1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Kurulum ve Diatom Süreci.

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde yesiltepe tarafından 2 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. yesiltepe

yesiltepe

İsim:
    Mehmet Yesiltepe
    Selam arkadaşlar

Kurulum aşamalarını ve karşılaşılanları okudum. Şoyle bır sorun olacak ben tuzlu su akvaryumumu 4 ay once kurdum ve canlı kum kullanmadım. Birde canlı kayalarım ölmüştü yani 2 ay kuru halde kalmış kayalar. Bendeki diatom surecinde sorunmu var acaba? Son 2 haftadır sadece kayaların ustunde yavas yavas mor ve yesil yuvarlaklar olusmaya basladi fakat kumda birsey yok. 2 ay once Blue Damse ve 1 ay oncede fox face ekledim.

Benim akvaryum 300 LT.

sorum su artık canlı yuklemesine baslaya bilirmiyim sizce ?

2. yesiltepe

yesiltepe

İsim:
    Mehmet Yesiltepe
    Birde Palyaco balıgı eklemek istiyorum bunlar icin illa anemon geereklimi?

3. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel
    Cevap: Red Sea max 250 Tuzlu su kurulumu ve Montajı

Mehmet bey tankınız hayırlı olsun.
    Nacizane fikirlerim, sol altta ve ortada duran kayalarınızı değiştirmeniz. Hafif ve bol gözenekli kayalar kullanabilirsiniz.
    Su değerlerinizi nelerdir test yapıyor musunuz? Su değişimi ne sıklıkla ve miktarda yapılıyor?.Diatom uzun sürmüş gibi, yada yeni başlıyor. Aydınlatma günde kaç saat yanıyor?Bakteri kültürü girdiniz mi? v.s v.s. bilgileri paylaşabilirseniz tankınız tanınıp daha rahat yardım alabilirsiniz. Damsel ve tang eklenmiş problem gözükmüyor gibi.Palyaço ekleyebilirsiniz illaki anemon şart değildir. Fakat anemon kaliteli ve oturmuş su ister, genelde zor bir canlıdır.

4. yesiltepe

yesiltepe

İsim:
    Mehmet Yesiltepe

3 gunde 10 LT su ekliyorum degisim yapmadım cok buharlasma oluyor suda

su test'ini bi arkadasım geldi yaptı acikcasi test kitim yok ama degerler normal dedi :) ondan sonra zaten fox face i aldım.

bakteri ekledim "Azoo 11 in 1 Super Bio Bacteria" - ilk hazırlarken kullandım
    Reeflower Coraline Alg Acceleration - 10 gundur kullanıyorum
    Reeflower Effective Conditioner - suyu hazırlarken kullandım haftada bir su eklemesi yaparken
    Seachem Reef Builder
    Seachem Reef Buffer - PH degeri dusuk cikmisti onu arttırmak icin kullanmıştım 7.9 lardaydı il 1 ay

urunlerinide ustunde yazan talimatlara gore kullandım.

Kaya konusuna gelince 2-3 tane canlı kaya ile degistirecegim ama ırsat bulamadım iş nedeni bahcesehir - gebze bu aralar projeler yogun :) eve donusum gec oldugu icin temin sorunu yasiyorum

yorumlarınız ve bilgilendirmeniz için tesekkurler

5. yesiltepe

yesiltepe

İsim:
    Mehmet Yesiltepe

Aydınlatma Gunde 10-12 saat arası açık

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Ellerinize sağlık :)

7. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Yeni Kurulum ve Diatom Süreci.

Mor ve yeşil yosun oluşumları iyiye işaret. Diatom süreci başladı ve bitti mi tam olarak yoksa devam mı ediyor onu da kesinleştirmek lazım. Fakat bu arada iki canlı eklemişsiniz. 2 ay ve 1 ay dayandıklarına göre artık canlı eklemsi bir anda aniden değil yavaş yavaş yapılabilir kanaatindeyim.

8. yesiltepe

yesiltepe

İsim:
    Mehmet Yesiltepe

Burak Bey Tesekkurler

Fatihten bugun 3 tane Canlı aldım "3 kök pumping xenia", "Finger Leather Coral" ve "Zoa" .

Yerlestirince resimleri ekleyecegim.

Balıkları beslerken gunde 1 sefer mi yem vermek gerekiyor acaba

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Balığın durumuna göre ve verilen yeme göre değişir zaten balığa verilen yem az geliyorsa karnından belli olur bence günde 2 defa azar azar vermek daha ideal dir.

10. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Camlarda yosun oluyor mu? 10-12 saat aydınlatma düzeyine göre camlarınız oldukça temiz.Bu organik atığın olmadığının da bir işareti olabilir, yada tam tersi çok iyi biyolojik döngünün de.Daha detaylı bilgiler ile daha detaylı ve kesin açaklamalar yapılabilir. Örneğin su değişimlerinde hangi su kullanıyorsunuz? Damacana mı, Osmoz mu? Filtrasyon sisteminiz nasıl?

Bu boyutta bir akvaryum için 3 günde 10 litre su çok fazla, 4 aydır bu şekilde devam ediyor ve sadece tatlı su ekliyorsanız, başka canlılar eklemeden önce, normal su değişimi ile, sisteme tuz girişini tavsiye ederim.

Kumunuz ****** firmasının kumu mu? Eğer ****** firmasının kumu veya muadili bir kum ise diatom süreci minimumda seyrediyor.

11. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Sistem hakkinda biraz bilgi verir misiniz? nasil filitrasyon yapiyorsunuz' protein skimmer nedir? akvaryumu 4 aydir mi isiklandiriyorsunuz, yoksa isiklandirmaya yeni mi basladiniz? isiklandirma sistemi nedir? Akvaryumunuz yeni kurulmus gibi piril piril, 4 aylik bir akvaryum gibi degil ?:smiley33:

12. yesiltepe

yesiltepe

İsim:
    Mehmet Yesiltepe

Merhaba Gokhan Bey,

Damacana Su Kullanıyorum Ozkaynak Tercih ettim php degeri yuksek diye tercih etmiştim.

2 haftada bir 100- gr Tuz eklemesi yapıyorum. Tuz oranı 1.020 - 1.022 arasında değişiyor. Kumlar konusunda ****** olması lazım uzerinden 3 ay gecti hatırlayamadım ama oyle birseydi.

Camlarda yosunlanma olmadı ama bugun daha dikkatli baktım kucuk salyangoz yavrusu farkettim hafif kahveregi bir alanda.

filte Sumb değil dış filtre kullanıyorum ve surekli PS ile birlikte calisiyorlar. 2 haftada 1 PS doluyor.

Normal su değişimi ne oranda yapmalıyım?

Teşekkürler

13. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Rica etsem :

Akvaryumun ölçüleri nedir tam olarak?
    Dış filtrenin marka ve modeli nedir tam olarak ?

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Dış filtrenin içinde ne var ? dış filtreler deniz akvaryumunda faydalı olmuyor aksi yönde biyolojik yaşamı ve akvaryum kimyasını sekteye uğratır sump yapma şansınız varsa sump a geçin yol yakın iken.

15. yesiltepe

yesiltepe

İsim:
    Mehmet Yesiltepe

Merhaba Ozdemir Bey

Tankı Eylul ayında doldurdum ve bir zamanlar canlı olan ama 2 - 3 ay dışarda unuttuğum kayalar ile birlikte tuz ekledim ve biraz yem attım
    ilk once 1.013 olarak tuz oranını ayarladım. 1 ay sonra kum ekledim ve tuz oranını 1.020 lere geldi. reef buffer , reef builder ilaclarını ve 11 in 1 bio baceria ekledim Kasım sonlarına dogru 2 tane blue damsel aldım arkadasımdan deneme balığı olarak Ocak ayında da Fox face i aldım ama foxface geldikten 1 hafta sonra blue damsellarımdan 1rini kaybettim :(.

ışıklandırma olarak 1 coral blue ve 1 resun beyaz 10000K bunlara ek olarak ta 2mt led mavi serit ekledim gece havası versin diye :)

1 de seio 1250 dalga motorum var.

ışıkları akşam sabah 11:00 den akşam 23:00 e kadar yakıyorum.
    23:00 - 24:00 arasıda sadece mavi ledleri acik birakiyorum.

camlarda hic yosun olmadı ama bu zamana kadar

16. yesiltepe

yesiltepe

İsim:
    Mehmet Yesiltepe

17. yesiltepe

yesiltepe

İsim:
    Mehmet Yesiltepe
    Arkdaslar bir sey soracagım

pumping xenia mın neden boynu bukuk olabilir ilk koydugumda kumda idi akıntı rahatsız ediyor diye kayanın ustune aldım daha az akıntı oluyor diye ama 1 saat sonra boynunu buktu. yerini mi begenmedi acaba

Halil bey merhaba ben bu tankı 2nci el almıştım mobilya kısmı sump a uygun değil galiba cunku 3 bolmeli ve bolmeleri ufak :(

Dış filtrede law taşları, elyaf, ve suyun bişeyini duzenleyen torbanın icinde duran taneler var arkadas bana 4-5 ay sonra bunları cıkarır sadece elyaf bırakırsın demişti. ama daha hiç dış filtrede temizlik yapmadım.

Tank'ın Olculeri 100x60x50 cm

18. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Mehmet Bey, isiklandirmaniz yetersiz gozukuyor. Diatom sureci o yuzden olusmamis olabilir, ama bu durum tankinizda biyolojik sureclerin olusmadigi anlamina gelmiyor. Yalniz hacminize gore gerekli isiklandirmayi yapmazsaniz isiga ihtiyac duyan canlilarida yetistiremeyeceksiniz.

Deniz akvaryumlarinda disfilitre populer bir filitrasyon degil sebebide ozellikle dis filitrelerde partikul filitrasyonu icin kullanilan elyafin bir organik madde tuzagi haline gelmesi. ama siz ben sik sik degistiririm diyorsaniz kullanabilirsiniz. bu arada tamamen Dis filitre kullanilmiyor degil bazi yabanci akuaristler canli kaya parcalari kullanarak elyafsiz olarak dis filitre kullaniyorlar. Ama temel prensip olarak partikul ve cozunmus organik bilesikleri deniz akvaryumundan uzaklastirmanin en iyi yolu kuvvetli bir protein toplayici kullanmaktir. PS'nizin tam olarak modelini cikaramadim ama Red Sea Prism'e benziyor' uzulerek soylemek zorundayim tankinizdaki ps'nin kapasitesi bu buyuklukteki tank icin cok yetersiz.

Forumlardaki bircok deneyimli arkadasimizin ve usta abilerimizin dedigi gibi reef ve deniz akvaryumunda en onemli ve butce dahilinde yatirim yapilmasindan cekinilmemesi gereken en onemli iki bilesen isiklandirma ve protein skimmer'dir. Bence sizde butceniz dahilinde bu bilesenleri tekrardan bir gozden gecirin.

Özdemir Bey Yorumlarınızı icin tesekkurler

PS'im Red Sea Prizm, isiklandirma ile ilgili forumda okudumlarim kadari ile her halde 2 katına cikarmam gerekecek. PS olarak nasıl bir oneriniz olabilir acaba?

Red Sea Prism Kotü bir skimmer değil, ama sizinkinden çok daha küçük tanklarda tercih edilen bir skimmer, kaç modeli var, bu hangisi bilmiyorum ama burdan gözüktüğü kadarı ile oldukça küçük bir modeli. Akvaryumunuz oldukça büyük, böyle bir akvaryumu düzgün bir şekilde filitreleyebilmek için sump tek yol gibi gözüküyor. Bu şekilde gitmez mi? elbette gider ama az canlı yükü, çaba ve sık su değişimleri ile. PS tavsiye etmem zor çünkü bu büyüklükte sumpsız bir akvaryumda iş görecek bir PS var mı bilmiyorum. Belki diğer arkadaşalar bir tavsiyede bulunacaklardır ama şimdiden söyleyeyim çoğu kişi sump olayına değinecek.

19. yesiltepe

yesiltepe

İsim:
    Mehmet Yesiltepe

Ozdemir Bey merhaba,

Bendeki model Red Sea Prizm 400 Olanmış.

Aşağıda 400 Lt diyor ama buyuk bir ihtimalle Sump olanlar icindir dediginiz gibi

Red Sea Prizm 400

Ben biraz sump'u benim mobilyaya nasıl kurarım ve ne kadar maliyeti cikar arastirayim.

Butce konusunda fazla acilamiyorum evli ve cocuklu olunca hanim ile papaz olmamak lazım :)

----------

Merhaba Arkadaşlar,

Ben de diatom sureci 5 aydan sonra basladi galiba camlarda ve kumda yosun oluşumu başladı. Burada sormak istediğim su diatom surecinde camlarda bi temizlik falan yapmama gerek var mı? Bir de bu süreç ne kadar sürecek acaba?

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Camlar temizlenebilir sorun yok. Kullandığın su nedir değişimlerde ve buharlaşmalarda? Bu ara aniden birkaç balık vb eklendi mi, veya köklü bir değişim yapıldı mı?

Sayfayı Paylaş