1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni splerim

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde aligultekin34 tarafından 13 Aralık 2010 başlatılmıştır.

  1. aligultekin34

    aligultekin34

    Mesajlar:
    9
    İsim:
    Ali Gültekin
    Slm arkadaşlar.20 tane sarı presnses yavrusu aldım.Fakat bunların hepsinde siyah şeritler var.Bunların hepsi erkekmidir.Şu alttaki gibi siyah.3-3,5 cm arası yavru hepsi.

    [​IMG]
     
    denideni bunu beğendi.
  2. Erman Pehlivan

    Erman Pehlivan

    Mesajlar:
    2.843
    Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Resimdeki erkek gibi görünüyor. Diğerlerinin resimlerini de yandan özellikle net çekmeye çalışıp buraya eklerseniz, daha iyi yorumlar okuyabilirsiniz. Ancak resimden sırt yüzgecinin arka kısmı keskin hatlara sahip olduğu için bana erkek gibi geldi.
     
  3. denideni

    denideni

    Mesajlar:
    162
    İsim:
    Emel emel
    Siyah belirgin çizgileri olan ve sivri yüzgeç formuna sahip bir çok sp nin dişi olabildiğine şahit oldum.Keşke anüs-vent açıklığına bakabilseniz.En kesin çözüm bu.Size dişi ve erkek olarak mı verdiler bu yavruları?Sağlıklı balıklar dilerim.
     
  4. aligultekin34

    aligultekin34

    Mesajlar:
    9
    İsim:
    Ali Gültekin
    Bunu temsili olararak koydum.Fotoğraf makinesi var ama şuan bende olmadığı için benzerini koydum.Aynı bunun gibi siyah alt ve üst yüzgeçi.Fakat arkası sivrimi değilmi bilmiyorum.Aldığım kişi pek bilmiyormuş bende fiyat uygun diye aldım.22 tane balığa 20 lira verdim.20 si sarı prenses 2 sinide hediye olarak green terörlerden çeşit olsun diye istedim.En yakın zamanda resim ekliyecem.Şuan 50-60 lirelik akvaryumda bir sorun yaratırmı.1-1,5 ay sonra 200 litrelik filan bir akvaryum düşünüyom.Belki dahada büyük olur.
     
  5. Erman Pehlivan

    Erman Pehlivan

    Mesajlar:
    2.843
    Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Amerikan chichled türü olan GT (Green Terrör) sarı prenseslerinize belli bir zaman sonra (belkide şu anda) rahat vermeyecektir. Çok sert bir balık olmakla birlikte, birisi amerikanın göl balığı diğeri ise afrikanın göl balığıdır. Bence ikisini aynı yerde tutmayınız. Üremeleri bile farklı bu iki türün. Ayrıca temsili resim koyarak cinsiyet araştırmak doğru olmamış. Keşke konuyu görsellikle desteklerken doğru görsel ile destekleseydiniz. Ayrıca sarı prenseslerin çoğunda siyah alt ve üst yüzgeç bantları vardır. Anüs vent açıklığına bakmak kesin çözüm tabi ki katılıyorum ancak tecrübesiz bir akvarist emin olamayabilir Emel Hanım.
     
  6. denideni

    denideni

    Mesajlar:
    162
    İsim:
    Emel emel
    Doğru söylüyorsunuz fakat bende bu hobiye ağustos ayında başladım ve anüs vent nedir tek tek netten araştırarak öğrendim,zaten 2-3 balığa bakınca hangisi eşit büyük olunca ne kadar büyük bir fark oluyor bir şekilde kendini belli ediyor.İnternette bunu öğreten resimli bir fotoğraf vardı eminim forumdada vardır fakat şimdi zamanım olmadığı için arayamıyorum.
     
  7. cirol

    cirol

    Mesajlar:
    4.090
    Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Aslında burda önemli olan cinsiyet'ten çok balık sayısıdır.Neden'ine gelince 22 adet balık ve 60 litre akvaryum yazdığınıza göre 1 ile 1,5 ay gibi sürede yeni akvaryum düşünüyorsunuz.Bu zaman farkında su kalitesi bozulacak,aralarında hırpalanan balıklar olacak.Bazılarına göre 1,5 ay'da bir sıkıntı olmaz denilebilir.Fakat yavru balıklar'ın gelişme dönemi ve bu yetersiz hacimde belki hepsi olmasada içlerinde yanık kalan yani gelişimi duran balıklar olacaktır.
     
  8. aligultekin34

    aligultekin34

    Mesajlar:
    9
    İsim:
    Ali Gültekin
    Şu alttaki resme göre dişi gibi.Alt ve üst yüzgeç sonu yuvarlağımsı.Tam olarak cinsiyetleri ne zaman daha belirgin olur.Ama göğüs ve anal yüzgeç diyor ya orası simsiyah birkaçında.Green terörleri çıkarıcam zaten.Biraz hareketlerinden belli oluyor.Kedinin kuş için sinsi sinsi yaklaşması gibi hareket ediyor bazen.
    [​IMG]
     
  9. kulbinli

    kulbinli

    Mesajlar:
    58
    İsim:
    mehmet ali başaslan
    Cevap: Yeni splerim

    3,5 cmlik balıkta cinsiyet belli olmaz şimdilik ve şeritler cinsiyet ayırımda farklılı değillerdir.Biraz sabredin ve bekleyin balıklarınız biraz büyüsünler.
     

Sayfayı Paylaş