1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Tropheus Tank Kurulumu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Snowblind tarafından 28 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Cevap: Yeni Tropheus Tank Kurulumu

Eray abi maşallah diyorum başka da bişey diyemiyorum. Allah nazarnardan saklasın bu canavarları.:nazar: İnşallah ürediklerini de görürürüz.

2. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Eray abi maşallah canavarlar çok güzel duruyorlar. :nazar::nazar::nazar:
    İnşallah bol yavru alırsında biz de senden alırız yavruları dans:

3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Kusur da ne demek dostum!!!Sen yapacağını fazlasıyla yaptın.Allah razı olsun :)

İnşallah kardeşim inşallah :ay: Sağlıklısıyla büyüyüp de yavrularını görebilmek tek hedefimiz zaten.

Çok güzeller hakikaten.Hele bir yavru alayim de vermesi kolay :ay:

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Eray hocam nasıl gidiyor,afacanlar nasıl herşey yolundamı?.

5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Her şey güzel gidiyordu ki bugün bir hata yaptım.Balıkların 22 si de tek yavruluktaydı.Sıkışıklık olmasın diye ikinci yavruluğu alıp balıkların yarısını oraya aktarmak istedim.İstedim ancak elimdeki yavruluk pat diye kayıp tankın içine düştü çıkarırken.Tüm yavrular da tankın içine doluştular.Onlar neyse de bir de günlerdir biriken yavruluğun ızgarası altında kalan atıkları da doldu.Akvaryumun içi bir anda karıştı anlayacağın.

Aslında kafamı bozan tek konu suyun akıntısı oldu.Yani kafa motorundan gelen hortumun boyunu uzattım-çok kısalttım ama fayda etmedi.Tankın tam ortasında biriken atıklar bir anafor misali dönüyor ancak avuçiçi kadar bir bölgede dönüp duruyorlar.Sump ızgarasının olduğu bölüme yönelmiyorlar.Diğer tarafdan sump ızgarasına yönelen atıklar ise sumpın neredeyse bir karış üzerinden tekrar devir daim yapıp duruyorlar.Bu sorunu nasıl çözerim bilemedim?Kafa motorundan gelen su yaptığı akıntıyla atıkları dipten sump ızgarasının ağızına taşımalı benim bildiğim???

Son olarak da balıkların kümelenme meselesi var.Balıklar aynı anaçların yavruları.Sürü halinde gezmeleri de hoş.Ancak balıklar iki ayrı sürü halinde geziyorlar ki bu da normalmidir bilemiyorum?Son durumu gösteren bir video ekleyip değerli görüşlerinizi bekliyorum.

[video=youtube_share;B-Y4r1TCpLk]http://youtu.be/B-Y4r1TCpLk[/video]

6. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Abi dert edilecek hiç bir şey yok. Herşey şuan normal gidiyor. Balıkların durumu normal. Biraz stresliler. Onuda 1-2 güne atarlar üstlerinden. Işığı bir kaç gün daha açma. Akıntı konusunda ben şuan pek sıkıntı görmedim. Hüpp diye çekecek durumu yok sonuçta. Takılma bu kadar oluruna bırak. Balıklarınd durumu iyi.

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Yeni olunca takılmamak olmuyor.Kum zerresi oynasa "Ahan da bir sorun oldu..." diye panik yapiyorum :F Balıkların durumu çok çok iyi.Yalnız salı günü bir yavrunun tek gözünün kör olduğunu fark ettim.Ona biraz üzüldüm ama başka bir sıkıntı,fire olmaması beni teselli ediyor.Bu amatörlükle tek kayıp yaşamadım daha :) Bugün yavru tankını kurdum.Tabi yavru alma niyetiyle değil de daha ziyade karantina ve su değişimlerinde hazır su olması açısından yani.Işıkları da açmam dediğin gibi.

Ancak yemler konusunda yeni tavsiyelerini bekliyorum.Bir hafta olmak üzere ve dediğin üç yemi dönüşümlü olarak veriyorum.Şimdi diğer yemler ile birlikte bir diyet programı uygulamalıyız değil mi?Yem listesini tekrar vereyim.

• Dainichi Cichlid Veggie FX Baby Sinking (1 mm)
    • New Life Spectrum Cichlid Formula (1 mm)
    • New Life Spectrum Thera A Small Fish Formula (0,5 mm)
    • Tropical Super Spirutabin B (%36 spirulina içerikli tablet)
    • Tropical Super Spirulina Forte Flakes (%36 spirulina )
    • JBL Spirulina Flakes (%40 Spirulina)
    • Tetra Pro Vegetable
    • Tetra Phyll
    • Haşlanmış Bezelye

8. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Abi granul yemleri haftada bir olmak şartıyla yine çok ufalayarak vermeye başlayabilirsin. Ama balıklar kendilerine gelip serpilene kadar ağırlık pul yem ile gideceğiz. Biliyorsun Sindirim sistemleri hassas balıklar tropheuslar. ilk sıradaki üç yemi haftada bir gün dönüşümlü ufalayarak başlayabilirsin. Tablet içinse 1 tane atıp bak bakalım tırtıklama olayına giriyorlarsa günde 1 öğün olarak başlayabiliriz.

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Eray hocam gerçi Bekir gerekeni yazmış ama yinede bir kaç aynı olsada yazı eklemek istedim.Kendi haftalık listeme göre yapayım burda sırayı değiştirebilirsin.Yanlız Nsl yemleri verirken sabah ilk öğün vermenden yanayım.

Pazartesi:

New Life Spectrum (sabah)
    Tropical Super Spirulina Forte Flakes (öğlen)
    Tropical Super Spirutabin B (ara öğün)
    Tetra Phyll (akşam)

Salı

Dainichi Cichlid Veggie FX Baby Sinking (sabah)
    Tetra Pro Vegetable (öğlen)
    JBL Spirulina Flakes ( ara öğün)
    Tropical Super Spirulina Forte Flakes (akşam)

Bu şekilde günlere göre diet ayarlayabilirsin.Şuan yavru oldukları için ara ara ve sık yemle günde mümkünse 5 öğün şeklinde .Birde New Life Spectrum Thera A Small Fish Formula hafta 1 veya 2 gün ve tek öğün verirsin.Bezelye ise müsait olduğun her gün verebilirsin.

Bekir'in dediği gibi ışığı 10 ile 15 gün açma oda ışığı yeterli gelecektir.15 gün sonra ufak bir su değişimi yapabilirsin.Ondan sonra haftalık su değişimlerine devam .Yavruların gelişimi için su değişimi önemli.

10. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Eray abi birde temin edebiliyorsan Osi temin etmeni öneririm. Osi yi yavruyken alıştırırsan Thera A nın yaptığı etkiyi bitkisel ağırlı bir ürünle yapmış olursun. Thera A sarımsak özünün ağırlıklı olduğu bağışıklık sistemine katkı sağlamak amacı ile üretilmiş bir yemdir. Bunun bitkisel olanı Osi dir. Aynı şekilde sarımsak özü ağırlıklı bitkisel pul yemdir. Böylece rahatlıkla istediğin öğünde korkmadan verebilirsin.

11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Tamamdır Bekir.Sağolasın dostum.

Eyvallah dostum.Tavsiyelerine uyacağım

Dostum bu Osi nedir bilemedim?Tamam yem olduğunu anladım ama bunu hiç bir internet ortamında bulamadım.Bulunduğum yerde bulabilme ihtimalinde hiç söz etmiyorum dahi :)

12. ALIŞKANLIK

ALIŞKANLIK

İsim:
    mustafa küçükşenlik

Eray abi senin elindeki yemler şu an için yeterli.İlerleyen zamanlarda osi, omega one bulabilirsen hatta ben temin ettiğim zaman sana gönderim yaparım.Sendeki granül yemleri ufalayarak balıklara vermeye dikkat et gerçi bu şu aşamada pul yemler içinde geçerli.Daha açıklayacı bilgileri arkadaşlar yazmış zaten.
    Balıklar boylanana kadar az ve sık yemleme ve akşam ışıkları kapatmadan yaklaşık 2 saat öncesinden sonra yem vermemeye dikkat et.
    Saygılar...

13. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Mustafa bey şu afacanların anançlarını görsek hiç fena olmaz hani:)

14. ALIŞKANLIK

ALIŞKANLIK

İsim:
    mustafa küçükşenlik

Merhaba Bekir Bey

Benim balıkları kıramadığım bir abim istediği için ona verdim.Akvaryumu boşalttım bütün malzemeleri temizledim ve yeni dekor yaptım ve yaklaşık 10 gün önce suyu doldurdum akvaryum boş bir şekilde yeni alacağım türü bekliyor.Bunun için buraya tanıtım açacağım.İthalatcı ve buradaki hobici arkadaşlarla aklımda olan sizin profil resminizdeki black krizayı düşünüyorum veya ikola ama şu ana kadar istediğimi bulamadım.Bekleme aşamasındayım.Hayırlısı olsun.Şu an yavru tankındaki ilangi yavrularla yetiniyorum.
    Önceki çekimlerinden bir video var ilangilerin onu eklemek istiyorum.İyi seyirler.
    [IZLESENE]4342305[/IZLESENE]

15. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Güzelliğe bak maaşallah :nazar: Büyüdüklerinde benimkiler de bunlar gibi olacak inşallah :)

16. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Evet arkadaşlar,sanırım ilk zaiyatımı veriyorum :( Birden bire bir balığım videodaki gibi yüzmeye başladı.Hemen yavru-karantina tankına alıp 15ml "Biyo Mikofish Süspansiyon" ilacından kullandım.Balığı kurtarabilirmiyiz bilemiyorum ancak hatanın nereden kaynaklandığını tespit edebilirsek bundan sonraki kayıpları önleyebiliriz inşallah.Altta önce yavrunun ana tankdaki durumunu sonra da yavru tankındaki durumunu gösteren videoyu ekliyorum.Yorumların ve tavsiyelerin aciliyeti konunun hassasiyetinden dolayı önem arz ediyor.Sıkıntının kaynağı nedir arkadaşlar?Videoda görüldüğü gibi balık düz değil başı yukarıda yüzüyor.Bir de aynı anaçların aynı batın yavruları oldukları halde bazı yavrular siyahımsı kalıyor diğerlerinin yanında.Bunun nedeni nedir veya bu durum normalmidir?

[video=youtube_share;ORXSdbze_fY]http://youtu.be/ORXSdbze_fY[/video]

[video=youtube_share;qkvcaZc3LwI]http://youtu.be/qkvcaZc3LwI[/video]

[​IMG][/URL][/IMG]

17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bu şekilde kimse yardımcı olamaz, genel tanı yapabilmeleri için balığın üzerinde olan fiziksel değişiklikleri yazmanız gerekir, son günlerde akvaryuma bir ilaveniz oldu mu, farklı bir yem, doğal yem denemesi, su değişimi yaptınız mı yakın zamanda, balıkları F0 aldıysanız bazı ölümler yaşanabiliyormuş duyduğuma göre ama üstadların yardımcı olabilmeleri için sizin gözlemleriniz lazım. Ne değişikliği var, karında çökme göz üzerinde şişme, kuyruklarda tahriş gibi değişiklikleri yazmalısınız yada net bir fotoğraf lazım.

Aklıma gelen tek şey günlük su değişimleri, siz günlük belli bir oranda su değişimi uygulayın, yeme yemede sıkıntısı yoksa yemde verebilirsiniz, başka bir balık o halde olsa canlı yem verin diyeceğim oda mümkün değil. Yapmanız gereken tek şey sabit bir sıcaklıkta su değişimi fazla yormayacak şekilde balığı. İlaçlardan daha çok işe yarar bol oksijen zaten bulunmakta, su değişimlerine devam edebilirsiniz, yem yeme işlemi gerçekleştiriyorsa yakın bir zamanda su değişimleri ile iyileşebilir. İlaç kullanırsanız daha fazla rahatsız edecektir. Bu benim görüşüm ayrıca diğer arkadaşlarımızda konuyu görünce yorum yapacaklardır. Umarım kurtarırsınız balığınızı, akvaryumun sağ üst köşeye bir :nazar: boncuğu lazım diye düşünüyorum. Hep bizim yüzümüzden oluyor. İyi oldu, iyi oldu diyoruz nazar değiyor. saat:gif

18. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Eray abi, yemlemeye 1 gün ara ver. Alta aldığın balığa 2 gün yem verme. Diğer balıkları gözlemle. Belki kavga ile alakalı olabilir ama düzenli gözlemde fayda var. Yem yemeyen balık var mı buna dikkat et. Alttaki videoda balık çok hareketsiz. Yeni mi atmıştın videoyu çektiğinde.

19. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Teşekkür ederim.Nazar boncuğu eklemeyi düşünüyorum zaten.Gelip gören herkes çok beğeniyor.Bir tane eklemek lazım :)

Balığı videoya alırken attıydım oraya.Doğrudur.Ondan bu kadar hareketsiz.Yemi keseyim diyeceğim ama balıklarda bir sıkıntı yok.Çok hareketliler ve yeme deli gibi saldırıyorlar.Yem yemeyeni yok.Hepsinin de iştahı yerinde maaşallah.Birbirlerini kovalayan balıklar dahi var ara ara :) Alta aldığım balık bugün sanki toparlanmış gibiydi.Hareketlenmeye ve düz yüzmeye başlamış.Çok sevindim.Üzerinde fiziksel hiç bir iz olmamasına rağmen sanırım diğer bir balık tarafından hırpalanmış olmalı???Yine de yem vermeyi iki gün keseyim mi?Karantina tankım nasıl bu arada?Eksiği veya fazlası var mı?

20. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Arkadaşlar konu günceldir.Önemi devam etmekte ve ben de yardıma ihtiyaç duymaktayım.

Sayfayı Paylaş