1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni projem ve fikrim var

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 17 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Akvaryumların kurulumundan önce veya tadilatında yapılmasının faydalı olacağını düşündüğüm bir filtreye su alış ve gelen suyu dağıtacak bir fikrim var. Bu şekilde su yağmurlamada verilebilir ve akvaryuma oksijen sağlaması yanında yine temiz suyu akvaryuma orantılı şekilde dağıtacağını düşünüyorum.

Akvaryumu dolaba veya sehbaya uygun yerinden alt tarafından deldireceğiz.

Daha sonra yine yan taraftan bir delik açacağız. Delik boyutları akvaryum bouyutuna göre değişecektir. Filtreden gelen suyu taşıyan borunun çapı daha düşük olabilir.

Çizimdeki şekilde piamştan suyu aşağı indirecek boruya ve temiz suyu akvaryuma verfecek boruya ihtiyaç var. Boruların akvaryuma bağlanması dirsek ve bağlantı aparatları ile yapılacak.

Sonuç olarak derli toplu ve etkili bir kurulum gerçeleşebilir.

Eksikler ve eklenebilecekler hakkındaki görüşlerinizi eklerseniz daha çok gelişecektir.

Sevgilar...

[​IMG] www.akvaryumportali.com.

2. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Abi,dış filtre kullanımına göre bu fikir aklına geldi değil mi?Aksi halde karter için geçersiz bir sistem...

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    O kutuya su nasıl akacak akvaryumdan onu anlayamadım? .8.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimdi konu şöyle, dış filtreler akvaryumların bir kenarından su çeker ve genelde de pisliğin tabanda kalmasından şikayet var. Akvaryum tabanına takılan borunun etrafına delikler açılacak ve bu şekilde filtre su çekerken daha havada pislikleri tabana çökmeden çekecek. Suyu geri verirken ise yine deliklerden çok açılı verecek.

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Abi sistemi biraz daha açabilir misin ? Su nerden geliyor nereye gidiyor anlayamadım ??

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    dost: Su aşağıdan geliyor yukarı gidiyor. :F Yukarıdan aşağı doğru gittiğide rivayet edilir. :F

Sizlerin ekleyeceği fikirlerle gelişecek arkadaşlar, tek başına geliştirmenin manası yok. :D Tabandan delinen deliğe takılan borudan aşağıdaki filtreye inecek. Tabi bu boru çeşitli aralıklarla delinmiş olduğundan akvaryumun her katmanından su çekecek. Yani tortuları daha havadayken kapacak. Aşağıda filtre temizleyecek ve yan taraftaki borudan ise yağmurlama akvaryuma düşecek.

Şimdi nasıl. saat:gif

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel hocam benim anlamadığım bu pimaş sayesinde hazneye akvaryumdan su geliyor doğrumu ? Peki eğer doğru ise bu şekilde akvaryumdan hazneye su gelmezki. .8. Yani akarına,kendi haline bu şekilde hazneye su gelmez. Ancak haznenin derinliğini akvaryummun derinliği kadar derin yaparsak ve bu pimaşında hazneye girdiği kısmı haznenin zeminine kadar uzatırsak bir sefere mahsus havası alınır ve devamında sürekli su akar hazneye. Yani benim salondaki akvaryumun sumpunda olduğu gibi. ;)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tam tersi Olcay, o borudan su akvaryuma filtreden geliyor ve diğer borudan iniyor. Bu çizim sump için değil. Neden dersen filtreye iniş borusunun delikleri her katmandan su çekmesi için fazla ve dengeli delinmiş. Sump sisteminde bu şekilde su aşağı taşar. Ancak o borunun deliği sumpa göre bırakılırsa sump sistemi tabiki bağlanır. can:gif

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Saate bakıyorum 12 yi geçmedi ama nedense kafam hala çalışmıyor. :D

Ozaman siyah çizgi ile çizilen yer ayrı bir hazne değil,akvaryum ? huh: Ve kırmızı okla belirttiğim pimaş ise,dış filitrenin çıkış borusu ?? huh:

Bu sefer bildin de Temel hocam. :D

Sayfayı Paylaş