1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Malawi Kurulumu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Warden tarafından 5 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mantık olarak 15 yavru içinden kaç dişi veya erkek çıkacağını bilemediğinden bu aynen 10 yavru içinde geçerlidir. Kısaca sonuçta şansa bağlı olarak elinde her şekilde erkek fazlası olabilir. Bu yüzden tereddüt etmeden 15 adet yavru alıp gelişime göre baskın olmayan erkekleri elinden çıkarman en doğru koloni oluşturma yöntemidir.

2. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Güven,

Bence nadide malawi türlerini beslemelisin... En azından ilerde yavruları büyütüp damızlık yaptıgında ve sonradan bu türden sıkıldığında rahatlıkla satabileceğin bir türü seç. Daha sonra gönlüne göre tank kurmada yardımcı olacaktır.

Sera Granugreen kullanmanı tavsiye etmem. Çok kolay şişen bir yem bu da bloat riski demek. Tropical'in bitkisel yemleri olabilir.Tropical provegetable , spiruluna super flakes gibi. Tetramin falan da verebilirsin hatta ara ara tetra bits vb protein agırlıklı yemler de verebilirsin. Bloat daha çok tropheuslarda oluyor malawiler daha dayanıklı bu konuda. İlle hep bitkisel hep bitkisel olacak diye bir kaide yok anlayacağın.

Sayı konusuna gelirsek boyu 1 , 1.5 cm olan tek tür 30 yavru alabilirsin bu şekilde bulursan zaten fiyatlarıda uygun olacaktır.

Dediğim gibi türü seçerken , ileriyi de düşün ;)

turqer ve emmi_06 bunu beğendi.
  3. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Can abi mpanga ve polit zaten malawinin nadir türlerinden diye biliyordum :) Senin bahsettiğin nadir türleri öğrenmek isterim.Vereceğin öneriler doğrultusunda araştırma yaparım ancak tür konusunda aklımdaki türlerin dışında çıkacağımı sanmıyorum.

Tek tür 30 tavru şeklinde bende düşünmüştüm ancak hem daha sonra elden çıkarmak zor olur hemde iki tür istiyorum.Sen ne düşünüyorsun 10 adet mi 15 adet mi konusunda?

Dediğin yemleri hemen şu an araştırmaya başlıyorum :ay:

4. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Güven,2 resimdeki kayalarla süper dekopr yapılır.5_6 adet onlardan az daha küçük kaya ilevesi ile.İlk resimlerdeki istediğin kayalarıda ben kendi tankımda kullanıyorum.Tanburlanmış kalsit.
    Yem konusuna gelince sera grugreen listeden çıkart bence.İri taneli ve suya girince şişiyor.
    Yem listesi ise şöyle tavsiyede bulunuyum.
    Tablet dediğin yemler,sera spriuna tablettir.Cama yapıştırarak verebilirsin.Pul yem olarakda Tetra pro vegetable(kesinlikle tavsiye ederim),tetra phly,sera flora kullanıyorum.Granul yem ise nls child formula(kesinlikle tavsiye ederim).Arada sıradada tetra bits ve su piresi veriyorum.

Son olarakda listeye yeni yem olarak tropical süper forteyi ekleyecem.
    Beğenmediğin kayalar ile yapılmış dekorlar.

Bulabilirsem,çok sevdiğim bi kardeşime aynı kayalar ile dekor yaptık.Kayaları tren raylarından toplamış.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    O zaman 2.resimdeki kayalarımda kalsın bu resimler beni çok etkiledi.

Sera granugreen yerine sera flora alayım o zaman...

Diyetim aşağıdaki gibi oluyor ;

Tetra Pro Vegatable

NLS Cichlid Formula

Sera Flora

Sera Spriuna

Su Piresi

Pazartesi - Çarşamba - Cuma günleri sabahları Tetra Pro Vegetable akşamları sera flora

Salı-Perşembe günleri sabahları nls akşamları tablet yem

Cumartesi - Pazar günleri sabah akşam su piresi

Yukarıdaki yemleme şeklim sizce doğru mu? Birde Özgür abi sen kaç yavru almam konusunda ne düşünüyorsun? 10 adet - 15 adet?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben beğendiğimi yazmıştım kayaları. Bak işte olay budur. İş hayal gücünün sınırlarında. Ellerine sağlık Özgür harika örnekler.

emmi_06 bunu beğendi.
  7. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Tamamen şans işi derim.Ben yılladır malavi beslerim,hayatımda damılzık balık almadım.Hep yavrudan alıp büyütürüm.Genelde sayım 10_13 arasıdır.Şimdiye kadarda 4 erkekden fazlam çıkmadı.
    Birde kimden alacaksan eğer,o kişinin seçtiği balıklarda iş biter.Erkek balık çok küçük iken kendini belli eder.Bu işe kendini adamış bir kişide 2cm'lik balığın cinsiyetini %80 oranlar bilir.
    Tankıma 2 cm'lik 5 koloni ekledim.Daha ilk geldiği hafta balıkların cinsiyetlerini kafamda belirledim.Şuan 4 ay geçti tüm balıklar genç damızlık oldular,tahminim %90 oldu.

8. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Erkek balık kendini belli eder derken? Renk,boy gibi durumlarla mı?

Alacağım kişinin tecrubeli olmasına dikkat edeceğim.O zaman alabilirsem 10'ar adet alayım.Yemlemem hakkında ne düşünüyorsun abi? Ekleme veya düzenlenmesi gereken yerler var mı?

9. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Güven,çoğu akvaryumcu ve bu işi ticaret gözü ile gören kişiler yavru balığın cinsiyetinin anlaşılmadığını savunurlar.Sende 3_4 yıl bu hobi ile uğraşırsan sende yavruların cinsiyetleri hakkında 1_2 gün gözlem ile cinsiyetlerini anlarsın.

Yemleme ise yazdığın gibi olabilir.Ben kendim ise Haftada 1 tetra bits ve su piresi veriyorum.
    Günlük öğünüm ise çok az olarak 4_5 öğün olarak tüm yemlerden veriyorum. Sera spriluna tabletide,arada sırada veriyorum.Sebebide suyu çok bulandırmasıdır.Listeye eksik yazdığım yem kalmış.
    Sera spriuna tabletin alternatifi olarak nls h2o kullanabilirsin.Suyu bulandırmaz,akvaryumda 12 saat kalsada bozulmaz yem.

10. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    O zaman yemlemeyi üstte yazdığım gibi yapıyorum.5 çeşit yem yiyecek keratalar :)

Akvaryumcudan almam abi hobiciden almayı düşünüyorum.Bana nasıl anlaşıldığı hakkında bir iki tüyo verirseniz adamın karşına boş bakışlarla çıkmam. ;)

11. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Aynı batın yavruları biraz takip ettiğinde hal hareketten anlaşılır Özgürün dediği gibi. Az da olsa daha boyludur erkek. Ayrıca artistliğini de yapmaktan geri kalmaz diğer balıklara :)

Bu iş şans işi , o yüzden sayıyı çok tutman yararına. Misal 30 yavru aldın 5 tanesi öldü. Geri kalanlardan da 10e 15d çıktı. İşte bir kısmını 1e 2d şeklinde satabilirsin ya da daha farklı oranlarda.

Mpanga ülkemizde uzun zamandır var bence nadide tür olmaktan çıkmış bir cichlid. Renk vs güzel ona birşey demiyorum ama nadide tür sınıfında değil.

Afra türleri iş yapar . Maison reef , hara gibi. Ama bunları alırken de belli bir miktar para bayılırsın . Bütçem yeterli değil dersen mpanga,flavus,saulosi coral red, polit vb türler olabilir. Yani mbuna türlerine yönel. Sp,bp,yunus vs besleme ;)

YIKIKTEMO ve emmi_06 bunu beğendi.
  12. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Yok yok sarı prenses snow falan geçtim onları bir ara düşündüm ama bizim kendini akvaryumcu zanneden horoz satan adam bile artık sarı prensesi almıyorsa ne sarı prensesi peh :F :F

Bakacağım bu ay içerisinde yemlerin parasını toplamayı önümüzdeki ay balık parasını toplamayı düşünüyorum.Param yeterse 15 yetmezse 10 adet şeklinde :ay:

Sen yeni yemlemem hakkında ne düşünüyorsun? Diyet iyi mi?

13. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Valla diyet güzel ancak o yem paraları seni biraz zorlayabilir. Bence ilk etapta pakette satılan yemleri tercih et.Az ama işini görür...

Tetramin, tetra pro vegetable bu tarz satılıyor.

14. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Abi ne yapayım herşey yavaş yavaş olsun ama tam olsun :ay:

Geçmişte yaptığım gibi acele edip sonuçta böyle yapay bitkilerle donatılmış bir akvaryum hatası yapmak istemiyorum :)

15. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Güven,hangi şehirdesin bilmiyorum ama.Gram usulü satılıyor çoğu yem.
    Balık konusunda Can'a katılıyorum.Keşke elimde yavru olsada sana göndersem,yavru aldığımdada hediye verecek adam akıllı hobici bulmak zor oluyor.Balıklarım yeni yeni yumurta tutmaya başladı.2 ay bi süre var beklersen istediğin kadar yavru gönderebilirim.

Can'ın yazdığı balıkların piyasada tanesi 5-10 tl arası.Sende 10 adet alacağın için seni zorlayabilir.Mpanga ve politide 3 tl'den bulabilirsin.

Warden ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Güven istanbulda olsaydın, ilk batım yavrularımdan verirdim sana. :) 16 adet minicik polit. E çıkarırdın artık ondan 6D 1E ama istanbuldasın. Şansına küs. :)

Bu arada ben 10 Polit 10 Mpanga almıştım.. 60 TL para verdim hepsine. 20 küçücük balığa.. İzmirde akvaryumcuya Mbuna dedin mi, adam suratına bön bön bakıyordu o dönem.. Hele politi bilen eden yok yani. Bende bir hobiciden aldıydım zamanında. Sora 2 Erkek mpangamı sattım, 30 TL den. :D Yemleri saymazsan amorti :D

17. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Nazik teklifinden dolayı teşekkür ederim Özgür abi.Ancak Allah kısmet ederse Kasım ayına kurmayı planlıyorum akvaryumu.Tekrar tekrar teşekkür ederim :)

Abi bu nasıl bir cümle :F :F

Canın sağolsun abi yardımların bana yetiyor :)

18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    izmir olacaktı o :D

Yada kurduğum cümle şu anlama geliyor şimdi farkettim, nerde olursan ol yavru mavru yok sana :D :F :F :basardim:

19. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Abiler her şeyi yazmış valla, süper bir konu olmuş. :)

Tüm yorumlara katılmakla beraber fazla tecrübesi olan ve iyi niyetten uzak hobicilere dikkat etmeni öneririm. Özgür Abi olsun, Can Abi olsun anlatmışlar durumu, yavrular daha ciddi ciddi yavruyken anlayan anlıyor erkeğini dişisini. Tabi böyle olumsuz düşünmemek lazım ama hatırlatmak istedim.

10 yavru alırsın, 1 dişi çıkar. Kalan erkekleri hayrına vermekte bile zorlanırsın.

Eğer akvaryum kuracağın zaman elimde yavru olursa, İstanbul'a döndüğüm bir zamanda seve seve maison reef yavrusu verebilirim. Hangi semttesin? Aklımda bulunsun..
    Tabi illaki akvaryum kuracağın zamanda demek istemedim :D maison reef yavruların benden yani 3 vakte kadar. Şimdiki ilk yavrularımın sahipleri var.

Bu arada eğer imkanın varsa mpanga tavsiye ederim. Eğlenceli, hareketli bir türdür. Ama yanlarına maison reefler gelince neşeleri kalır mı bilmem. :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Türker,masion reefler sert bi türmü acaba.Şuana kadar beslediğim en sert mbuna olarak,Afra white topu görüyorum.Mpangayıda,afra white topla besledim ve dahada besliyorum.Mpangaların renginde ve hareketlerinde problem yok.
    Bi balık ne kadarda sert olsa çiftleşme zamanında diğer balıkları gözü bile görmüyor.

2. akvaryumu kurmayı düşünüyorum.Masion reef,red cap,red fin,afra lions cove,zebra chilumba,elongatus bee gibi türleri düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş