1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Tankımın Dizaynı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde kombassan tarafından 10 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. kombassan

kombassan

İsim:
    kursat koyuncuoglu
    Öncelikle herkese merhabalar.Daha önce sürekli takip ettiğim foruma yeni katıldım,siz değerli üyelerin yorumlarıyla kendimizi bir adım daha ileri taşıyacağımız görüşündeyim.
    Daha çok küçükken aldığım 4 çiklet balığım aradan geçen 8 ayda büyüdü,kocaman oldular maşallah.Artık onları yeni bir tanka taşımak zorundayım,daha geniş bir tanka.110*60*40 ölçülerinde 264 litre bir akvaryum aldım.Dış filtre araştırma aşamasındayım,bu konuda da fikirleriniz benim için yol gösterici olacaktır.100 TL'yi geçmeyecek bir dış filtre arıyorum ilk etapta.
    Akvaryumun iç dizaynı konusunda ise paylaştığım resimdeki akvaryumun dizaynını birebir uygulamayı düşünüyorum.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Sanırım kullanılan kum mercan kırığı,ben de mercan kırığından 0,1-1 mm ve 3-4 mm olanlarından alıp karıştırmayı düşünüyorum.Fakat kayalar konusunda hiç bir fikrim yok,o kayaları nereden temin edebilirim ? Ve kayaların çok maliyetli olduğunu okudum,bu gibi kayaları İstanbul'da doğada bulabileceğimiz bir yer var mıdır?
    Şimdiden çok teşekkür ederim.Saygılar..

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cevap: Yeni Tankımın Dizaynı

Kurşat bey öncelikle aramıza hoşgeliniz.Keyifli paylaşımlar dileriz.

Yeni akvaryumunuz hayırlı olsun ölçüler gayet güzel.Kum seçiminde çok iri taneli kum almayın ortalama 0,5 mm yeterli olacaktır.Kum seçiminde ve dekor konusunda http://www.akvaryumportali.com/malawi-tur-forumu/malawi-tanki-kurulumu-6363.html adlı konuda gerekli bilgilerin bir kısmına ulaşacağınız düşüncesindeyim.

Filitre aslında işin en önemli kısmı.İyi araştırp uzun vade'de sağlıklı bir karar vermek iyi olur.Dış filitre seçminde Akvaryum Malzemeleri bölümde araştırabilirsiniz.

Kaya ve taş için en uygun yer Kemerburgaz'da bulunan Taş dünyası adlı firma.Hemen hemen istanbulda çoğu Akvaryumcu vb gibi yerler ürünlerin çoğunu burdan almaktadır.Piyasanın en uygun taş satan yeri.

3. takturk

takturk

İsim:
    tolgahan aktürk

Kürşat bey hoşgeldiniz,
    Yeni akvaryumunuz hayırlı olsun. 100 tl civarında lifetech 838 dış filtre alabilirsiniz fakat 265 lt hacimde tam verim alamayabilirsiniz bütçeniz müsaitse atman veya tetratech modellerine yönelebilirsiniz. Örnek gösterdiğiniz dizayn güzel görünüyor fakat ileriye dönük düşünürsek bu şekilde yığılan kayaların arasına sıkışan yem artıkları ve dışkılar balıklarınıza ve size sıkıntı yaşatabilir. Sağlıklı balıklar...

4. HayrettinKonya

HayrettinKonya

İsim:
    HAYRETTİN GÜLMEZ

Kürşad bey yeni akvaryumunuz hayırlı olsun, ben de sizin gibi yeni başladım, bende sizin gibi birçok malzeme bulma konusunda sıkıntı çekiyorum, benim bulunduğum ilçede (küçük bir anadolu ilçesi) iki akvaryumca var ama doğru dürüst ne balık var, ne malzeme var. Ama siz İztanbuldasınız her halde istanbulda kaya veya başka malzeme bulmak zor olmasa gerek.

5. kombassan

kombassan

İsim:
    kursat koyuncuoglu
    Hoşbuldum,teşekkürler.
    Aslına bakarsanız özellikle kısa vadede düşünüyorum dış filtreyi.Daha sonra çok daha kaliteli bir filtre almayı düşünüyorum,daha da büyük bir tankla birlikte.Önce okulun bitmesini beklemek şart.
    Kum konusunda da anladığım kadarıyla ince taneli mercan kırığı almam gerekli.0.4 metrekare zemine ne kadar kum gerekli sizce? Kayaları da dediğiniz gibi Kemerburgaz'a gidip bakacağım,fırsatım olursa.Kayalar resimdeki gibi bir yapıya dönüştürülüp silikonla yapıştırılabilir mi ? Şuan aklıma geldi ama mümkün mü tam bilemedim.Eğer mümkünse temizlik açısından kolaylık olacaktır.Ve kayaların o şekilde konumlandırılması arkasına dış filtre çıkışının ve ısıtıcının saklanmasına da olanak sağlar diye düşünüyorum.
    Bir de fiyat aralığı verirseniz daha yukarı bir fiyata almamış olurum,kum için ve kayalar için.Kg olarak söylemeniz kafi.

25'er kg alsam yeterli olur mu ? Dolomit kum diye bir çeşit vardı bu sitede fiyatı çok uygun geldi 1-2 cm,çiklet akvaryumu için uygun bir kum çeşidi midir ? Uygun olsa bile 1-2 cm iri mi gelir ?

Tekrar teşekkür ederim.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Argonit kum veya 3 mm mercan kırığı taban malzemesi olarak gayet güzel olur. 15-50 kg kum yeterli gelir.

7. kombassan

kombassan

İsim:
    kursat koyuncuoglu

20 kg mercan kırığı (0.1mm-1mm ve 2mm-3mm karışık) ve 50 kg kaya (sünger taşı ve makarna taşı) almayı düşünüyorum şu şartlarda.Resimdeki arka fonda bir dalgalanma efekti mevcut,sizce bu arka fonun deseni mi yoksa mavi düz arka fona bir şekilde o efekt mi verilmiş.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotoğraf çok yanıltıcı olabilir. Güzel görünüyor işin aslı. Fakat fonun efektimi, yapıştırırken arada boşluk kaldığı için mi veya dekorun bir noktasının gölgesi mi buradan anlamak zor.

9. kombassan

kombassan

İsim:
    kursat koyuncuoglu

Belki düz mavi arka fonu sadece belirli noktalardan cama yapıştırmak suretiyle o efekti sağlayabiliriz.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet belki, bilemiyorum yapıştırırken bilmeyerek boşluk bıraktın mı ama bir bak istersen arka fonuna kendin.

11. kombassan

kombassan

İsim:
    kursat koyuncuoglu

Henüz almadım arka fonumu.Bir tabelacıdan almayı düşünüyorum düz mavi,etrafımda bulamazsam nalburdan alacağım.Malum final dönemindeyiz,sınavlardan hobiyle uğraşacak vakit kalmıyor.

Sayfayı Paylaş