1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Tankımın Kurulumunu Bitirdim

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde korkmazm52 tarafından 23 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    Arkadaşlar öncelikle akvaryum portalı olmak üzere internet üzerindeki diğer forum makale ve bilgileri inceleyerek sizlerin sayesinde 90 lt lik akvaryumdan 330 lt lik akvaryuma geçiş yaptım yada yapabildiğimi sanıyorum :) . Hepinize teşekkür ederim. Akvaryumun kurulum aşamasından bahsedeyim ve sonrada resimleri ekleyeceğim. Akvaryumun ebatları. U 110 * E 50 * Y 60
    Tabana en alta natural color aquarium soil 5 kg bitki kumunun üzerine sineklik örterek 1-2 mm lik silis kumu 25 kg serdim. Bu arada bitki kumunu heryere değil sadece bitki ekeceğim yerin altına serdim.(sol yan taraf ve arka kısın boyunca).
    Bitki olarak 2 adet anubias barteri var. Nana, 2 adet dracaena, 13-14 dal eloada densa egeria yı 2 şerli grup halinde yerleştirdim.
    Işıklandırmada T8 30 w agua zonic super sun 7500 k ve yine T8 30 w marine blue lamp 25000 k kullandım. Akvaryum derin olduğu için T5 kullanmam gerekiyordu ancak kullandığım bitkilerin ışığa fazla ihtiyacı olmadığından elindeki T8 leri değerlendirmek için şidilik bunları kullandım.
    Dış filtre olarak fluval 406 kullanıyorum.
    Isıtıcı olarak 100 w lık iki adet otomatik rezistanlı ısıtıcı var.
    Hava motoru olarak champion aquarium air pump çift çıkışlı motor kullanıyorum.
    Bu arada söylemeyi unuttum, akvaryuma 8 adet sarı perenses 4-7 cm boylarında, 1d-3e şeklinde 5-9 cm mavi perenses, 2 adet damızlık 11-12 cm 1 d-1e mavi prenses, 3 adet 3 cm lik yavru yunus ve 2 adette ismini unuttuğum 5-6 cm lik balık koyacağım.
    Akvaryumu kurarken dışardan su dengeliyicisi katmak yerine kumları bitkileri yerleştirdikten sonra bi miktar çeşme suyu koyduktan sonra balıkların şuan bulunduğu akvaryumdan yaklaşık 20-25 litre su ekledim ki aynı floranın oluşmasına faydası olsun, üzerini tekrar çeşme suyu ile doldurarak dış filtreyi çalıştırdım. Yaklaşık 1 hafta boyunca akvaryum boş olarak çalışacak arada bir miktar su değişimi yapacağım. Balıklarım şuan ki akvaryumda gayet sağlıklı olduğu için herhangibşr ilaç kimyasal vb. kullanmayacağım.
    Buraya kadar yaptığım herhangi bir yanlış varsa balıkları eklemeden sizlerin fikirlerinizi bekliyorum ki sonradan düzeltmek çok daha zor olacak.
    Sıra geldi resimlere;

2. Batuhan Erogul

Batuhan Erogul

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Batuhan Eroğul
    Elma salyangozu ekleyin bence. Biyolojik döngüyü oluşturmada büyük etkileri vardır..

3. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    image.jpg
    Sadece bitki ekeceğim yere bitki toprağını koydum
    image.jpg
    Bitki toprağının markası bu inşallah iyisidir, image.jpg image.jpg
    Kullandığım floresanlar
    image.jpg
    image.jpg
    Balansları ve kabloları arka yüzde kapağa monte ettim

Ve büyük an akvaryumun resimleri
    Şekil konusunda fikirlerinizi bekliyorum.
    image.jpg image.jpg image.jpg

veysel ve TencoMelih bunu beğendi.
  4. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Renkler ve zevkler tartışılmaz abi, benim şahsi görüşüm akvaryum çok güzel olmuş gayet güzel görünüyor...:nazar:

6. tofascı11

tofascı11

Yer:
    Bilecik
    İsim:
    kerim
    Hayırlı olsun kurulumuzun silis bitkiliye uygun değil diye biliyorum ama.

7. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Murat bey kurulumunuz hayırlı olsun.Tankınızda her koldan bir şeyler var.Biraz japon .biraz canlı doğuran.biraz cichlid.biraz tuzlu su.Kendinize bir konsept belirleyip ona yoğunlaşırsanız daha sağlıklı bir akvaryum kurabilirsiniz.

8. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    Her telden derken balık cinsinden diyorsanız sadece cichlid türü balıklar var sarı prenses, mavi prenses ve yunus. Bitki taş vb malzemeler yönünden diyorsanız hangileri hangisi için birazdaha açık belirtirseniz sevinirim, zira akvaryum hobisine aralık ayında 90 literlik tankla başladım ve bu konuda tecrübem fazla yok. Bitkileri internette forumlardan araştırarak cichled türü için uygun olanlardan seçtim, tabii bu internette her yazanın doğru olduğu anlamına gelmez. Buraya sayfa açmamda ki sebepte zaten hata yaptıysam balıkları eklemeden hatadan dönmek. Bunun için hepinizin görüş ve önerilerine ihtiyacım var.

9. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Murat abi akvaryumun yapısı için söyledim.Tabi bu benim nacizane fikrim kimseye akıl vermek haddime düşmez.Forumda tatlı su tanklarında benden çok daha tecrübeli arkadaşlar var onlarda yazacaktır.Eğer cichlid tankı kuracaksanız bitki dekoratif amaçlı olabilir ama az miktarda kullanılınca doğal durmuyor.Sadece kaya kullanarak daha güzel bir dekor yaratabilirsiniz fakat mevcut kayalar yetersiz ve hepsi farklı formda olduğu için doğallıktan uzak.Tek bir kaya türü üzerinden hareket ederseniz çok daha doğal olacaktır.Arka fon çok karışık ve uyumsuz tek renkli bir fon dekoru ön plana çıkaracaktır ama sona bırakın dekora göre renk belirleyin.Değirmen ve deniz kabukları yine doğallıktan uzak bence çıkmalı. Birkaç örnek fikir verebilir.

africanfulltank (1).jpg

Forumdan Atila abinin tankları.

utabyjy7.jpg x3ngX0.jpg

TencoMelih, Alparslan ve korkmazm52 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş