1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni marin akvaryum kurulumu + düşük K aydınlatma sorunları ?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde mode_72 tarafından 30 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    Uzun zamandan beri hazırlığını yaptığım marin akvaryumda son evreye geldim.Akvaryum ölçüsü 150x50x60h 100x40x40 sump olarak başlıyorum.yaklaşık 5 aydan beri malzeme topluyorum.Şu an tuzdan su testlerine kadar herşey hazır.35 40 kilo eskiden canlı fakat artık ölmüş fırçayla yıkanmış uzun zamandan beri kurumaya bırakılmış kayam bir o kadar Natures Ocean Bio Activ Live Samoa Pink Aragonite kumum var.
    Birtek su ve aydınlatma kaldı
    Sorum şu :
    Aydınlatma olarak elimde t5 54wx2 sıfır mavi lamba var.Bunun yanında tek taraflı osram 2x75w beyaz metal halide var ama bunlar 6500 k (yada biraz daha düşük olabilir şuan tam net hatırlamıyorum) .Ve birde 15 metrede serit led var. Şimdi yanlışsam düzeltin lütfen marin akvaryumda aydınlatma çok önemli değil .Bu yüzden Şerit led ve 2 adet mavi t5 ile aydınlatma yapsam.Akşamları 4 saat yanacak şekildede metal halideleri ayarlasam ne gibi sonuçları olur.Bunlar elimde hali hazırda mevcut.Bi şekilde değerlendirebilirmiyim?
    Benim için çok değerli yorumlarınızı paylaşırsanız çok memnun olurum

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun kurulumunuz. Marin akvaryumda aydınlatma önemli değil demek aslında doğru değil çünkü hatalı ışık istenmeyen birçok alg türünü tetikler ve görüntü istediğiniz gibi olmaz. Buna ekleyeceğiniz canlılarında renklerinin daha iyi görünmemesini eklersek marin bile olsa çok önemlidir.

54 wat florasanlarınız ne marka bilemiyorum ama metal halideniz renk ve kelvin olarak uygun değil. Fakat 20.000 kelvin akvaryuma uygun metal halide ile lambaları değişebilirsiniz. Bu şekilde aydınlatma normal olur. Ledler ne renk yanıyor bilemiyorum ama bence ledleri elinizdeki armatür yapısına sokmayın şimdilik.

3. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    Hopar 54 Watt T5 Akvaryum Işığı 120 Cm. Mavi.Elimdeki lambalar bunlar.Aslında elimde bir armatur yok.Bunu dıy olarak kendim yapacağım .Ledler beyaz renk şerid led.Aslında daha sonra power led kullanmayı düşünüyorum.
    Yada 2 adet daha 120cm 54watt beyaz t5 edinsem işimi görürmü?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet bence de en güzeli 2 adet daha 54 wat T5 ilave etmek. Ati marka olarak tavsiye ederim. 4x54 wat armatür marin akvaryumu için ve yine ışık ihtiyacı düşük mercan türlerine yeterlidir. Bu daha iyi bir seçim olur.

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Sadece balık olacaksa fazla abartmamak lazım bir mavi birde beyaz yeter diyorum .;)

6. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Bana soracakta olursan sadece marin olarak bu akvaryumun kalacağını düşünmüyorum illaki bir miktar mercan girmek istiyceksiniz kendinizi frenlesenizde olmayacak bu o yüzden derim ki Temel beyin düşüncesine katılıyorum 2 adet 54 wat T5 ekleyip 20000 22000 kelvinlik metal haliden kullanmak daha iyi olacağı kanatindeyim.

Kurulumunuz hayırlı olsun görsel olarakta paylaşım yaparsanız portalımızdan daha çok yardım alabilirsiniz....

Sayfayı Paylaş