1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Kurulum Nano

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde mericselcuk tarafından 15 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Anladım ben şöyle bişe yapmak istiyorum ben bu kayalardan nefret ettim şekilsi duruyor mercanları konumlandıramıyorum felan delirtti yeni bir kaya almak ve yeni kayalar koymak istiyorum ve onla beraber suyun en az %50 değiştirmek istiyorum herhangi bir sorun olurmu bu içindeki kayaları komple atsam sıfır kaya koysam döngüye zararı olurmu ?

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bırak elleme bu tankı artık. Mercan yerleştirmeyi epoksi ile yapıştırarak yapmayı dene. Böyle yap boz şeklinde emin ol huzurun kaçacak.

3. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Epoksi dedin şey yapıştırıcılarmı yoksa bu macun gibi olan şeylermi

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Çift epoksi macun evet.

5. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Bugün tam 57.Gün Dünkü su değişiminden sonra değerler bu sekilde 16.12.2017 göre kıyaslıyalım bakalım

16.12.2017 değerleri
    Tuz: 1024-1025
    Sıcaklık:25-26
    Mag:1200
    Cal:410
    Kh:12.8
    Ph:8-8.1
    Nitrat:4-5
    Nitrit:0

07.01.2018 değerleri
    Tuz:1024-1025
    Sıcaklık:25
    Mag:1200
    Cal:380-390
    Kh:10
    Ph: 8-8.2
    Nitrat: 0-2
    Nitrit:0

Gördügüm kadarıyla calcium düşmüş bu biraz kötü Kh düşmüş bu iyi sanırım birde nitrat baya düşmüş buda iyi sanırım fikirleri alsam güzel olcak şunuda söylim canlılar gayet iyiler sanırım önemli olanda o ama genede degerleri alalım :)) @Montimahir

6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Değerler güzel pek takılma, düzenli su değiştiriyorsun, tüketim şu anda minimum hatta yok. Tankın yeni emeklemeye başlıyor.

Meraklısın, gördüğüm kadarı ile herşeyi denemek görmek istiyorsun. Bu hem iyi hem kötü. Bu tanka zaman vererek 1 2 sene içerisinde güzelleşmesini sağlamak ta senin elinde, deneme tahtası yaparak asla tatmin olamamak ta...;)

Bu tanktan birşeyler öğrenerek bir sonraki projende daha iyilerini yapabilirsin.

7. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Aynen katılıyorum sana sizin engin bilgilerniz araştırmalar felan baya bişe ögretti bana bu lafın üZerine biraz video ve foto paylaşim hd izleyin lütfen

sezai25 ve Montimahir bunu beğendi.
  8. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Şimdilik bu kadar iyi seyirler

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Ocak 2018
    muratmuratt, sezai25, MESUT_KERİM ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Güzel...anemon yerleşti mi, gezme olayı var mı? Belki de leather' ı anemondan uzaklaştırman gerekecek.

Zoa kolonisi gitmiş. Bir de son fotoda conch kayaya sıkışmış gibi geldi :)

Bir tane ufak dip balığı eklenebilir (gobylerden ama kumu fazla karıştırmayacak türlerden). Karides eklenebilir.

10. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk

Evet anemon ilk günden beri yerleşti 1 haftadır aynı yerde sevdi sanırım zoayı verdim arkadaşa anemon leather ve star polipi aldım ama zoadan 3-5 kafa 2-3 tanrie fragladım zaten farklı tür tek kafa 2 zoa daha var conch sıkışmamıştır takılıo orda o goby zaten var yellow goby yüzünü gören cennetli takılıo kayanın altında

11. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Ya ben şunu bi türlü anlamadım bakteri kültürü almıştım dhaa dpgrusu bakteri yemi denio sanırım feerlowers bacteria die bişe bi sordugumda arkadaşlar daha erken kullanma diyolardı bunu neye göre kullanıcam ben

12. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    "Feeder" denen ürün mü? "Nitrat Fosfat savaşçısı" olarak lanse edildiğine göre akla karbon kaynağı geliyor (aktif karbon değil). Eklenen karbon, tanktaki Heterotrof bakterilerin çoğalmalarını sağlayarak beraberinde tükettikleri nitrat ve fosfat' ın da sulu ayarda toplayan yeterli bir PS yardımı ile tanktan alınmasını sağlıyor. Böylece Nitrat ve Fosfat olması gereken değerlere düşürülebiliyor.

Senin tanka bakacak olursak, yemlemeyi minimumda tutuyorsun ve düzenli su değişimleri yapıyorsun. Bu durumda Nitrat ve Fosfat' zaten kontrol altında denilebilir, test ederek emin olabilirsin. Bu durumda bu ürüne ihtiyacın yok diyebiliriz.

Düzenleme: 15 Ocak 2018
  13. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Bayadır bişe sormuyordum birkaç sorum olacak birinci videoda perculalar her akşam bazen gündüz hep böyle takılıyolar napıyolar anlamadım

Birde bu videodaki pire gibi şeyler nedir zararlımıdır sanki zoayı istila etmiş gibiler 4-5 tane var bunlardan bunlar için bi önlem gerekirmi yoksa normalmi yanlış hatırlamıosam gene bir yazınızda mercanları temizleyen bir balık vardı sanırım öyle birşeye gerek varmı bilgilerinizi beklıyorum

14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Palyaçolar uykuya hazırlanıyorlar, henüz anemon ile tanışmadılar sanırım.

Gördüklerin amfipod. Polip yiyen dev amfipod hikayeleri vardır, poliplerde eksilme veya azalma gözlemliyor musun?

15. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Zaten dün gece görmüştüm onların saldırdını şuandada bi baktım videosunu attım zoa dan eser kalmamış sanırım hepsini yemişler 3 kafa bişeydi zaten akvaryumda cok zoa yok çıkarmıştım ne yapmamı önerirsiniz bu durumda ??

16. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Pod ile beslenen karides veya scooter tarzı bir avcı eklenebilir.

17. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Tam isim verme şansın varmı karidese veya avcı balıga bende 2 percula bir yellow goby var

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Peppermint veya cleaner karides. Red scooter blenny olabilir.

19. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Bugün gördüm bunuda bu nedir böyle kırk ayak gibi bişe kaya deliginden cıktı renkli güzel bişeye benziyor ama bilemedim

20. Bristle worm. Faydalı bir canlı. Kayaların kuytu köşelerinde kalan yem artıklarını yer. Tankta olması iyi.

Sayfayı Paylaş