1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Nesil Dıy Dip Çekim Aparatı ve Dip Çekimi

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde _ERKAN_07_ tarafından 11 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    Gene başladık birşeyler yapmaya akvaryuma elimi sokmadan nasıl dip çekimi yaparım diye düşündüm aklıma ilk başta tekli korniş gelsede daha orjinal olucağını düşünerek kablo gizleme kanalı aklıma geldi hem hortum içinden geçiyor hem daha da sağlam oluyor. Dip çekimi yöntemimi belki herkez önermeye bilir ama bana göre mantıklı ben önce resimlerimi yayınlayayım daha sonrada açıklamaları yaparım

Malzemeler - Fiyat
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Parça kablo gizleme kanalı - Elektrikcilerden artma (yani beleş)
    2.5 m bir parmak hortum - İşyerimde 100 m var ( oda beleş)
    500 ml pet şişe - Her yerde atıl olarak var (tabiki oda beleş)
    Maket bıçağı ve elektrik bantı - Her evde vardır muhakkak

Maliyet : 0.0 TL

İlk işlemimiz pet şişenin dibini dikkatli bir şekilde kesiyoruz çok dikkat edin maket bıçağı dikkatsizliğe gelmez ( ben egg thumber yaparken gözümü hastanede açtım ve baş parmağıma 8-9 dikiş atmışlardı) neyse daha sonra pet şişenin kapağını hortumunuzun geçiceği kadar deliyoruz ve hortumu geçiriyoruz çok içeri sokarsanız çekimde problem oluyor ve hortumu kablo kanalına yerleştirim kablo kanalının ucuyla pet şişenin ağzını sıkıca elektrik bantıyla bantlıyoruz işlemimiz bu kadar gerisi size kalmış.

Yaptıktan sonra düşündümki biz dip çekimini dipteki balık dışkılarını, dibe çöken yemleri ve diğer artıkları toplamak için yapıyoruz tabi daha sonradan dinlenmiş su ekleyip suyu biraz tazelemek için ama akvaryumum 750 lt toplamda 3de1 oranında su çeksek 250 lt yapar hem sudan masraf hemde o kadar suyu dinlendircek boş yerim yok bende aynı suyu arıtıp temizleyerek tekrar akvaryuma vermek oldu bunuda hortumun diğer ucunu sump'a yerleştirerek yaptım genede 60 lt dinlenmiş su koydum sizlerin yorumu nedir?

RuFKaD bunu beğendi.
  2. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Erkan bey ne yalan söyleyeyim,bunun yapımını bende düşündüm daha önce hatta bi kaç projem daha var ama işlerin güçlerin yoğunluğundan başımızı kaşıyacak vaktimiz olmuyor ne yazıkki :( Fakat düşündüğümüz şeylerin başkaları tarafından yapılıp,paylaşılması gurur verici :) Sizi kutlarım çok güzel bir sistem yapmışsınız :helalolsun: Suyu sump'a verme olayına gelirsek bence gayet güzel bir fikir olmuş :) Zaten sump'ın amacı suyu temiz tutmak burda:gif Bana göre bir terslik yok gibi şu an(Akvaryumun suyunda katı atıkların olmaması konusunda)...Fakat göz ardı edemiyeceğim ve kafama takılan bir şey var...Peki bunu yapmakla sağ ceptekini soldakine koymuş olmazmıyız huh: Yani sonuçta o katı atıklar akvaryumun içindede,sumptada belli bir miktar salınım yapacaktır...Acaba yanlışmı düşünüyorum .8.

3. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Seha kardeşim özür dilerim tabikide kafana takılması normal yaptığım işlemden sonra sump'ın üst tarafında saklama kabı var dikkatini çektiyse onun içinde sert süngerler kömür ve en üstte elyaflar var o saklama kabını çıkarıp zaten elyafları değiştirdim yani akvaryumdan topladığım pislikleri çöp kovasına atmış oldum :D tabiri caizse kullandığın sağ cebimden sol cebime koyduğum sadece akvaryum suyu oldu :D

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Emek verdiğimiz herşey güzeldir Erkan abi. Senin yaptığın dip çekimi gibi. Suyu sump'a verme fikri de ayrıca güzel. Tebrik ederim.

5. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Anladım :) O zaman sizi tekrar tebrik ediyorum ;) Başarılı bir sistem... burda:gif Paylaşımların devamını bekliyoruz em34:

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bazen dip çekimi yaparken pislikleri iyice almaya kalktığımızda,akvaryumdan haddinden fazla su çekiyoruz istemesekte. :hasta: Senin yaptığın yöntemle fazla su ziyan edilmemiş oluyor. Suyu bu şeklide çekip,dipteki bütün pislikleri iyice aldıktan sonra istediğin kadar suyu değiştirebilirsin akvaryumdan. Daha sonrasında ise sumpun malzemelerinide temizlersin, işlem tamam. burda:gif

Ekonomik bir dip çekimi olmuş Erkan tebrikler. em34:

7. figenc

figenc

Pet şişe içine elyaf konup dip çekimi yapılır ya da su, kova üstündeki elyaflı süzgeçten geçirilir, elyaf atılır, eldeki dinlenmiş su eklenir, kovaya dökülen nispeten arınmış su ile seviye tamamlanır :heyo:
    Beyin fırtınalarını seviyorum :basardim:
    Teşekkürler :cicek:

8. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Teşekkürler arkadaşlar.

Figen hanım belki düşüncenizi tam anlayamamış olabilirim ama anladığım kadarıyla pet şişenin içine elyaf yerleştirirsek akvaryumun içindeki istemediğimiz artıkları alamayız dışarıya ve yaptığımız sadece akvaryumdan su çekmek olur çünkü pet şişeden su geçer ama pislikler elyafta takılır akvaryumdan çıkartırkende bütün pisliklerin tamamı akvaryuma geriye iner ama bu şekilde sumptaki elyafa koymamız daha sağlıklı gibi bana göre test edilmiştir.

Zaten bu şekilde yaptığım yöntemle sump'a topladığım pislikleri görebilirsiniz ne kadar yararlı olduğunu elyaf kıpkırmızı oldu haliyle. :D

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Erkan. em34: Güzel olmuş ve temiz işcilik çıkmış. Yeni nesil veya eski nesil iş görsün yeter değil mi ? saat:gif Kutlarım gerçekten zekice olmuş. :helalolsun:

10. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Sağol Temel abi :cicek:

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dip çekimi yaparken çektiğin suyu ve tabi suyla birlikte gelen pislikleri sump üstündeki elyafa dökmek bence çok akıllıca. Tabi bu işlemden önce elyafı kalınlaştırmak lazım daha iyi tutar. Bu yöntem sayesinde fazla su çekerim derdi veya pislikleri tam alamadım derdi kalmaz. Kesinlikle iyi fikir bunun için ayrıca kutlarım. çak:gif

12. figenc

figenc

Doğrudur burda:gif
    Sizden sonra ben de kovanın üstüne süzgeç, içine de elyaf yerleştirerek akıttım suyu, sonuçtan memnun kaldım. Ayrıca kazara balık vb çekilirse de farkedip geri koymak gibi avantajı var. benim karidesler şeffaf olduğu için korkarak çekerdim suyu. Aceleyle az çektim dibi, çok çektim suyu kaygısı da yok.
    Teşekkürler saygılar:gif

13. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Figen hanım kovada zorluk olur ama inanın sumpta çok rahat kova doldu derdi yok hiç işinizi bölmeden devam ediyorsunuz inanın akvaryumları dip köşe demeden temizliği nerdeyse yarım saat sürdü öteki türlü yapmış olsaydık eğer tam temizlik yapamıyor olacaktık ve yarıda kalacaktı ve buda hiç hoş değil.

Kendimle öğünsemmi acaba :F

14. figenc

figenc

Sorun şu ki sumpum yok ağla:gif
    ayrıca annemin hava motoruyla çalışan dip çekim aleti vardı, pislikler aletin yanında bulunan bir bezden geçip akvaryuma dökülürdü. Hobiye ilk başladığımda bulamayınca hayal kırıklığı yaşamıştım. O zamanlar sanırım ayda bir komple akavryum elden geçerdi, sırf bu yüzden alvaryumu sevmezdim. O zamanın balıkları daha mı sağlamdı bilmem, balık ölümü hatırlamıyorum.

Ancak eklediğiniz suyu az buldum amaç nitratı seyreltmekse -750lt/60 lt miydi?-

Beyin fırtınanız devam etmekte olta:
    ve
    öğünseniz yeridir :cicek:şımarmak serbest :helalolsun:

15. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Teşekkürler. Oran standartlarda o değildir ama ben eksilen suyu ekledim iki bidonda su çektim ama dipteki pislikleri yarım saat boyunca temizleyince nitrat oluşumu engelleniyor zaten yani bana göre fazlasına gerek yok diye düşündümç danso:

Bir sumplı akvaryumda size yakışır.

16. figenc

figenc

Köşe bucak dip çekimi, bundan sonra suda nitrat oluşumunu 'gecikitirir' ancak. O ana kadar oluşmuş nitratı seyreltme oranınıza dikkat çekmiştim ;)
    Balık sayınız, yemleme miktarınız, taban kalınlığı, kaya oluşumu, filitre malzemeleri, buharlaşma oranı, su değişim ve dip çekim aralığı vs vs vs 'ye göre sudaki nitratı seyreltme oran keyfiyeti size kalmıştır saygılar:gif

Ben sumplu akvaryum değil, elimi sokmayacağım gölet taklidii yapma derdindeyim çılgın:

17. Portnoy

Portnoy

Güzel çalışma tebrik ederim öncelikle,hortumun suyu dışarıya verdiği yere tülbent taksak hem kumlar gitmez hemde pislikler orada kalır yani bir nevi filtre görevide yapmış olur.Bu sorun oluştururmu peki ?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tülbenti eğer su çekme aparatanın ucuna takmak ise demek istediğiniz kum vs çekmez ancak kum tülün yüzeyini kapatır bence ve tabi katı atıklar yine kısa sürede tül yüzeyini kapatır.

19. Portnoy

Portnoy

Haklısınız sanırım :)

Sayfayı Paylaş