1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Tuzlu Su Tank Kurulumu (Fikirlere açık)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde zipkinteam tarafından 2 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Yeni tuzlu su tank kurulumu hakkında danışma başlığından merhaba. Şu anki 100x50x55 tankımdan sıkıldım (kaşıntı da diyebiliriz):) derinliği az geliyor ,yeni bir tank kurmak istiyorum. Bu konuda sizin de fikirlerinizi ve katkılarınızı dinleyip ona göre net bir karara varmak istiyorum.:)

Acelesi yok yavaş yavaş kurulacak,aklımdaki ölçüler 100x70x50 (h) 10 mm.cam üstten kayıtsız köşelere üçgen ek destek amaçlı olabilir ne kadar yararı olur tartışılır ama.
    Durso yu arka ortadan dışa yapıştırma düşünüyorum 40 lık çift iniş.Aslın da tam karar da veremedim dursoya sanırım hep birlikte karar verip en doğrusunu bulabiliriz.:)
    Aydınlatmayı led olarak satın alacağım.RA-AM Led Aydınlatma şöyle bir şey düşünüyorum.

Sump sanırım şu an kullandığım ile devam edeceğim. 80x40x40 iki bölme.
    Akıntı geri dönüş new jet 3000 ve modifiye edilmiş 2 adet 6025 yeter diye düşünüyorum yetmezse bakarız.
    Kaya konusu çoğunu şu anki tankımdan ve alacağım fiji lerle takviye düşünüyorum.( seramik kayalara bir türlü ısınamadım tamamen benim fikrimdir .)
    Kum ****** whitex kullandım bugüne kadar memnunum yine onu kullanacağım.Tuz yine salt mix olacak.

Dediğim gibi durso konusu biraz kafamı kurcalıyor nedense bir türlü kafam da netleştiremedim.:smiley33:

Üst resimdeki durso hoşuma gidiyor içeri de görünmüyor ama o da arkadan yer kaplıyor.

Şu da olabilir 45 derece açılı akıntıyı minumum olarak kesmesi açısından.

Neyse, Tuzlu Su Tank Kurulumu hakkında şimdilik aklıma gelenler bunlar, zaten konuşmaya başladıkça her şey netleşecektir.:)
    Selamlar..

2. Cevap: Yeni Tuzlu Su Tank Kurulumu (Fikirlere açık)

Hakkı bey yeni kurulumunuz şimdiden hayırlı olsun, durso sisteminde bence de akvaryum dışında tutun. Arka kısım da olması sıkıntı teşkil ediyosa sağa yada sola yaptırabilirsiniz diye düşünüyorum. Ancak wavebox düşünürseniz ortada olması verim düşüklüğüne sebep oluyormuş. "Bende bir üstad'dan öğrendim" :) Derinliği iyi tutmuşsunuz onuda eklemek isterim.. ;)

3. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Cevap: Yeni Tuzlu Su Tank Kurulumu (Fikirlere açık)

Erdem bey teşekkür ederim.Wave box konusunda ki düşüncelerinize aynen katılıyorum.:)
    Derinlik konusu evet derinlik her zaman iyidir özellikle deniz akvaryumların da benimki ilk acemilikte kurmuştuk işte neyin ne olduğunu bilmeden.
    Selamlar..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Biraz tuhaf gelebilir ama ben bu durso işine fena kılım, bir halta yaradığı yok. Ses desen ortalık yıkılıyor. Ben yaptırırken deliği delip yukarı bakan bir dirsek takın dedim ve öyle de kullanıyorum. Güzel 2 adet 50 mm delik olacak sağlı sollu ve 2 adet ağzına dirsek takılacak tamamdır. Tabii durso yapmak isteyen de yapabilir.

Ölçüler gayet güzel, kumunu güzel seç, tuz markasından tasarruf yapma, protein skimmerin de eli ayağı düzgün olsun, aydınlatman da ele avuca gelsin korkma. Örnek verdiğin aydınlatma T5 destekli olduğu için gayet güzel bence.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hakkı abi dursoyu arkaya dışarı koy derim ben tanka son değişiklik yaptığımda öyle yaptım 7cm lik durso süper iş gördü. Temel abi düzgün yapılırsa süper sesiz oluyor bana inanmazsanız hanıma sorun eskşiden gürültüden şikayet eden şimdilerde tanka su koydun neden hala çalıştırmıyorsun diyor. Oysa su dönüyor ama duyulmuyor.

6. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

Hocam durso nasıl ses yapıyor?durso neden ses yapar? bunları açmak lazım.
    Benim şu an kullandığım durso da hiç ses yok.Belki de sizin gördüğünüz dursolar yanlış dizayn,ya da yanlış ölçümlendirilmişlerdir bilemiyorum.
    Selamlar..

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mutlaka vardır ayarsızlık vb bilemem ama en son Teooman abiye aldığımız akvaryumda gayet güzel durso sistem. 2 adet 40 mm boru ve bir adet 25 mm güvenlik borusu bulunuyordu. 200 Litre akvaryum, ortalık yıkılıyor. Üstelik akvaryumu yapan da bu işte akvaryum yapan belli başlı 2-3 kişiden biri.

İyi dengelenirse ses gelmeyebilir doğrudur, kullanmadım hiç. Fikrimi yazdım sadece.

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Dursonun dogru calismasi icin sump tarafinda vana olmasi lazim ki seviye boru hava almayacak sekilde ayarlanir. Yada ters u seklinde olanlarin en ust tepedeki delik ebatina gore sesin seviyesi de degisir.

Sent from my U8800 using Tapatalk

9. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

Halil aynen kardeşim.:)

10. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Dursoyu ayarladım Temel ses sıfır ,esasında bizim forumda var dursonun inceliklerini anlatan bir yazı ,sistem çok basit İzmirli arkadaşımız her şeyi kendisi yaptı sadece inişlerden birine bir vana takmak yeterli .

11. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Hakkı bey ben aydınlatma seçiminiz konusunda sizi uyarmak istiyorum. Ben o armatürü Çinden özel olarak getirtmiştim.Orjinalinde T5 ler 14W, hatta linkini verdiğiniz sitede ilk satılmaya başladığı zamanlarda da T5 lerin 14W olduğu yazıyordu ama ticari kaygılardan 14W yazısını kaldırmışlar sanırım.Çünkü Türkiyede 14Wlık T5 bulmanız imkansız.Ayrıca 650W lık Mh gücünde ışık yaydığı belirtilmiş, kesinlikle abartı... Ayrı bir dezavantajı; armatürün kasası bildiğimiz demir saçtan yapılmış.Yani alüminyum gibi hafif değil.Görüntüsünü janjanlı yapmışlar ama gerçekte o kadar güzel değil. Maksimum 80-100 cmlik bir akvaryumda sadece soft mercan yada balık bakacaksanız , ayrıca 14wlık balastlarını 24w olarak değiştirebilirim diyorsanız olabilir.Aksi halde belirttiğim dezavantajları yüzünden almanızı istemem...

Üzgünümki bu zamana kadar hararetle desteklediğim,(bundan sonra ilk tercihim olmayacak)Led sistemleri görsellik açısından (Sadece mavi aydınlatma ve dalga efekti ) lider gibi görünebilir, fakat mercan gelişimi ve renklenmesi konusunda biraz daha araştırılması gereken bir noktaya doğru ilerlediğini, yeni geliştirilen markalı led armatürlerinde görmek mümkün.. Örneğin kırmızı ve yeşil renkleri yeni nesil led armatürlerde görebiliyoruz.Çünkü özellikle SPS'lerde kahverengileşme, softlarda ise renk kaybı şikayetleri Led Armatürlerin yeniden geliştirilmesi yönünde bir sayfa açmıştır.

Nihayetinde ben sizin yerinizde olsam; klasik T5 ile yola devam ederken, T5 armatürünüz her iki yanına sadece belirtilen efektleri vermesi açısından mavili beyazlı bir kombinasyon düşünürdüm.. Yani olması gereken T5 li Led armatür değil, Led li T5 Armatürdür.

12. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

Gökhan bey önerilerinizi ve tecrübelerinizi kesinlikle göz önün de bulunduracağım,teşekkür ederim.
    Selamlar..

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Hakkı abi çok özür dilerim,forumu dolaşırken şimdi gördüm hayırlı uğurlu olsun,inşallah güzel bir akvaryum olur.
    Konuyu takipteyim.Saygılar...

14. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

yeni canavar yoldaaaaaa.....:) hayırlısıyla inşallah

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Gelişme varmı son durum ve kararlar nasıl çok merak ettim açıkçası ?

16. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

Halil tank aynı ölçülerde olacak.
    Şu an bulunduğum yerde yaptırma imkanım olmadığından,büyük ihtimalle İzmir de yaptırıp getireceğim.
    Ya da istanbul da yaptırıp getirteceğim.Büyük şehirlerin dışında bu tuzlu su işini yapmak sürekli sorun.
    Bırak ekipmanını,canlısını,yem bile yok.
    Bu kez ne oluyor mecburen canlıyı telefonla ya da gönderilen resimlerinden almak zorunda kalıyorsun.
    Neyseki canlı alımların da sevdiğim,güvendiğim bir kaç firma var da sorunsuz alıyorum.
    Ama sonuçta gözün ile görüp almak daha iyi.
    Şimdi ben kum olarak ****** whitex dedim.Ama buna alternatif olarak kimse bir şey de söylemedi.
    Selamlar..

17. Cevap: Yeni Tuzlu Su Tank Kurulumu (Fikirlere açık)

Hakkı bey, akvaryum konusunda yaptırmayı düşündüğünüz bir usta yoksa kendi akvaryumumu yapan, işçiliğine güvendiğim bir abim var. Düşünürseniz tavsiye ederim.

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hakkı abi şimdiye kadar kumu kullananlar memnun olduğunu yazmışlar. Benim şahsi fikrim bana göre değil Ben ya mercan kırığı derim yada Canlı kum. Renk çok daha doğal tabi bu zevk meselesi biliyorsun.

19. Cevap: Yeni Tuzlu Su Tank Kurulumu (Fikirlere açık)

Hakkı bey bu arada bence de imkanınız varsa canlı kum kullanın derim. :) hiç sıkıntısiz oh miss acıyorsun paketi hersey tamam.. ;)

20. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Arkadaşlar peki canlı kumda önereceğiniz marka nedir?
    Erdem bey akvaryum yapımı konusunda yardım teklifinize teşekkür ederim,sanırım İzmir de yaptırıp götüreceğim.
    Selamlar..

Sayfayı Paylaş