1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fu' nun resifi

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Fuat Çakmak tarafından 27 Ağustos 2018 başlatılmıştır.

1. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Estagfrullah ne zaman isterseniz:)

hiter bunu beğendi.
  2. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Müdür senin inceleme yapma vaktin gelmiş şöyle güzel bir konu açta biz de faydalanalım nedir ne değildir nasıl kurulur ;)

İbrahim Yeşiltepe ve Fuat Çakmak bunu beğendi.
  3. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
  4. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Yeni bir güncellemeyle aranızdayım.

Birkaç mercan eklendi.
    En sağdaki kaya üzerinde gözle görülür 5-6 tane aiptasia oluşumu vardı onun için ctesi günü 5 adet aiptasia ekledim.
    Bu sabah baktığımda aiptasia 1 adet kalmıştı.. inşallah son kalanıda temizlerler.

Armatür floları tamamı sıfırlandı kombinasyon değişti.
    4 coral star
    1 marine star
    1 aqua star
    Fakat coral starı 3 e düşürüp giessmanın beyazını ekleyerek devam etmeyi düşünüyorum.

MESUT_KERİM, hiter, Montimahir ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  5. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Güncelleme;

Akvaryumda yolunda gitmeyen şeyler var veya normal bir döngü mü bilemiyorum. Su değerleri normal görünüyor.

- Kum üzerinde, arka camda (arka camı hiç silmiyorum) yan durso (orayı da silmiyorum) yosunlaşma ciddi artış göstermeye başladı..
    - Cyano oluşumları bölge bölge artmaya başladı şuan için sadece kayalarda mevcut. Dino olma ihtimali de var hava kabarcıkları da mevcut fakat emin değilim.

Çözüm olarak henüz bir işlem gerçekleştirmiş değilim biraz zamana bırakıp beklemeyi düşünüyorum. Yosun için dün itibariyle fosfat tutucu kullanmaya başladım. Bu durumda başka bir tavsiyesi olan var ise paylaşırsa sevinirim.
    Gelişimleri tekrar paylaşmak üzere keyifli hobiler.

6. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Arka cam için alg eater goby alın çim biçme makinası gibi çalışıyor

Fuat Çakmak bunu beğendi.
  7. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Mercanları henüz yapıştıramadım fakat almayı düşünüyorum. Purple Tang ekledim geçtiğimiz hafta, biraz biraz tırtıklıyor ama yeterli olmayabilir. Alg eather goby aklımda teşekkürler.

8. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    cyanoyu ben aquaforestın katkıları ile yendim. AF Build ve AF Energy kullandım, amino mix kullanırsanız coşarlar aman diyim =)

9. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Bunu belirttiğiniz çok iyi oldu. Daha yeni AF amino mix aldım, mercanlar için kullanmayı düşünüyordum kullanmayayım o zaman.
    Diğerleri henüz yok, Build ve Energy dışında başka birşey yaptınız mı?

10. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    hayır, sadece gün aşırı hacme göre dozladım, ben savaşı kazandıktan sonra yabancı bir forumda aynı yorumu gördüm. bu arada cyano gitt amino ve vitality girmeye başladım tekrardan cyano geri gelmiyor şu an için

11. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Cyano oluşumunuz nasıldı? Bendeki oluşuma nazaran

12. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    çok sifonladım bu methodu seçmeden önce, sifonlama yapmasam eminim benzer yoğunluklta olurdu. bence işe ilk önce sifonlayarak ve dediğim katkıları bulabilirseniz onlarla başlayın. bu arada kardeşime chemiclean sipariş etmiştim elime ulaştı hollandadan. her ihtimale karşı tutuyorum ihtiyaç olması halinde tekrardan diye

13. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Güncelleme;

Yaklaşık 1 aydır devam eden cyano halen devam etmektedir :) Sakal yosunları da kendini göstermeye devam ediyor.

Tesadüf müdür bilinmez fakat cyano artışı tuz değişiminden sonra başlamıştı. Aqua Forest Reef Salt kullanırken Reeflowerse geçmiştim. Başka birşey aklıma gelmediğinden tuzu tekrar değiştirdim. Ctesi günü Red Sea Coral Pro ile 20 lt su değişimi yaptım. Ptesi 20 lt daha değişim yapmayı düşünüyorum. (Bakteri kültürü girmeli miyim? Girmemeli miyim? bu konu hakkında tecrübesi olan varsa yardımlarını bekliyorum)

Bu süre zarfında su değişimi ve fosfat tutucu dışında herhangi bir müdahale yapmadım.

Su değerleri bugün ölçtüğümde aşağıdaki gibi;

Kh : 8
    Nitrat : 2
    Nitrit : 0
    Amonyak : 0
    Mg : 1350
    Ca : 430

14. Cuneyt K

Cuneyt K

İsim:
    Cuneyt Kuyumcu
    Fuat Bey Merhaba,

No3 2 ise eğer PO4 sıfır gibi sanırım
    Yabancı forumlarda PO4 uzun süre sıfır olması cyanoya sebep diye duymuştum

Araştırın isterseniz

Ben haftada 2 nori veriyorum PO4 artıyor o gün ,genelde 2 gün sonra yeniden sıfıra düşüyor ve cyano yok şimdilik :)))

Birde akıntı çok yüksek bende

Selamlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

hiter bunu beğendi.
  15. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Cyono bende de vardı hatta adını bilmediğim bir yosun da vardı 1 ampül biodigest suyun içinde kırmamla beraber hepsi kayboldu ve suyum.inanılmaz berraklaştı (no3: 8 fosfatım:0.07 idi) sanırım bunun dışındaki organik atıklardan kaynaklanıyordu . Bundan önce bakteri kültürü olarak bio-s kullanıyordum böyle bir etki göremedim

16. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Cüneyt Bey merhaba,

Bende No3 & PO4 durumundan kaynaklandığını düşünmeye başladım. PO4 ü bir türlü arttıramadım, fosfat tutucuyu çıkarttım. Tekrar Hanna ile ölçüm yapıp ona göre işlem yapacağım. Arttırmak için bende nori yosunu kullanayım o zaman. 2 adet rw4 kullanıyorum akıntı heryere gidiyor gibi fakat bir tık arttırmam gerektiğini düşünüyorum bilgi için teşekkürler..

17. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Normalde 15 günde 1 biogidiest ve bioptim kullanıyordum cyano dan sonra 1 aydır kullanmadım fakat dün tekrar su değişimi yaptım ve 1 ampul biodigiest kırdım bioptim kullanmadım. Bakalım nasıl etki edecek..

18. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Güncelleme;

Hanna ile fosfat 0,20 (artmış, nori yosunu işe yaradı :D)
    Nitrat 2

- Sumpa fosfat tutucu tekrar eklendi.
    - Dalga motorları değiştirildi. Daha etkili olması için 1 adet sw 8 1 adet hsbao ew 18 ekledim.
    - Dün tekrar su değişimi yapıp 1 adet biodigiest kırdım. Bunların dışında herhangi bir müdahale yapmadım. (Su değişimini hayat su ile yapmaya başladım tuz olarak red sea kullanmaya başladım. Son 3-4 değişim hazır su ile oldu fakat henüz +/- farkı olmadı.)
    - Deniz kestanesi eklendi.

Tankın genel durumu, sakal yosunu ciddi artış gösterdi. Cyano aynı seviyede (Dün su değişimi sırasında bir kısmını sifonladım)
    Sonuç olarak cyano ve sakal yosunuyla uğraşmaya devam ediyoruz. Ek olarak yapmam gereken birşey var mıdır? (Antibiyotik dışında)

19. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    cyano varken su değişimi yaptığınızda cyano ilk başta coşuyordu bende. akıntıyı çevirin cyano üstüne doğru dağılsın derim

20. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Su değişiminin faydasının olmadığını düşünmeye başlamıştım :) o şekilde yapıp gözlemleyeyim..

Sayfayı Paylaş