suyla tamamlamak istiyorum kalan 5 litreyide eski akvaryumda canlıları bırakmak için bekleticem ve 3-4 saat sonra koyacam yeni akvaryuma sonuçta su değişimi gibi bişe oluyor suyun %30 bışaltıp yeni hazırladım suyu ekliyorum canlılar içindeyken hemde bu düşündüklerimde hata varmı acaba

3. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Bişe daha soracam akvaryumda sumptan gelen suyu akvaryuma aktarırken akvaryumun deligine takılan bir aparat oluyor tekli çiftli böyle onun adı ne acaba ne diye geçiyor nerden bulabilirim onları resmini buldum tam gözükmesede ama adı nedir nerde bulunur bilemiyorum

4. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    dışardan bakıldıgında evet sanki büyük tanka gecerken su degişimi ilavesi yapılmış hacim arttırılmış gibi görünüyor ama sen tabandaki kumu karıştıracagın icin büyük olasılıkla amonyak ve nitrat degerlerinde artışa neden olacaksın. işleyen bir carkı bozacaksın. hem ister taşı iste sıfırdan kur o yeni tank illaki bir diyaton süreci gecirecek. öyle 3 4 saat te canlıları aktarmayı düşünüyorsan canlı kayıpları yaşaman yüksekle muhtemel olacaktır. yeni tankı eskisinin yerine koyacagım bu yuzden degişim yapmam gerekir diyorsanda şöyle bir şey tavsiye ederim. kare kutu plastik kaplar mevcut.
    https://www.hepsiburada.com/dunya-p...MI0Oi42obm2QIVHmUZCh3juQqlEAQYAiABEgIpQ_D_BwE
    bunlardan bir tane al canlılarını kayaların ile birlikte bu tanka taşı hatta su seviyesine göre ps i ısıtıcıyı hepsini buna aktar ve bu kutuyu bir köşeye taşı üstünede aydınlatmanıda bırak . bu kutuları karantina tankı olarak bir cok hobicinin kullandıgını gördüm. bu surecte işini görecektir.
    sonrasında eski kumu kulllanacagım diyorsan ro su ile güzelce yıka kumu! neden yeni akvaryuma yeni kum dedigimi yıkarken anlayacaksın zaten. yeninin kurulumunu yap bakteri kültürünü ekle sürec başlasın sonrasında canlıları eklemek icin test sonuclarına bakar karar verirsin.

o dedigin aparatada nozzle diyorlar bir cok ceşiti var döneni kıvrılanı yatık yayanı forumdada bir cok konuda anlatılıyor.

5. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk

Anladım ben kumu kullanmayı düşünüyorum zaten eski kumu çünkü o ince kum elimde 5 kg kadar var 5 kg kadarda yada 10 kg kadarda mercan kırıgı ile karıştırıp koycam dogal olarak kum kaya değişince sıfır gibi olcak diyosunuz en mantıklısı mevcut akvaryumumda canlılar kalsın yeni akvaryumu sıfırdan kurayım peki bu yeni akvaryumu kurucam sürkülasyon ve kafa motoru döngünün oturması için yeterli olcakmı acaba PS siz ? ps diger tanktan alırsam canlılar gidicek hay ben bu işin :) ne yapcamı şaşırdım şuan

6. hasan1958

hasan1958

Yer:
    Ankara
    İsim:
    hasan eksi
    aşağıdaki linkte istediğiniz ölüde var. 15 günde geliyor.
    https://tr.aliexpress.com/wholesale...ium+Pump+Duckbill+Nozzle+Water+Outlet+Return+

7. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
  8. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
  9. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
  10. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    hangi uygulama acaba ?

11. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk

Aliexpress uygulaması

zorvolkan bunu beğendi.
  12. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    teşekkürler bir bakayım bende iso da vardır umarım. hiç alışveriş yapmadım ali den o yuzden biraz yabancısıyım :)

13. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    zorvolkan bunu beğendi.
  14. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Evet tankı güncellemeye geldi sıra yeni tank ve özellikleri ;

75x40x35 ölçülerinden yandan 13 cm sumplu dolaplı akvaryum
    Buble Magus QQ2 Protein Skimmer ( eski tanktan)
    ISıtıcı markaısnı hatırlamıyorum eski tankdaki
    Jebao rw4 dalga motoru
    Ayrıca yurt dısından aldıgım sump su çıkışbölmesindeki 360 derece dönen nozzle ile dalga motoruna yardımcı olacak.
    Hydro 1150 Litrelik sump motoru
    Su tamamlama Sistemi
    Light Spect profesyonel Simülatörlü Led Aydınlatma
    Fiji Kaya 6-7 KG ( Yada eski tantaki kayayla birletirip bişeler yapacam )
    Kum argonit mercan kırıgı ile eski kurulumdan kalan 5kg luk ince kumu karıştırcam canlı kum ( Eski kumu kullanmıcam atacmam tanktaki)

Canlılar Eski Tanktan ;

1 Percula
    1 Purple Firefish
    1 Yellow Goby
    çay tabagından büyük Star polip
    4 kafa Candy
    çay tabagı kadar hair mushroom
    1 tane Kenya Tree Coral 10-12 cm boyutunda
    3 kafa bunun ismini unuttum ta bacakları olan bir torch buda resimlerde var
    2 kafa Torch
    3 conch
    1 turbo snail
    1 leather
    1 kafa özel ZOA turuncu siyah
    1 yeşil mushroom

Aklıma gelenler bunlar eski tanktan yeni tanka aktarım olacak..sayısı çokmuş gibi ama ben bunları şuan 25 Litre net 30 litrelik bir nanoda sorunsuz ve 5 aydır bakıyorum.

yeni tank gelince ilave olcaklar ;

1 yellow tang en küçügünden
    1 flame angel cücesinden
    1 brain di galiba mercan kırmızıcok hosuma gitmişti
    1-2 tane en kçük fraglarsan SPS bakımı kolay rengi güzel bişe düşünüyorum..

SİZCE NASIL FİKRİM BU OLMAZ ŞURASI YANLIŞ DEDİGİNİZ YERLER VARSA ZEVKLE DİNLERİM.

veysel ve Sena bunu beğendi.
  15. ataysemerci

ataysemerci

İsim:
    Atay
    Hayırlı olsun, inallah kayıpsız, istediğiniz gibi bir aktarım olur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

16. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Teşekkürler burdan ögrendiklerimle ve kazanabildim deneyimlerle yapmaya calısıcam artık görücez sonucu..

ataysemerci bunu beğendi.
  17. ataysemerci

ataysemerci

İsim:
    Atay
    Merhaba,
    Ali expresten verdiğiniz siparişler geldi mi? Özellikle ucu dönen diye tarif ettiğiniz 1 numaralı siparişi merak ettim, kafa motorundan gelen su ile etrafında 360 derece dönüyor mu?
    Ben de 10 gün kadar önce kurulum yaptım, aynı yerden aynı ebatlarda bir tank aldım, ordan hydor’un dönen nozzle’ından aldım ama çarkları çok fazla ses yapıyor ve kafasına göre çalışıyor. Eğer sizin aldığınız efektifse sipariş vermeyi düşünüyorum.

18. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    merhabalar,

hayırlı olsun yeni tankınız inşallah.

Bu aldıklarınız ne işe yarar peki?

19. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Sumptan akvaryuma giren suya istediginiz gibi yön vermenizi saglıyor ve benim aldıgım dönen modeli dalgalanmaya ve yüzey yaglanmasına engel olucak dalgalar yaratıyor tamamen opsiyonel bi seçenek

Fuat Çakmak bunu beğendi.
  20. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Henüz gelmedi şuan türkiye sınırlarına gelmek üzere gelince denicem evet 360 derece dönen model banada önerdi o akvaryumu aldım yerde ama ben internetten bulunca aldım ses yapıomu yapmıyomu bilmiyorum deneyip görecegiz ses yaptıgını ilettin mi belki sendeki bozuktur kafasına görede calısıyosa bir sorun var demektir

ataysemerci bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş