1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Marmara Resifi Geliyor

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde myillar tarafından 1 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Arkadaşlar selamlar,

Yakın gelecekte yapmış olduğum planlama çerçevesinde yeni bir tuzlu su akvaryumu kurmak istiyorum. Bu tankın kurulumunu ve yapımını adım adım paylaşmak istiyorum ancak bu uzun bir süreç alabilir. Hayalimde 300 lt kare dolaplı ve tekerlekli şık bir tank var bakalım yarın camların siparişini verdim yarın almaya gideceğim tankın ve dolabın hatta sump ve psnin tamamı dıy olacak bu yüzden ince eleyip sık dokumak istiyorum. Kurulum biraz ağır ilerleyecek ama yardımlarınızla ve fikirlerinizle en güzelini bulacağımızdan eminim. Konu herkesin fikirlerine açıktır.

Saygılar :heyo:

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    YENİ MARMARA RESİFİ GELİYOR

Tekerlekli bir tank. saat:gif Hocam yakışır sana gene yaptın yapacağını. :)

Hocam bizim acelemiz yok geç olsun güç olmasın.

300 litre güzel bir hacim. Neler beslemeyi düşünüyorsun hocam bu akvaryumda ?

3. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Hocam biliyorsun ben evin içinde oturma odasını mevsime göre değiştiriyorum eee ne yapalım ben nereye tank oraya ;)

4. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Önce sormak istediğm bir konu var yarın camları alacağımve iki delik açtıracağım iniş için geniş çıkış için biraz daha küçük bir delik iniş 50 lik pimaş çıkış için genişlik ne olmalı vede en önemlisi deliklerden hangisi yukarda hangisi aşağıda olmalı yada aynı izadamı deldireyim?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mesut hayırlı olsun. Akvaryumdan suyu sumpa indirmek için 50.lik boruya göre delik deldirebilirsin. Ancak yukarı su basacak olan borunun deliğini aşağıdan açtıramazsın yoksa elektirikler gittiğinde delik seviyesine kadar su sumpa iner ve tabi ne kadar aşağıdaysa o kadar su sumptan taşar gider. Bu yüzden yukarı suyu basacak boru su yüzeyinin 1 cm altında kalmalıdır.

6. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Ben su seviyesinin üstünde kalırsa şırıl şırıl gürültü yapar diye inişten biraz altta olsun istedim ama ya sump derin olcak biraz yada dediğiniz gibi delikler aynı hizada olacak dirsekle su gelişini su seviyesinin altına sokucağız

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tabi güzel ayrlanmalı su yüzeyine çok çarparsa see ve sıçrama yapar ama çok aşağıda olursa da çok fazla su aşağı iner. Ayar su seviyesinin 1 ve ya 2 cm aşağıda olmalı. Ucuna takıcak dirsekle gerekli ayar yapılır sen fazla aşağıdan deldirme bence.

8. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Mesut hocam temel abinin söylediklerine katılıyorum bunun yanında şöyle bir sorun olabilir.Çıkış borusunu aşağıya alırsan elektrik kesildiğinde su sump a dolar ve normal seviyesinin üzerinde olan sump ta Ps elektrikler gelince tekrar çalışmaya başlar sumptaki su seviyesi öncekinden farklı olduğu için atık kabın taşabilir ve bu sana ciddi problem yaratır.

Bende sadece iniş için delik açtır çıkışı deldirmeden rahat ayarlarız.

9. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

O zaman deliği su seviyesinin üzerinde açalım dirsekle su altına verelim son karar bumudur bugün deldireceğim.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Daha mantıklı Mesut sonuç olarak çözümü kolay bu şekilde. Aslında Levent'in dediği gibi yukarı suyu basacak boruya delik delmeye gerek yok.

11. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Bugün samandıradan cam fabrikasından camları aldım zor bela ama delik işi çok sorun oldu 50 pimaş deliği ve yarım parmak çıkış deliği için bayağı çaba sarfettik ama elde delinemedi yapamayız dendi cnc tezgahına girmesi lazım dediler onada hem vakit hemde nakit istediler ben camları 60 tl ye aldım deliğin teki 50 tl bırakın dedim ben başka çare bulurumi şimdi çare bulma zamanı varmıdır bildiğiniz tanıdığınız cam delebilecek yoksa bu iş pleksiye kadar gider

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Mesut hayırlı olsun.

Hasanpaşa'da Anadolu cam var telefon ile sor istersen, belki işine yarar.

0216 326 86 07 / 0216 326 28 76 / 0216 428 84 27

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mesut camları bedavaya aldın diye delikleri de o na göre 3 liraya deldirecek halin yok. :F Fiyat 50 lira biraz fazla olsa da normal bence. saat:gif Camları deldirelim ekonomiye can verelim.

Bu arada sumdan gelen suya delik deldirmene gerek yok.

14. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Hocam beni sinir ettiler orada camların akvaryum olacağını bilmiyolardı 10 liraya bir camcı halledecekti sonra fiyat 50 tl oldu adam klasik hobici yolma tekniği ile bu adamın hobiye ayıracak parası varsa versin 50 tlyi diyor ve bunuda açık açık söylüyor utanmadam bayağı papaz olduk adamla sinirlendim dedim bu camı ben delerim kırar yenisin alır yine delerim olanakadar ama sana deldirmem
    3 liraya deleni buluruz hocam acelemiz yok paramızıda saçacak değiliz olmazsa canımız sağolsun :uyari:

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslında matkaba takılan cam delme elmasından toplanıp almak lazım bir tane. :bilmem: Deldirirsin inşallah uygun bir yer bulup. Tabi camı ordan oraya taşıyıp benzin masrafı yapma fazla. Sonra aynı kapıya çıkar.

16. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Evet arkadaşlar akvaryum camlarımızı temin etmiştik parçaları yavaş yavaş birleştirmeye fırsat bulabildim bu hafta sonu..300 ltre olacak akvaryum ve ölçüleri 70*70*60 8mm kalınlığındaki cam kullanıldı.

taban olucak olan 70*70 ölçülerindeki kare camı yere yatırıp kuşaklarımızın yerlerini belirledik.

devamı geliyor.....

17. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Hadi bakalım Mesut hocam. Senin ellerinden güzel bişey çıkacaktır ben eminim. Aşamaları bizlerle paylaşırsın artık.

Kolay gelsin.

18. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

yorumları bekliyorum.. :heyo:

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne yorum yapılır ki buna bu kadar temiz işcilik, planlı ve programlı ortaya çıkarılmış bir akvaryum, küçük Mesut bile olaya el atmış. Harika ölçüler ve süper bir akvaryumun ayak sesleri. Ellerine emeğine sağlık Mesut maşallah, hem sana hem küçük Mesut'a. naz:

Peki nerde bunun delikleri ? .8.

20. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Yağız içine girmezse rahat edemez abi. :F

Güzel soru delikler nerede henüz deldirmeye fırsatım olmadı bir firmayla görüştüm 20 liraya tamam dedi ama henüz götüremedim camı arka cam yapışık değil abi bantlı sadece :heyo:

Sayfayı Paylaş