1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Tropheus Tank Kurulumu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Snowblind tarafından 28 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Yeni Tropheus Tank Kurulumu

Arkadaşlar sistemi kurdum ve çalıştırdım.Ancak kafa motoru suyu basıyor ama onun olduğu kısıma su çok zor geliyordu.Biyolojik süngerleri çıkardım ve su akışı hızlandı.Ancak tüm biyolojik süngerleri çıkardığım halde ilk taşırmadan sonraki bölümden su o kadar ağır gidiyor ki kafa motorunun tanka bastığı su fazla gelip sump'a üstten taşıp da tekrar giriyor.Son videoda daha net anlaşılıyor.En alt tarafda seramik koymuştum.Ancak onun tıkanmaya sebep olup olamayacağını bilemiyorum?Yardımınıza fena ihtiyacım var.Yetiştirebilirsem videoyu da ekleyeceğim.

2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Videoları ekliyorum.İlk ikisi pek net değil ancak son iki tanesi daha anlaşılır.Eldeki malzemeyle ancak bu kadar çekebildim.

[video=youtube_share;kx03tSSvNaY]http://youtu.be/kx03tSSvNaY[/video]

[video=youtube_share;4EjIYrTHY-8]http://youtu.be/4EjIYrTHY-8[/video]

[video=youtube_share;-j4v-Ftw3hY]http://youtu.be/-j4v-Ftw3hY[/video]

[video=youtube_share;FLxBL4Whp-o]http://youtu.be/FLxBL4Whp-o[/video]

3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

"Evreka-Evreka" super:gif "Veni-Vidi-Vici" :crazy: Yahu istesem uçak bile yaparmışım yahu :F Sıkıntı biyolojik süngerlerden kaynaklanıyormuş.Suyu tutup geçirmediğinden devir daim olmuyordu.Bekir ile görüştükten sonra bu süngerleri çıkardım.Cumartesi yerine dış filtrelerde bulunan siyah biyolojik süngerlerden ekleyeceğim.Ayrıca filtreleme için biraz da seramik halka ilave edip kurulumu tamamen sonlandıracağım.

İki yeni video ekliyorum.Bunların görüntüleri diğerlerinkinden çok daha iyi.Yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar.

[video=youtube_share;JXJ-xP3mhow]http://youtu.be/JXJ-xP3mhow[/video]

[video=youtube_share;HKIzrP1UYw4]http://youtu.be/HKIzrP1UYw4[/video]

4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

"Kendi çalar,kendi oynar" gibi hissediyorum kendimi.Yanlış anlamayın lütfen.Sitem etmiyorum.Ancak kurulumu yaptım ve nasıl ilerlediğini,bir eksiğin olup olmadığını,su seviyesi doğru mu?Tankın aşırtmaları olması gerektiği gibi mi,biyolojik döngü için yem atayim mi bilemiyorum?Bilen arkadaşlar biraz destek verirse çok sevineceğim.

İki yeni video ekliyorum.İlki suyun durumunu gösteriyor.Su oturmaya ve berraklaşmaya başladı.Isı 25 dereceye ulaştı.26 derecede sabitlemeyi düşünüyorum İlangi Yellow larım için.İkini videoda sump'ın son durumu yer alıyor.Önerilerinizi,tavsiyelerinizi ve uyarılarınızı bekliyorum dostlar.

[video=youtube_share;1ssPm0jFSzo]http://youtu.be/1ssPm0jFSzo[/video]

[video=youtube_share;sucuHk25yBU]http://youtu.be/sucuHk25yBU[/video]

5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Arkadaşlar bir iki konu hakkında danışmak istiyorum size.Resimde kırmızı daire ile işaretlediğim yerde kum kalkıp cam gözüküyor.Sanırım kafa motorunun bastığı su buna sebep oluyor?Kafa motorundan gelen hortumun yarıdan fazlası suyun içinde duruyor ses yapmasın diye.Mavi ile işratlediğim şekilde konum olarak.Bunu nasıl bir şekilde koysak bu kum kalkma olayı oluşmaz?

Bir de suyu tanka koyup filtrasyonu yaptığımın dördüncü akşamındayım.Su epeyce bir berraklaştı.Ancak suyun içinde binlerce beyaz taneler var.Kireç,tuz,toz gibi beyazımsı noktalar var.Bu daha geçmedi.Suyumu hazırlarken hiç bir şekilde tuz,solüsyon veya her hangi başka bir madde kullanmadım.Bu parçacıklar zamanla geçer mi yoksa müdahale etmemi gerektirecek bir durum var mı?

Arkadaşlar biliyorum ki bunca konu içinde her başlığı takip edebilmek,yorum yapıp destek olmak kolay değil.Ancak epeydir kendi kendime sorup sonra kafadan uydurduğum yöntemlerle veya Bekir arkadaşımızı olur olmaz zamanlarda arayarak sonuca gidiyorum.Özellikle de portalımızdaki tecrübeli,birikimlerine ve sözlerine değer verdiğimiz arkadaşlarımızdan,ağabeylerimizden destek bekliyorum.Üst mesajlarda da yazıp sorduğum sump sistemimin çalışma durumu hakkında olsun,diğer sorularım olsun henüz bir cevap alamadım.Sistem çalışıyor ancak sump su seviyesi,genel çalışma durumu ne derece sağlıklı bilemiyor ve karambole kurulum yapıyorum.Desteklerinizi esirgemeyin lütfen.Teşekkür ederim arkadaşlar.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kendin çalıp oynamışsın sahiden idare et bu ara. :yazik:

Eray sumptan gelen suyun kuma direk akıntıdan etki etmesini istemiyorsan T aparat boru ucuna takabilirsin. Kum çok ince bundan kaynaklanıyor. Yahut bir dirsek bağlayarak hafif akvaryum yüzeyine suyu vurdurabilirsin. Suyun yüzeyini iyice hareketlendirmen besleyeceğin tür itibariyle çok faydalıdır Ph açısından.

Sump su seviyesi yarım dolu şekilde olacak, aslında kıstas bellidir yani elektirikler kesildiğinde akvaryumdan sumpa belli bir miktar su iner, bu suyu sump içinde tutabilmelidir yani yarım ve biraz üzeri su olması yeterlidir sumpta. Tamamen su doldurulmaz. Türün su değerlerine destek olması açısından bilemiyorum kule yaptırdın mı ancak bir kule kullanırsan su süzülürken oksijen kazanır ve kule çekmeceli olursa elyaf, duruma göre kimyasal filtre malzemeleri kullanabilirsin.

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ağabey kule diye ben bu ilk taşırmadan sonraki filtre malzemelerinin olduğu alanı biliyorum?Yani kule derken onu mu kast ediyorsun bilemedim?Sump ım yandan sumptır.Resimleri,kurulumu 1. ve 2. sayfalarda mevcut.Buna göre yapmam gerekeni dersen hemen yaparım.

Dirsek koyarım.Suyun yüzünü hareketlendiririm sorun değil.Ancak anladığım kadarıyla sumpa giriş ızgarasının ve ilk taşırmadan sonraki bölümde su fazla?Doğru anladım değil mi?Sumpın yarım dolulukta olması gerekir dediğin sanırım ilk taşırmadan sonraki 3 bölümde olan su seviyesi?Çünkü ilk taşırmanın olduğu yerde su yüksek kalacak ki taşırmadan taşabilsin değil mi?Hemen suyu biraz boşaltıp,su seviyesinin düşmesini sağlarım.Kafa motorundan gelen hortum bu sefer su seviyesinin üzerinde kalacak haliyle.Bu da hem gerekli dalgalandırmayı sağlar hem de ucuna T aparat koyarım.

Filtre malzemeleri şu an biraz az kaldı.Yarın biyolojik sünger gelecek dış filtrelerin içindeki gibi olanlardan.İlk süngerden su geçmeyip sumpı tıkadıydı.Bu biyolojik süngerleri yerleştirip,biraz daha mevcut olan seramik halkalara biraz daha ekleyip,katman sayısını çoğaltacağım.Ama bundan başka ne yapmam gerektiğini bilemiyorum?

Suyuma tuz,kimyasal gibi hiç bir harici ilave kullanmadım.Ekle dersen eklerim?Bir de sudaki kireç gibi olan küçük küçük beyaz tanecikler dört gündür gitmedi.Zamanla bunlar yok olur mu yoksa bir müdahale gerekir mi?

Cevap verip ilgilendiğin için de ayrıca teşekkür ederim ağabey.Sağolasın.

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Su çıkışını sump ın hemen bitiminde suyun 2 cm kadar altından yüzeye paralel vermek kum uçuşmasını önler bence. Sumpta bi sorun görünmüyor. Şaşırtmalar biraz daha kısa olabilirmiş ama böylede olur. Bakteri kültürü veya bi tutam yem atabilirsin. Suda yüzen taneler kumun atıkları ve geri dönüşün uçurduğu kumlardır muhtemelen. Elyaf onları toplar. Bu aralar elyafa dikkat et tıkanmasın.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yandan sump sistemiyse sorun yok. Zaten aşağıdaki gibi güzel bir dizilim çıkarmışsınız. Çizimde filtre malzemeleri biraz abartılı gibi. İlk bölmede biyolojik malzemeler son derece gereksiz. Orayı tamamen mekanik temizlik için kullan sonraki bölmede biyolojik temizliğe ağırlık ver. Yahut 1. bölme mekanik, 2. bölme kimyasal, 3. bölme biyolojik olarak dizilebilir.

Beyaz partüküller zamanla kalmaz merak etme. Kum ince olduğundan uzun sürüyor biraz hepsi bu. İnce kum arasına daha zor kalın partükülleri aldığından suda daha fazla dolaşıyorlar.

Suya kimyasal veya katkı kullanmak düşüncene gelince. Hatalı düşünüyorsun, çünkü sen akvaryumu sanki yabanı balık besleyecekmiş gibi hazırlamak istiyorsun ancak kapalı sisteme alışmış ve alınacakları akvaryumun şartlarını bilmiyorsun. Bu yüzden gelecekleri ve eklenecekleri yerde uç noktalarda farklı su yaratma çabasına girme.

Stabil düşün.:)

Göreyim seni...

10. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Balıkları aldığım arkadaş bakteri kültürü yollayacaktı.O gelince eklerim o halde.Elyaf tıkanması ise kabuş olur şu aşamada.Gitmeyen su taşma yaratır ki bu da büyük sıkıntı olur benim için.Elyafın tıkanmaması için bir yöntem var mı?Çıkarıp günlük temizleyeyim mi belli bir süre?

Ağabey çizimdeki sıralamayı yapmadım zaten.Çizim sadece dizilim hakkında "Böyle mi yapayim?" diye sorduğum bir alıntıdır.Sumpım dört bölümden oluşuyor.İlk bölüm tankdan suyun giriş yaptığı ızgaralı bölüm,taşırmadan sonraki ilk filtre malzemesi bölümü ve ikinci taşırmadan sonra üçüncü bölüm olan ve yine filtre malzemesi bulunan üçüncü bölüm.Son bölümde de kafa motoru bulunmakta.Yani filtre malzemelerini iki bölüme koyabilme imkanım var bu yüzden.Bekir'in yönlendirmesi ile şöyle yaptık;

ilk bölümde en üstten başlayarak sırasıyla iki kat elyaf,biyolojik sünger,elyaf,seramik halka,biyolojik sünger,elyaf,biyolojik sünger,seramik halka sıralaması ile dizilimi yaptık.

İkinci bölümde ise en üstten başlayarak ızgara,biyoball,ızgara,biyolojik sünger,elyaf,zeolit sıralaması ile dizilim yaptık.Son bölümde ise kafa motoru var.

Suyu hazırladım bile.Dediğin gibi geldikleri yerdeki gibi biraz bakteri kültürü eklerim.Sonra biraz da yemleme yaparak biyolojik döngünün daha da hızlanmasını sağlarım.İnşallah bu kurulumu elime yüzüme bulaştırmam.Çok emek verdim ağabey.Emeklerimin boşa gitmesini,bir sıkıntı olmasını istemiyorum şahsen.

11. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bu aralar elyafı sık sık kontrol etmende fayda var. Akvaryum düzene girince kontrol periyoduda uzar zaten.

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Teşekkür ederim Hakan Bey.Hemen bir göz atarım şimdi.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mantıken bioball 2. bölmede anlamsız olmuş. Bioball suyun ilk giriş kısmında olsun ancak alta koy bioballeri, üzerinde seramik halkalar ve bir miktar elyaf olsun. Bu alan mekanik olur ve elyafı, süngeri yıkarsın. Diğer bölmede ise yine belki en üstte az elyaf ve alta doğru sünger ve biyolojik çalışacak malzemelerini dizebilirsin.

14. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ağabey şayet bioball en altta olursa su ile birlikte alttan diğer bölüme geçmez mi?Tam emin değilim ancak camın alttan yüksekliği biyoball in geçebileceği kadar büyük?Sana zahmet olmazsa bu cahil,fakir kardeşine daha açık ifade edebilirmisin?Biyolojik ve makianik çalışacak malzemeler nelerdir?

Ağabey mümkün olsa "Gelip yaparmısın?" diyeceğim ama İstanbul dan bir sump dizilimi için de seni çağırıp rahatsız etmeyelim :) Bu yüzden sen iki bölümdeki sıralamayı üstten alta doğru sıralayarak bana yazıp bildirebilirmisin?Suyun seviyesini de biraz azaltıyorum.İlk taşırmadan sonra su seviyesi 2-3 parmak kadar daha altta olacak.İkinci taşırmada su yarı seviyede olacak ve kafa motorunun olduğu bölümde su seviyesi hemen kafa motorunun üstünde bitecek.Sanırım doğrudur?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne gelmesi Eray alt tarafı sump dizeceksin. :ay: Bioballerin alttan geçmesini istemiyorsan camın alt açık kısmına sünger koyar üzerine bioball koyarsın sen de.

Mekanik demek katı atıkları tutmak ve filtre etmek demektir. Yani bunu yapabilecek olanlar elyaf, seramik halkalar, süngerler (Biyolojik de çalışır) mekanik fitrasyon yapabilir. Biyolojik filtrasyon yapan demek ise ince gözenekli malzemelerdir. Biyolojik süngerler, mercan kırığı, biyolojik hazır substrat malzemeler biyolojik çalışabilir. Bioball ismi biyolojik çalışır anlamındadır ama bana göre kumda top oynar bu konuda. Onlardan güzel su süzülür ve oksijen kazandırırlar suya o kadar.

16. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Yok ağabey zaten "Gel" diye şaka yapiyorum :) Gelirsen de başımın üzerinde yerin var o ayrı konu.Ancak bir sump dizilimi için de seni çağıracak değilim elbette :ay: Biyoball in zaten biyolojik bir temizlik yapabileceği pek aklıma yatmamıştı.Görmeden önce "Acaba içinde bir madde mi var?" diye düşünmüştüm.Ancak görünce bu e temizliği yapar diye de düşünmedim değil.Ben dediğin gibi yapacağım.Yarın buradaki akvaryumcu arkadaş Biyolojik sünger getirttecekti.Bendeki ince süngerdi ve suyu geçirmediğinden tıkanma yapıp sump suyunu taşırdı.Dış filtrelerinki gibi kalın süngerlerden ve biraz daha seramik halka alacağım.Elimde yarım kilo zeolit vardı ki bu da yeterli gelir zaten sanırım?Aldığım malzemeler ile dizilimi düzeltir ve kurulumu tamamlarım.Dizilimi yaparken de su seviyesini azaltır ve son durumunu gösteren bir kısa video çekip eklerim.Ondan sonra eksik kalan kısım olursa bana yazarsan sevinirim.

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Eray bey çok güzel bir kurulum olmuş öncelikle tebrik ederim. Her ne kadar konuya dahil olamasamda kusura bakmayın ama bundan sonra hep birlikte ilerleyeceğiz inşallah.

Kumun çok ince olması ve kafa motorunun o bölüme vurması sonucu oradaki kum dağılıyor ve taban camı gözüküyor anladığım kadarıyla. O bölüme 3-4 adet kaya koyup deneyin baktınız kum yine dağılıyor o zaman kafa motorunun çıkışını başka bir tarafa çevirin veya T aparatıyla ikiye ayırın.

Kaya miktarını biraz arttırmanızda fayda var beslediğiniz tür sever çünkü kayalık alanı.

Herşey AkvaryumPortalı ile güzel olacak ;)

18. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Kurulumu beğenmene sevindim kardeşim.Bu arada sen de bana "Sen" diye hitap edebilirsin.Böyle daha iyi hissederim kendimi :) Kayalık konusu doğru tabi.İlk etapda yavrular büyüyene kadar özellikle kaya ve mağara dan uzak durmaya çalıştım.Balıklar saklanmaya,ürkek olmaya alımasınlar diye özellikle böyle bir dekoru uygun gördük.Yavrular biraz büyüyüp de damızlık altı olmaya yaklaşınca hem kaya hem de mağaralar ekleyip kurulumu tamamlayacağım.O vakte kadar balıklar da bana alışmış olurlar zaten.

Akıntı olayını çözdüm.4 adet T aparatı ile su çıkışlarını farklı yönlere verdim.5 ayrı noktadan tanka su girişi sağladım.Suyun üstü çok hareketli oldu.Temel ağabeyin tavsiyesi ile mümkün olduğunca su yüzeyini hareketlendirmeye çalıştım.Altta eklediğim iki videoda da görülüyor.Bu arada Temel ağabey sumpdaki su seviyesinin fazla olduğunu belirtmişti.Su seviyesini indirdim.Videoda yeni su seviyesindeyken çektiğim görüntü var.Sonra elektrik kesintisi olmuş gibi fii çektim ve sumpda oluşan su seviye farkını da çektim.Buna göre eksik veya yarım kalan kısımları Temel ağabey ile birlikte sizler de yorumlarsanız bana yol göstermi olursunuz.

[video=youtube_share;y-XgJinwLHc]http://youtu.be/y-XgJinwLHc[/video]

[video=youtube_share;ECGY5stwU_Q]http://youtu.be/ECGY5stwU_Q[/video]

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gayet güzel çalışıyor ellerine emeğine sağlık. Dikkat edersen fişi çektiğin anda sumptaki su seviyesi yükselmeye başladı ama gayet güzel sump dönen bu suyu içinde tuttu. Videolarda su sesi var ama ses akvaryumdaki uçların suya çarpma sesi. O uçları suya ne kadar gömersen sumpa o kadar çok su döner elektirikler kesildiğinde. Daha sumpta su alacak yer var gibiydi, biraz daha uçları suya gömersen seste kalmaz.

Güzel olmuş olay budur tebrikler.:)

20. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Çok teşekkürler ağabeyciğim.Suyu özellikle çarptırdım ki yüzeyde dalgalanma olsun.Önceki mesajından ben böyle yapmam gerektiği sonucuna varmıştım.O halde uçları biraz eğer ve suyun içine gömerim.Sump filtrasyonu için biraz daha seramik halka aldım.Ancak biyolojik sünger bulamadım maalesef.Salı günü arayıp sipariş vermiş ve pet shop dan bugün geleceğine dair söz almıştım.Ancak Manavgat esnafı her konuda olduğu gibi pet shop sektöründe de lakayit ve sözüne güvenilmez anlaşılan.Verilen sözler,teslim edileceği söylenen siparişler asla zamanında yetiştirilmez.Burayı çok seviyorum ancak artık esnafından iyice nefret etmeye başladım.Aradığımız hiç bir şeyi bulamamamız da cabası.Mecburen yine internet üzerinden sünger siparişi vereceğim.O malzeme de geldikten sonra eksik kalan filtrasyon kurulumunu tamamlayıp beklemeye geçeceğim.İki hafta sonunda da yavru balıklarımı arkadaştan almaya gideceğim.Kurulumun sıkıntısız ilerlemesi,eksik bir şeyin kalmayacak olması bana büyük keyif veriyor.İnşallah balık kayıpları da yaşamadan canlılarıma bakabilirim?

Sayfayı Paylaş