1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Kurulum ve Diatom Hakkında Yardım

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde dgkngrbz tarafından 23 Ocak 2019 başlatılmıştır.

1. dgkngrbz

dgkngrbz

İsim:
    Doğukan Gürbüz
    erkese merhabalar,

15 senelik tatlı su akvaryum hobim üzerine uzun zamandır istediğim tuzlu su tankımın kurulumunu uzun süreçli araştırmalar, sayısız forum sayfası gezintileri, bolca harcanan para [​IMG] , zaman zaman umutsuzluk ve hep sonunda heyecanla tamamladım. Akvaryuma ait görsellerim ve teknik bilgilerim aşağıdadır. en sonda bazı sorunlarım var teknik tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

EKİPMANLAR :

1) Yener Yılmaz yapımı 60x60x45 Arkadan 13cm sumplı akvaryum ve 125 Lt. RO suyu . (hanımın izin verdiği ölçüler )
    2) Tunze 9004 DC Protein Skimmer
    3) Eheim 200W ThermoControl E Isıtıcı
    4) Eheim 1000 Kafa Motoru (sirkülasyon için)
    5) Eheim 1000 Kafa Motoru (su tamamlama sistemi için)
    6) LightSpect LS70S 70W Gün Simülasyonlu Aydınlatma Sistemi
    7) LightSpect Aydınlatma Bağlantılı Soğutucu Fan ve Termostat
    8) DIY Manyetik Şamandıralı Su Tamamlama Sistemi
    9) Tunçmatik Lite 850 UPS Güç Kaynağı ( elektrik kesildiğinde tüm sisteme 2 saat güç sağlıyor)
    10) Jebao RW8 DC Dalga Motoru
    11) Natures Ocean Canlı Kum 18 Kg
    12) Natures Ocean Canlı Kuru Kaya 20 Kg
    13) Prodibio Biodigest Bakteri Kültürü
    14) Prodibio Bioptim Bakteri Besini
    15) PH, NH3, NO2, NO3, KH, PO4, Ca, Mg, Cu, SiO2 Testleri
    16) ATC Özellikli Refraktometre
    17) Özel Yapım Elektrik ve Tuş Kombinasyon Sistemi
    18) Deiyonize Su Üretebilen, Silikat Filtreli RO Sistemi
    19) AquaForest Reef Salt Tuz

AKVARYUM DEĞERLERİ: (kurulumdan 10 gün sonra yapılan ölçümler)

Sıcaklık: 26 Derece
    Tuz Öncesi RO Su TDS : 0
    Tuzluluk: 1.026
    PH : 8
    NH3 : 0
    NO2 : 0,1
    NO3 : 0
    KH : 9
    PO4 : 0
    SiO2 : 0
    Ca & Mg : Test Edilmedi.

Not : 10 Gün sonunda her hangi bir diatom belirtisi görülmedi.

1) Deneyimli hobici arkadaşlardan bazı tavsiyeler talep ediyorum. Kurulumdan beri 10 gün geçti. Su değerlerim yukarıdaki gibi. Su aşırı berrak, kokusuz. Isı sabit. Tuz sabit. Aydınlatma %0 - %80 aralığında 12 saatlik simülasyon döngüsünde çalışıyor. Tüm sistemlerim istenilen şekilde çalışmakta. Kurulumda 1 er tüp Biodigest ve Bioptim girişi yaptım. 1 hafta sonra 1 er tüp daha Biodigest ve Bioptim girişi yaptım. yukarıdaki akvaryum değerlerim 2.katkı girişinden 1 gün sonra alınmış değerler. Skimmer yarı kuvvette güzel köpük yapıyor ancak koyu renkli pislik çok hafif var ( az biraz iz gibi) . Skimmer biraz su biriktiriyor bu pislikle birlikte. Geri kalan herşey çok stabil ilerliyor. Ancak değerlerim sanki döngünün işine başladığı kanısını bana veriyor ama çok fazla acemi olduğum için hem biraz sabredemiyorum hemde, diotom sürecinde ortaya çıkan yosunlaşmaları bekliyorum. bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? döngünün başlaması için diatomda ortaya çıkan yosunlaşmaları görmemiz gerekli midir ? yoksa bazı durumlarda bu aşamayı farketmeden döngü başlayabiliyor mu ? her gün camlarımda kumlarımda izler arıyorum ancak akvaryum müthiş seviyede tertemiz. Sudaki bakteri yoğunluğunu merak edip iş yerimde kullandığım mikroskopta su damlasına 60kat yakşarak bakterileri gözlemledim. çok sayıda mevcut ve hareketliler. canlı girişi için beklemeye devam etmeli miyim ? yada bu süreci nasıl hızlandırabilirim ?

2) Ayrıca sistemim ile ilgili aklınıza gelen tavsiyeleri de yazarsanız çok memnun olurum. Tuzlu su akvaryumunda çok yeniyim. illaki hatalar yapacağım. fark ettiklerinizi de yazarsanız daha işin başındayken kurtarmış oluruz.

3) Canlı girişi için öncelikli olarak temizlik ekibi koymam gerekli. bu ölçüdeki bir akvaryuma hangi temizlik canlılarını tavsiye edersiniz ?

4) Su değişimi daha yapmadım. günlük 1,5 - 2 lt. su buharlaşıyor. sistem otomatik tamamlıyor. 15 günde bir 25 lt kadar su değiştirmeyi planlıyorum. Ancak bu değişimlere ne zaman başlamalıyım ?

5) RW8 damga motorunu malesef 1.derecede sabit hızda orta yükseklikten su yüzeyini fokurdatacak şekilde çalıştırabiliyorum. çok denedim. akvaryumun neresine ne açıyla koyarsam koyayım kumları çok fazla taşıdı. şuan ki konumunda 1.derecede kum taşımıyor. yüzdeyde çok iyi bir dalga var. Oksijen testinde oksijenim çok yüksek çıktı. bu seviye hız canlı girişinden sonra soft mercanlarla birlikte akvaryum için yeterli gelir mi ?

6) Herhangi bir mekanik filtrasyon ürünü kullanmıyorum. Diatom sürecinden sonra gün aşırı elyaf değişimi yaparak partikülleri tutmak istiyorum. Uygulama doğru mudur ? ayrıca sump sepetimde 2. bölmede kokuları engellemek için aktif karbon kullanımı gerekli midir ?

Şimdilik aklıma gelen her şeyi yazdım. biraz başınızı da ağrıtmış olabilirim. Düşüncelerini ve tavsiyelerini yazacak olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Zaman zaman bu post altında sizlerden tavsiyeler almak isterim.

Ekli Dosyalar:

Berk bey bunu beğendi.
  2. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Baştan sona güzel düşünülmüş bir kurulum. Rw8 tank için büyük rw4 ile takas ederseniz daha mantıklı olacaktır efektif kullanım açısından. Bunun dışında bir problem görünmüyor. Karbona ve elyafa gerek yok şu an için. Ps toplamaması çok normal tankınızda herhangi bir atık yok. Diatom için biraz amonyak girişi yapabilirsiniz balık yemi veya donmuş karides ile süreci hızlandıracaktır. Merak etmeyin diatom birden gelir 2 günde bütün tankı sarar. İlk kurulumda heyecan normal ancak sabretmekten başka seçenek yok

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yusuf Asan ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş