1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni trend resif tankına mikro kabarcık kürü uygulamak

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Montimahir tarafından 29 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Burcu ve zipkinteam bunu beğendi.
  2. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Ben sumpta bunu yıllardır uyguluyorum :D

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Adamlar anne tankta uyguluyor :)

image.jpeg

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  4. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Ne kadar sıklıkla uygulanıyor, ca reaktör kullananlar için mantıklı bir uygulama, ancak balıklara zararı olmuyor mu?

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Şu an sadece bir tez aşamasında, advancedaquarist bile yazının başına uyarı mesajı yazmış, sorumluluk kabul etmeyiz diye :) İşin acı kısmı, endüstriyel devrim sonrası okyanuslarda co2 oranının artışı ile birlikte resiflerin %30-60 oranında yok olduğu düşünülüyor ve oran giderek yükseliyor.

muradtekin bunu beğendi.
  6. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Konu bir süre önce Reef2reef de tartışıldı.
    Uygulamayı yapanlar çok memnun iki Temel faydadan bahsediyorlardı birincisi karbondioksit in udan uzaklaştırılması İkincisi ise Sert mercanların küçük kabarcıklar ile üzerlerindeki koruyucu tabakayı salgılaması düzenli olarak salgı bırakan Sert mercanlarda hem sağlık hem de renklenme açısından olumlu sonuçlar gözlemlemişler

Eski başlığımda olması gerek Ben de benzer bir yöntemi ozon ile denemiştim beyaz benek ve kadife hastalığı tedavilerinde yalnız benim ozon gazı kullanmam sebebiyle Sert mercanların büyüme uçları yanmıştı Ama gerçekten renklerde olumlu etkiler gözlemlemiştim Akvaryumdaki parazitlerden kurtulmuştum

ka2n ve Montimahir bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Kabarciklari nasil olusturuyorsunuz?

Tapatalking...

8. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ateş, su, toprak, TAHTA :)

freeExit, Pennywise, Burakak123 ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu arada eski wet-dry trickle sistem ve kuleler ayni isi yapmaz mi? Eskiye mi donuyoruz? Ps icinde de sudan ciddi oranda co2 ayrismasi soz konusu mu?

Tapatalking...

10. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Akıntı motorlarından birini suyun üst seviyesine çok yakın bir noktaya konumlandırıp hava çekmesini sağlayarak mesela. Ya da bende öyle olmuştu. ;)

Geçen su seviyesi düşük kalmıştı. Motorlardan birisi aynen resimde görüldüğü gibi her yeri kabarcık içinde bırakmış. Haliyle salya sümükten geçilmiyordu içerisi. Zararını görmedim ama bunun faydalı olabileceği de aslında hiç aklıma gelmemişti. Yalnız şöyle bir durum var, belki bir ihtimal narin yapıdaki balıkların strese girmesine veya solungaçlarına kabarcık kaçmasına sebep olabilir belki.

Pennywise ve Alparslan bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ciddi yüzey akıntısı sudan karbondioksit atılması ve pH değerinin artmasına neden oluyor, sorun gün içinde alg yapısınında fotosentezle aynı şeyi ilave yapması ve belli saatlerde pH değerinin fazla yükselmesi veya akşama göre salınması anlamına gelebilir, yani bu noktada küçük bir risk olabilir gibi görünse de denge kuruluyor sıkıntı çıkmıyor. Kule kullanımının bu yüzden hep arkasında olurum, o da belli ölçüde bu anlamda fayda sağlar.

Alparslan ve ka2n bunu beğendi.
  12. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ben bu işlemi şöyle uyguladım
    Kafa motorunun en işine tahta hava taşı ile hava motorunu bağladım daha sonra hava motoru ve ozon cihazını zaman ayarlı priz e bağladım günde 3 sefer üçer dakikalık çalışmak ile beni akvaryumundaki bütün hastalık ve parazitlerden kurtardı Tabii yan etkileri de olmadı değil uzun süre uyguladığım için özellikle balıkların mukozaları çok zarar gördü emprador Angel balığımın bu şekilde kaybettim

Tabi benim uygulamamda Ozan kullanılması durumu biraz farklı hale getiriyor yalnız yine de balıklardaki sıkıntıyı Saymaz isek çok olumlu gözlemlerim oldu ama kabarcıkları mercanlara direk vermemek gerekir kafa motoru dönüşünü akıntı motorlarının önüne doğru ayarlamak lazım En çok hoşuma giden tarafı ise bu olayın doğal hayatta da dalgalar vasıtası ile gerçekleşmesi pozitif etkilerini bir tanesi de alg gelişiminde ciddi bir gerileme oldu Ayrıca su berraklığı inanılmaz bir seyir zevki verdi Tabii aklıma gelen negatif etkisi ozon gazı sebebiyle bakteriyel hayatın zarar görmesi buna bağlı olarak kullanımı bıraktıktan 15 gün kadar sonra Cyano ve algeax gelişimi misli ile geri dönmüştü

Açıkçası ozon gazı olmadan sadece hava motoru ile kullanımı gerçekten olumlu sonuçlar verebilir Hatta günde bir dakika kadar ozon gazı bile verilebilir Bu tamamen gözlem ile yapılacak bir durum iyi takip edilirse bence çok başarılı olur Ayrıca o hava kabarcıklarını bir pozitif etkisi de git de biriken pislikleri havalandırarak akvaryumdan protein toplayıcı ulaştırması

Montimahir bunu beğendi.
  13. HAKAN ÖZÇELİK

HAKAN ÖZÇELİK

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    hakan
    Arkadaşlar merhaba,
    benim bildiğim mikro kabarcıklar balıkların üstüne yapışıp özellikle tang ve angel gibi pul yapısı farklı olan balıklarda yapıştığı bölgede deri sorunları çıkarmaktadır.

Sayfayı Paylaş