1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Nano Reef Kurulumu İçin Yardım

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Dorikin tarafından 26 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Dorikin

Dorikin

İsim:
    Sedat balta
    Nano reef kurulumundan herkese merhaba,

Öncelikle baya bir forumları gezdikten sonra ilk defa bir foruma üye oldum sebebi ise benim gibi yeni üyelere yardım etme şeklinizdi sanki, çok yakın bir arkadaşınıza yardım eder gibi bir forum bütünlüğü var ve herkes elinden geldiğince yardım sever davranıyor baya sıcak bir ortam var.

Yeni bir nano kurma hevesiyle başladım 10 gün önce, resimleri en kısa zamanda ekliyecegim. 80*45*h58 ben yüksekliği 50 istemiştim ama yanlış yapıldı tuz olarak red sea coral pro kullandım, kum olarak caribsea canlı kum 20kg, tuzluluk 1024-1025 kafa motoru Eheim 2000, dalga motoru newave 3000, su ro su kullandım tuzu ayrı bir yerde tahta hava taşı ve dalga motoruyla karıştırdım. Forumda okumuştum daha iyi olur diye, daha sonra kumu koyup sistemi çalıştırdım. Protein skimmer olarak marine source cs150 var, aradan bir hafta geçti herşey yolundaydı ölçüm yapmadım fakat ve çoğunluk gibi işi aceleye getirip bakteri kültürüyle döngüyü erkene alıyım dedim. Micro bacterial 7 bulamadığım için jbl buldum ve 5 saat ps kapalı şekilde 10 ml koydum. Daha sonra ps'yi tekrar devreye sokup o gece yattım. Sabah kalktığımda su bulanıktı ve ps turuncu bir köpük toplamıştı sonra git gide daha bulanık oldu, bugün 2. günü ps'deki köpük daha bir turuncu oldu. Tropic marin expert test kiti var henüz ölçüm yapmadım yardım ederseniz çok sevinirim.

Ne yapmam gerek suyu komple yeniden mi boşaltıp kurmam gerek? Resimleri akşam eklemeye çalışacağım.

Saygılar...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mrb Sedat bey;

Portalımza hoşgeldiniz,keyifli paylaşımlar dileriz.Yeni kurulumunuz hayırlı olsun.Gerekli desteği üstadlarımız kısa sürede yapacaktır.:)

3. Dorikin

Dorikin

İsim:
    Sedat balta
    Teşekkürler İsmail Bey;

Hiç şüphem yok hepsi en iyi şekilde yardım edicektir sağolsunlar...

cirol bunu beğendi.
  4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Merhaba,öncelikle hoşgeldiniz.Kumu canlı kullanmışsınız okuduğum kadarıyla.Üzerine birde bakteri mi ilave ettiniz?Canlı kaya kullandınız mı?yoksa sadece kum ile mi kurulum yaptınız?Şu anki durum nedir?Biraz bilgi rica edeceğim...Saygılar

5. Dorikin

Dorikin

İsim:
    Sedat balta
    Hoşbulduk Ozan Bey;

Malesefki hem canlı kum hemde bakteri kültürü kullandım fakat canlı kaya koymadım .Kurulumdan sonra boş birşekilde 1 hafta su döndü(sadece kum vardı) 8inci gün bakteri kültürü ekledim 10ml psi kapattım 5 saat boyunca tekrar devreye soktugumda zaten vakit geçti yattım sabah kalktıgımda ps turuncu köpük yapmıştı suda bulanıktı bugün 2nci günü su dahada bulanıklaştı.eve gidince akşam resim eklemeye çalışıcam

6. Dorikin

Dorikin

İsim:
    Sedat balta
    Eve gelmiş bulunmaktayım sudaki kumdaki ve ps deki turunculuk artmış durumda birde ps sumptaki bölmeye ancak sığıyor daha ufak bir pse mi geçsem acaba? Işıklandırma öylesine koyulmuş eski bir armatür henüz alınmadı .

Ekli Dosyalar:

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bence ps yi bir güzel temizle, bir şelale filtre yada supta yerin varsa elyaf ve kaliteli bir karbon al kullan sonra belli miktar su değişimi yapıp bekle. Üstatlar daha iyi cevap verir ama tahminim bakteri patlaması olmuş. Bakteri besini olmayınca bakterilerin ölümü gerçekleşmiş. Birde sistem çalışıyor kaya bulup koysan iyi olur.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Sedat.:)

Canlı kum aslında bakteri yüklü kum demek anlamına geliyor ve haricen bakteri kültürü kullanımı gereksizdir. Sonuç olarak bakteri yaşamını güçlendirmek demek bakteri eklemek anlamına gelmiyor. Sonuçta bu bakteriler yaşaması, akvaryum ortamına göre yerleşmesi ve çoğalması gerekiyor. Henüz canlı kaya olmayan bir nano kurulumu için canlı kum varken bakteri kültürü fazlalık olmuş. Fakat canını sıkacak bir durum yok. Ekipmanların gayet yerinde görünüyor. Yeniden kurulum kararın erken olabilir. Akvaryumu biraz gözlemlemek gerek. Protein skimmer ilginç bir toplama yapmış gibi görünüyor gerçekten. Ps gövdesi su seviye ayarı düşük gibi geldi bana, aşırı katı toplama yapmış ve belkide bakteri kültürünü toplamış gibi bir hali var. Kum üstünde diatom oluşmuş gibi. Biraz sabırlı olmakta fayda var. Protein skimmeri temizleyip su yükseklik ayarını yapmak gerek.

Kule kullanıyor musun?

veysel bunu beğendi.
  9. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Hoşgeldiniz,aydınlatma biraz fazla beyaz gibi geldi .

10. Dorikin

Dorikin

İsim:
    Sedat balta
    Teşekkürler Temel Bey ;

kule yok az önce veysel beyin dediklerini yaptım 50 litrelik bi akvaryumda sadece kayaları bekletiyodum onları alıp akvaryuma koydum inişin oraya elfay koydum fakat elyaf 1 saatte sapsarı hale geldi 3kez değiştirdim psi cıkartıp temizledim 25 litrede su değişimi yaptım biraz gözlemliycem dediğiniz gibi.
    Bir sorum daha olacak size; bir değişiklik olmazsa kumu degiştirmeden bütün suyu boşaltıp yeniden ayrı biyerde tahta hava taşı yardımıyla suyu hazırlıyıp yeniden bi kurulum yapsam olurmu, yoksa kumuda tamamen kaldırıp atmalımıyım.

veysel bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tabii şimdi neden bu noktaya gelindiğini biraz sakince düşünmek gerek, yoksa kumu atmak, yeniden su hazırlamak anlam ifade etmez. Yapılan uygulamalar içinde eksik değil fazlalık var gibi görünüyor. Şimdi yeni kurulmuş bir akvaryuma su değişimi de yapmışsın ve yeniden su hazırlamak gibi bir işleme hemen girmemek gerek.

Öncelikle neleri sorun olarak kafanda gördüğünü, neden gönülsüz olduğunu anlamak gerek. Bence Protein Skimmer Kurulumu yani ayarını güzelce yaparak akvaryuma canlı kayaları ilave edip biraz sabırlı olmak lazım. Gönülsüz olmayı gerektirecek büyük bir hata göremiyorum. Tabii tam olarak neler oldu bilemiyoruz ama yeniden kumu atarak, suyu atarak kurulum yapmak pek mantıklı gelmiyor. Bence sabır iyidir.:)

12. Dorikin

Dorikin

İsim:
    Sedat balta
    Teşekkürler Temel Bey;
    Aksine feci gönüllüyüm temo11 beklemeye devam etcez inşallah düzelme gözlemlerim ...

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şuan zaten kurulum 8 nci gündeymiş. Bekle akvaryumu iyice gözlemle, su değişimini ben diatom daha tam oluşmamış olduğu için söyledim bir miktar. Kayalarını akvaryuma koy zaten gün geçtikçe sistem oturmaya başlar, kahverengimsi yosunlar oluşmaya başlar. Şu anda sabır süreci aceleci davranma.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Sedat bey hoşgeldiniz son durum nasıl PS ayarı yapıldı mı fotoğraf koyarmısınız. Birde bulanıklılık varmı hala ?

Sayfayı Paylaş