1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni tank kurulumu

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde ozgr tarafından 1 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Evet üstadlarım bildiğiniz gibi 60-40-30 ölçülerinde bitkili bir tank yapmaya karar verdim ve camları yapıştırdım. Dayanamadım 1 gün bekledikten sonra hemen suyu bastım tabi. :cekingen: Ama Allaha şükür tek bir damla bile sızdırmadı. Düm Murat hocamın isteği üzerine akvaryumu tekrar boşaltıp kuruması için bir gün daha beklettim ama artık kimse beni tutamaz. :basardim:
    Tam kurulum resimlerini yalnız olduğum için çekemedim fakat akvaryumun son halini ve kurulumda neler yaptığımı kısaca anlatayım.

İlk olarak tabana dere kumu ve aqulacy harmanlayarak önler ince arkalar kalın olmak şartıyla akvaryuma serdim. Bu karışımın üzerine sera nın misket gübreleri dağıttım ve onunda üzerine hagen siyah kumu serdim. Murat hocam bu karışımlara anlam veremedi ama bende akvaryumun yalancısım. :bilmem: Daha sonra 4 günden beri beklemiş suyumu akvaryuma boşalttım. Ev sıcak olduğundan dolayı suyun sıcaklığıda 24 derece civarlarında geziyordu ısıtıcımla suyun sıcaklığı 27 çıkardım. Turşu bidonundan yaptığım dış filtreyi Murat hocamın garanticiliği yüzünden kullanmıyorum. Gözümü korkuttu açıkcası bende hak verdim. :) Bunun yerine bir iç filtre kullandım ve onu şelale şekline çevirdim.
    Eskiden kalma küçük mango kökümü akvaryuma koydum. (Boş durmasın akvaryum o kadar diyerek :cekingen: )
    Ev arkadaşım bana bir süpriz yapmış dersten sonra çarşıya inip 2 tane elma salyangoz ve bir tanede çöpçü almış. Erken diye bilirsiniz canlılar için ama almış bir kere koyacak başka yerde yoktu mecbur tanka eklemek zorunda kaldım. :cekingen: İşte resimler:
    İlk olarak tankın son hali:
    Filtremin çalışır hali:
    Elma salyangozlarım ve çöpçüm yeni evlerini gezerken:
    Şimdi bir sorum olacak. Bu suyun bulanıklığı kaç gün sonra gider ve benim birşey yapmam gerekiyor mu?

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yeni tank kurulumu

Dere kumu kullandığın için su bulanmıştır. Bendede aynı şekilde oldu 1-2 gün sonra birşey kalmayacaktır. Filtre çalışır durumda olsun.

Bu arada çok başarılı bir dıy akvaryum kurulumu olmuş. Turşu bidonundan yaptığın filtre güzeldi. Neden kullanadığını açıklarsan iyi olur.

Ellerine sağlık. Başarılı bir iş olmuş Özgür abi...

3. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Yeni tank kurulumu

Silikonun plastiğe yapışması biraz zor bir iş o yüzden evde yokken sızdırma korkusu oldu o yüzden kullanmadım. Yorumların için çok teşekkürler Fatih. saygılar:gif

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yeni tank kurulumu

Özgür, akvaryuma kum az gelmiş, toplam kum kalınlığını, en az önler 8-10 cm. arkalar 10-12 cm olması gerekir.

Aquaclay üzerine sermiş olduğun, siyah kum en az kalınlığı üç cm olması gerekir. Çok az kalmış ve aquaclayi kapatmamış, hiç olmamış, hiç.... :uyari: Siyah kumu 1-2 kg. mı aldın?

5. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Yeni tank kurulumu

3 Poşet almıştım Murat hocam. çak:gif Arka tarafın kalınlığı 6 cm olmuş dediğin gibi kum az gelmiş. hehe.gif Siyah kum kaç poşet daha almam gerekiyor?

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yeni tank kurulumu

Özgür akvaryumun eni 40 cm. ise toplamda 24 kg, kum lazım olur, eğer 30 cm. ise 18 kg kum lazım. Akvaryumun yüksekliğinden bahsetmiyorum. Siyah kumun kalınlığı, en az 3 cm. olması gerekir.

7. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Yeni tank kurulumu

O zaman nerden baksak bi 7 kilo falan daha siyah toprak almak lazım abi .8.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yeni tank kurulumu

Aynen öyle....

9. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Yeni tank kurulumu

O zaman bekleyecek akvaryum desene abi. :(

10. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Yeni tank kurulumu

Özgür teşekkürler akvaryum resimleri paylaştiğin için. Bende murat abimin dediklerine katiliyorum,kum çok az. Ve acele etmişin bence bidakine böle aceleci olma derim :F Akvaryumu yavaş yavaş bir haftada kur ama herşeyiyle eksiksiz kur demek istediğim buydu sağlikli baliklar dilerim. saygılar:gif

11. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Yeni tank kurulumu

Akvaryum çok güzel olmuş,elinize sağlık :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni tank kurulumu

Hayırlı olsun Özgür. Bitkili olacaksa Murat abini dinle derim. Ortaya güzel akvaryum çıkacak inşallah.

13. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Yeni tank kurulumu

Bende söylediklerini harfiyen yerine getirmeye çalışıyorum Temel abi ama maddi olarak biraz beklemem lazım. Malum öğrencilik. sağol.gif

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yeni tank kurulumu

Özgür çevrende, inşaat yokmu? Alt tabanı sağlamlaştırdın nasıl olsa, üst katmana iri taneli 3-4 mm kalınlığında, dere kumu bulabilirsin ondan araştır bence, maliyetin olmaz.

15. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Yeni tank kurulumu

Bunu desene abi sen bana ya elbet bi yerden bulurum ben inşaat. :D Ben hagen alınacak diye bekliyorum. çak:gif

16. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Yeni tank kurulumu

Böyle olursa olur mu?

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yeni tank kurulumu

Mükemmel olur, daha ne olsun. İyi bir şekilde yıkadıktan sonra, tabana ser gitsin. Misket gübreleri aralıklı şekilde ser tabana....

18. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Yeni tank kurulumu

Misket gübreleri aqulacy- hagen arasına serdim Murat hocam saat:gif

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yeni tank kurulumu

Hagen komple tabanı kaplamadığı için, sadece siyah kumun altına serdiğin düşüncesi ile, hatırlatma yapayım dedim.

20. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Yeni tank kurulumu

Bulabildiğim en güzel dere kumu olarak verdikleri bu Murat hocam uygunmudur? İnşaatın bekçisinden aldık :bilmem:
    Benim pek hoşuma gitmedi ama bitkilerin hoşuna gitsin yeter. :bilmem:

Sayfayı Paylaş