1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Malawi Kurulumu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Warden tarafından 5 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Saygıdeğer forum üyeleri.O balık bu balık şu balık derken yeniden Cichlid'e dönüyorum.220 litrelik akvaryumumda şu ana kadar sarı prenses-yunus ve sarı prenses-greshakei ikililerini beslemiştim.İkinci ikilide sarı prenseslerden 2 greshakei türünden 4 defa yavru almıştım.Daha sonra sıkılarak bitkiliye geçmek istedim ancak hüsran :(

  Silis kumu değiştirme imkanım yok.Bulunduğum bölgede canlı bitki bulma imkanım yok.Hagen kum,gübre ve ışıklandırmaya verecek param yok.Sonuç yapay bitkilerle donatılmış aşağıdaki akvaryum. (Resimler kalitesiz kusura bakamayın.Eski bir cep telefonu ile çekildi.)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Şimdi özellikle forumdaki bitkicilerin beni nasıl ayıpladığını anlayabiliyorum.Onun için şimdi Malawi'ye geçiyorum.10-15 adet mpanga yavrusu alarak bir koloni oluşturmayı düşünüyorum.Ancak aklıma takılan nokta 10-15 adet yavrudan bir koloni oluşturma şansımın ne olduğu? Yani bu kadar yavrudan bir koloni çıkar mı? :smiley33:

  Bir koloni kurup dışta kalan fazla balıkları satacağım.Diğer bir sorum ise elma salyangozlarımı satmak istemiyorum.Ufacıkken geldiler gözle görülmüyodular.Şimdi hepsi büyüdü.Birlikte yaşayabilirler mi? Mpanga'ları yavru alacağım için şansım olabileceğini düşünüyorum.

  Bu iki sorumun cevaplarının yanı sıra her türlü yoruma ve öneriye açığım.Şimdilik bu kadar.Mpanga'ların eklenmesi 1 ayı bulur.Bu süre zarfında dekorasyon vs vs... her türlü gelişmeyi bu kurulum konusu altında sizlere ileteceğim. :ay:

  Saygılar,
   
 2. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Bende sarı prenses yavrularının yanına elma salyangozu koymuştum güven. Elma salyangozları antenlerini çıkardığında 1-2 cmlik yavrular tırtıklıyordu ve antenini koparıyorlardı. Genelde dışarı çıkamıyorlar kabuklarından. Elma salyangozlarıyla bir arada olmaz yani.

  O yapay bitkileri hangi amaçla koydunki ? Güzel duruyor desem yalan olur. Onları çıkarıp kaya dekoru yparsan hem cichlid türlerinin dah hoşuna gidecektir hemde göze daha güzel görüneceğinden eminim.

  10-15 adet yavrudan koloni oluşturabilirsin. Şans işi daha doğrusu bu işler alırsın şansına hepsi dişi çıkar. 15 tane al. Şansına ne çıkarsa artık. Ama 4-5 tane dişi çıkar. Dişileri alırsın yanına 2 tanede erkek. Kalanlarını satarsın.

  Balıkları almadan kayalar ile dekor yapman gerekli ama Güven.
   
 3. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  O yapay bitkilere para vermedim bir arkadaştan almıştım.İşte gözüme hiç hoş gelmiyordu.Salyangozları satmam mümkün değil evdeki ortam buna asla müsade etmez.Ev zaten bu yeni karardan sonra fokur fokur :F :F İster kabuktan çıksınlar ister çıkmasınlar kalacaklar :)

  Kaya dekorunu falan yapacağım.Herşey bu sefer yavaş yavaş ve uygun şekilde gidecek.Yem olarak burada güvendiğim bir akvaryumcuda bitkisel ev etçil yemler var.Şu yeşil ve kırmızı olanlardan onların yanına dip yemi gibi dibe çöken Aqua Cichlid Granüls diye bir yem var ondan almayı düşünüyorum.

  Önerileriniz varsa beklerim.Herşey aşama aşama eklenecek ancak fotoğraflar biraz kalitesiz olabilir kusura bakmayın :)
   
 4. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Güven balıkların büyüdüklerinde de vurup öldürcekler salyangozlarını. Salyangozların çıkmasına izin yoksa o zaman balık girmesinede benden izin yok :F Canlı doğuran türleri al o zaman.
   
 5. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Yapacak birşey yok Fatih en azından balıklar büyüyene kadar ev ortamı düzene girer :)
   
 6. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Sen vermek istemiyorsun gibi geliyor bna Güven :smiley33: Bence ne yapıp edip onları elinden çıkarman gerekli. Yada Cichlid türleri beslememelisin. Sen vermek istesen ne yapıp ne edip verirsin. Mesela ölmüşler de. Hastalık olmuş de...
   
 7. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Açıkçası vermek istemiyorum dediğim gibi görünmez haldeydiler bana geldiklerinde şimdi çok iyiler.

  Tek sorunumuz salyangoz olsun be Fatih :ay:
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Güven o yapay bitkiler olmasın daha iyi. İnan çok itici. Deniz kıyılarında yuvarlak hatlı veya şekilli çok güzel kayalar var. En son Şile sahile su almaya gittiğimizde bile ne kayalar gördük şaşırırsın. Yakın bir kumsal ziyareti yaptığında ortalığı bir dolaş bence. O bitkileri koyacağına bildiğimiz kremit kullan hem de hiç olmazsa biyolojik olarakta işe yarar.
   
 9. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Abi elimde 5 parça aşağıdaki resimde yuvarlak içine aldığım taşlardan var.Çok hoş bir görüntüleri var.Aşağıdaki sadece benzerleri.O taşları köyden toplamıştım.Dedemler Kasım başında köyden gelecekler onlardan da toplayıp getirmelerini isteyeceğim.

  [​IMG]

  1 adet lav kayam var.Bulabilirsem aşağıdaki resimdeki kayalardan bulacağım.Olmazsa onların sade beyazları var.

  [​IMG]

  Tüm önerilere ve yorumlara açığım :ay:
   
 10. qwe453

  qwe453

  Mesajlar:
  3
  İsim:
  MUSTAFA
  Güven bence o taşlar çok güzel olur, katılıyorum...
   
 11. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Güven Bahçelievler'e gel bende kaya var. Çok dekoratif bir lav kayam var.

  [​IMG]

  Bunu alman için 2 şartım var.
  1- Yapay bitkileri akvaryumdan çıkaracaksın.
  2- Bahçelievlere geleceksin :)
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Aynen bunlar güzel olur. Lav kayası da olur ve biyolojik katkısı bunlardan fazladır ama aşağıdaki taşlar güzel dekor oluşturuyor.

  [​IMG]
   
 13. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Fatih bu nazik teklifinden dolayı teşekkür ederim.Alabilirim ancak bunu hemen almam mümkün değil dersler ve ailevi nedenler buna izin vermiyor.

  Benim için saklarsan 1-2 hafta içinde gelip alabilirim :ay:

  Sizin oralarda adam gibi kayası olan akvaryumcular varsa hazır gelmişim alayım ordan :)
   
 14. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Akvaryumculardan kayamı alınır Güven. Kilosuna lav kayasının 3-4 lira istiyorlar. Bu kaya yaklaşık 3-4 kilo. Gideceksin Bakırköy sahiline. Benim malawi kurarken topladığım gibi toplıcaksın. Bakırköy meydanda otobüse binip evine gideceksin. Güven bilmiyorum bu kaya satışta satılmazsa durursa gelip alırsın.
   
 15. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  O zaman ben arkadaşlarla Bakırköy sahile uğrarım.

  Senin kaya satışta ise problem yok.Teklifin dahi bana yeter :)
   
 16. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Konuyu güncelleyelim :) Bugün mahallemizde olan büyük parktaki göl benzeri şelale gibi bir yerden su alan alana gittim.(Biraz değişik bir tanım oldu kusura bakmayın :F ) Biraz taş topladım.

  Topladığım ilk taşlar.Şahsen bunları beğendim

  [​IMG]

  Bunlar pek işime yaramaz bence ancak yine de size sormak istedim.

  [​IMG]

  Yalnızca şu belki olabilir.

  [​IMG]

  Buda lav kayam

  [​IMG]

  Saygılar,
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 17. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Güven yazmışım konuya mesaj görmedin sanırım ama yeni kayalarınla o dekoru değişmezsen ve o bitkileri çıkarmazsan gözüme görünmesin bu konu.:D Göreyim seni portala yakışacak bir dekor anlayışı yapalım.
   
 18. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Abi ilk resimdekiler kalsın ikinci resimdekiler yarın çöpe.Beğenmedim zaten... Haftaya akvaryumcudan adam akıllı kayalar alırım.

  Yem olarak önerileriniz neler? Bitkisel ve etçil yemler var hani şu poşetlerde satılan onlardan alayım diyorum.Yanına da kırmızı ve yeşil tabletlerden.Şu aşağıdaki gibi.Poşet dediğime bakmayın akvaryumcuya adımın Güven olduğundan ne kadar eminsem o kadar sahtecilik yapmayacağından eminim.Yemlerin sahte olma ihtimalleri yok.Bunun yanına haftada bir canlı yem düşünüyorum örneğin;su piresi.Ancak aklıma takılan su piresi kültürünü bir kere alıp çıkarttık mı onlar hep ürüyor mu yoksa belli bir sayıda çıkıp bitiyor mu?

  [​IMG]

  Diyet ve de su piresi konusunda cevaplarınızı bekliyorum :ay:
   
 19. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Forumda su piresi üretimi var arat istersen. Ben bulduğun kayaları beğendim Güven. En azından ilk fotoğraflardaki dekora 10 basacak bir dekor çıkar ortaya. Bitkisel dediğin yeşil yemler Spirulina mı acaba ?
   
 20. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  [​IMG]

  [​IMG]

  Bunlar abi...
   

Sayfayı Paylaş