1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Tür Yeni Heyecan

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde osman_yc tarafından 29 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. osman_yc

osman_yc

İsim:
    osman yüksel
    Merhabalar..

18 aylık sp ve yunus macerasının ardından yeni bir tür ile yeni bir heyecana başlamak niyetindeyim..

öncelikle akvaryumu büyütmekle başlayacağım.. ikinci el 120*52*60h boyutlarında bir akvaryum buldum. pazarlık yapılmamış camacam fiyatı 300tl. Dış filitreyle kullanacağım..

Tür olarak öncelikli tercihim frontosa ama forumdaki yazılarda hareketsiz oldukarından bahsedilmiş..Monoton bir akvaryum olmasını istemiyorum..Biraz kararsızım.. Tür konusunda fikirlerinizi beklemekteyim..

Teşekkürler

2. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Cevap: Yeni Tür Yeni Heyecan

Tank 374,400litre kapasiteli tank bence sayı fazla olmamak şartıyla yunus kolonisi süper olur .

3. osman_yc

osman_yc

İsim:
    osman yüksel

Şuan yunus besliyorum ayrıca sp'de var. Yavru falan aldığım için değişik bir tür olsun istiyorum..

4. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Benim akvaryumcularda gözlemlediklerime göre yem atıldığında felaket hareketliler ama diğer zamanlarda dediğiniz doğru .

osman_yc bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun kararın. Frontoza asil ama yavaştır evet. Fakat frontoza akvaryumuna hareket katmak mümkündür. Alt katmanları kullanacak olan frontozalar üst katmanlarda dolaşan Leptosoma türlerini takip ederken hem haketlenecek ve hem de akvaryum çok daha hareketli olacaktır. Uyumlu ve hareket kadacak birkaç balık daha eklenebilir. Leptosomalar akvaryum içine üreyebilirler ve kendi yavrularınız yemezler, Frontozalar da leşci balıklardır ama arada sırada avcılık yapmazlar değil, fakat bu kayda değer bir kayıplara yol açmayacaktır. Kısaca kendi içinde üremesi de olan hareketli bir akvaryum yapısı gelecektir.

osman_yc bunu beğendi.
  6. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Tropheus duboisi,Troupheus moorii,15li grup halinde Tropheus Mpimbwe öneririm.Ama sayısı 370litrede 15in üstüne çıkmasın.

osman_yc bunu beğendi.
  7. osman_yc

osman_yc

İsim:
    osman yüksel

3-4-5 cm civarında frontosa alacağım varsayılırsa, 370 lt için frontosa ve leptosoma sayısı ne olmalıdır?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sözünü ettiğin boylarda ekleneceklerse sayı 10 adet tutulabilir ve ilerleyen süreçte büyüme ve davranışlar gözlemlenerek dişi erkek ayrımıyla uygun koloni ayrılıp 4 tanesi çıkarılabilir. Leptosoma 20 adet mesela eklenebilir sorun yok. Bütçeye göre hareket. Balık seçiminde titizlik önerir, acele ve bir anlık hevesle her yavru gurubunu almamanı öneririm.

9. osman_yc

osman_yc

İsim:
    osman yüksel

Temel abi, Erzurum'da ikamet ettiğim için çok fazla seçeneğimiz olmuyor. Özellikle frontosa söz konusu olunca seçenek şansımız daha da azalıyor.. Leptosoma bulabilir miyim o da büyük bir muamma.. Fronotsa seçiminde nelere dikkat etmeliyim.. 5 cm üstü alsam daha mı iyi olur..

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İnan şehir konusunda çok haklısın ama öneri yaparken bizler bilemiyoruz ne bulunabilir veya bulunamaz, o yüzden fikrimizi yazabiliyoruz. Frontoza yavru alırken dikkat edebileceğin noktalar elbette ilk önce türü olmalı. Bir çok türü var.

http://www.akvaryumportali.com/tanganyika-tur-forumu/asil-kral-frontoza-287.html

Linkten türlere bakabilirsin. Koloni içinde sayı olarak seçerken yeme istekli olanlar arasından seçim yaparken hepsini büyük olanlardan almaya çalışırsan hata yaparsın. Çünkü dişiler erkeklere göre daha yavaş gelişir ve küçük kalır. O boylar da dahi bu fark belli olur. O yüzden en irilerden 3-4 adet şeçip sonra daha küçük boylarda kafa yapısı daha sivri olanlara yönelebilirsin dişi sayısını yakalamak için. Cinsiyet ayrımı zordur o boylarda ama bu söylediğim gözlem şansı artırır.

osman_yc bunu beğendi.
  11. osman_yc

osman_yc

İsim:
    osman yüksel

Abicim zaten frontosalarla ilgili (asil kral frontoza) makaleni okuduktan sonra bu türe sempati/hayranlık duymaya başlamıştım.. Tek kafamı karıştıran hareketsiz bir akvaryum olmasıydı..Önerin doğrultusunda leptosomalarla destekleyerek hareketsiz olmasını önleyeceğiz artık..

Frontosa seçimi konusunda önerilerini dikkate alacağım.. Doğru anlamış mıyım diye tekrar soracağım izninle.. İri olanlar erkek olma ihtimalini artırıyor, kafası sivri olanlar ise dişi olma ihtimalini artırıyor diye anladım..

Teşekkürler..

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aynen öyle evet. Bu işte seçim o kadar önemli ki tahmin edemezsin. İlk araştırmaların öncelikle bu türden yavru alanlardan yavru balıkları satın almak şeklinde olsun. İthal gelen esnaftaki yavru bireylerde asla dişi erkek oranı ve sağlık hobicideki kadar sağlıklı olmaz. Sözünü ettiğimiz gözlem seninde dediğin gibi ancakşansı yükseltir ve her yükselen doğru seçim şansı bir avantajdır.

osman_yc bunu beğendi.
  13. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Kararınız hayırlı olsun Osman Bey, yalnız akvaryum fiyatı bana biraz pahalı geldi, siz biraz sıfır cama cam fiyatı alın oradaki akvaryumculardan. Tabi ile göre değişir ama geçenlerde bir arkadaşım 200*60*60 cama camı 250 TL'ye yaptırdı. Balık konusuna gelince Frontoza Besleyecekseniz ve imkanınız varsa Blue Zaire Moba, Carema Blue türlerinin yavrularını temin edin. En azından uzun süre besledikten sonra elinizde güzel nadir türlerinin olduğu bir koloni olmuş olsun. Her tür değerli ama bazıları ayrıcalıklıdır :). Bunun dışında Tropheus düşünüle bilir.

Saygılar.

14. osman_yc

osman_yc

İsim:
    osman yüksel

Fiyat konusunda haklısınız Bekir Bey gerçekten ikinci el fiyatı için yüksek ama erzurumda biraz pahalı oluyor. İnternetten araştırdım kayseride fiyat olarak gayet uygun seçenekler var. Kargo esnasında sorun olur mu bilmiyorum ama onlarla da irtibata geçeceğim..

Ayrıca şu da var ki 370lt beni tatmin etmeyecek bir büyüklük.. Yeni bir tür besleyeceğim için heyecan var o yüzden acele ediyorum ama biraz daha araştırma yapsam sanırım iyi olacak..

15. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Osman dediğiniz gibi acele etmeyin araştırma yaparsanız daha sağlıklı olacaktır.Böylece fazla para harcamamış olursunuz.

osman_yc bunu beğendi.
  16. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Osman Bey tür konusunda kesinlikle tropheus derim.

17. osman_yc

osman_yc

İsim:
    osman yüksel

Tropheus, biraz daha tecrübe kazandıktan sonra düşündüğüm bir tür..

Sizce 500-700 lt lik bir akvaryum kurarsam, tropheus daha mı mantıklı olur?

18. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Ben olsam kesinlikle tropheus beslerdim. Sonuçta beslemediğiniz bir tür hakkında tecrübe sahibi olamazsınız. Besleyerek , yemlereyerek , gözlemleyerek tecrübe kazanılır. Ama size karar vermek , bize de saygı duymak düşer...

19. takturk

takturk

İsim:
    tolgahan aktürk

25 adet yavru frontozayla yaklaşık 6 aylık deneyimlerime dayanarak söylüyorum. Hareketsiz kendi halinde bir akvaryum istiyorsanız frontoza besleyin ama hareket istiyorum diyorsanız kesinlikle tropheus besleyin. Frontoza ilk göz ağrım olup çok hoşuma giden bir tür olmakla beraber hareketsizliğiyle insanın hevesini kursağında bırakabiliyor ve aşırı sabır istiyor(hareketlilik ve yavru alımı konusunda).

20. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Osman abi sadece trol için değil bence besleyecegin tur ne olursa olsun her zaman maksimum hacım taraftarıyım 1 kere olsun tam olsun 150-60-60 hatta derinlik 70-75 ne kadar uygunsa yer yaptır abi.

Sayfayı Paylaş