1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni yapılmış akvaryum

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde atlantisprensi tarafından 8 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Dostlar yeni yapılmış akvaryumda kaliteli akvaryum slikonu kullanılmış olsa da su doldurup iki gün bekletmeye gerek var mı?

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Yeni yapılmış akvaryum

Volkan hocam tam anlayamadın akvaryumu yapıldıktan sonra silikon'un kuruması için 2-3 gün gerekmektedir.Eğer beklektiysen su doldurup 1-2 gün deneme yapmanda fayda var ALLAH korusun patlama riski vs olumsuz durumlara karşı

3. taygun

taygun Guest

Yeni yapılmış akvaryum

Merhaba Volkan,

İsmail doğru söylüyor. Genelde yeni bir akvaryum alındığında, tedbiren, akvaryum dekore edilmeksizin su doldurularak silikonlarda sızın olup olmadığı kontrol edilir.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yeni yapılmış akvaryum

Ben biraz muhalefet yapayım. smiley18.gif

Volkan bey akvaryumunuzu doldurduktan sonra 2 gün beklemeye gerek yok.Akvaryumu ağzına kadar doldurun,camların birleşim yerlerinde slikonda hava kabarcıkları oluyormu bakın,akvaryumun uzun camlarına yandan bakın ve camda kaç mm esneme oluyor ona bakın,sızdırma yapıyormu ona bakın,eğer bu saydıklarımda sorun yoksa akvaryumu kurun hiçbirşey olmaz. :)

5. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Yeni yapılmış akvaryum

Slikonlar kuru, akvaryum teslim edildi ancak slikonlar kokuyor herhangi bir sorun olursa diye endişe ediyorum. Şimdi 2 su dolu bekletmeden direk akvaryumu hazırlıyorum. Bir şey olursa Olcay bey ziyaretinize gelirim ona göre :D

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yeni yapılmış akvaryum

:D :D :D

Hocam dediğim gibi suyu doldurduktan sonra camların birleşim yerlerinde slikonda hava kabarcıkları yoksa,camda aşırı bir esneme olmuyorsa ve sızdırmıyorsa EvvelAllah hiçbirşey olmaz. ;) Bu arada akvaryum kaç litreydi ?

7. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Yeni yapılmış akvaryum

540 litre. Benim korkum slikondan. Slikon zehirlemesi olur mu acaba diye endişe ediyorum. Bir sorun olmaz diyorsan direk akvaryumu hazırlıyorum o zaman. Aslında zamanım olsa her ihtimale karşı diye beklerim ancak vaktim yok.Balıkları aldığım kişi bir an önce balıkları al diye baskı yapıyor salıya kadar balıkları almam lazım. En geç çarşamba. Akvaryum inşallah bu akşam gelecek. Sumpun kulesindeki bir parçayı yeniledi akvaryumcu. Onun slikonunun kuruması iki gün sürer. Pazar ancak doldurabilirim. 2-3 günde hazır olur inşallah. Bir de tropheus koyacağım için endişe ediyorum hazır olur mu diye. Aquatan ve nitrevic kullanacağım için sanırım hazır olur 3 günde. Gelişmeleri paylaşacağım sizinle.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yeni yapılmış akvaryum

Hacim güzelmiş. Çok güzel bir tropheus akvaryumu olacak belli.

Volkan hocam akvaryumda hangi slikon kullanıldı biliyormusun ? Slikon zehirlenmesini çok kafana takıyorsan onunda çaresi var. ;) Akvaryumu doldurmadan evvel bir kova suya 1 kg kaya tuzu dök ve bu suyla güzelce akvaryumun slikon kısımlarını yıka. Duruladıktan sonra kur akvaryumunu. Ancak zaman kısıtlı diyorsun. Kenarda dinlenmiş suyun varmı ? Birde bu suyun ısısını balıkları eklemeden 28 dereceye çıkartman lazım. Sıfırdan akvaryum kurduğun için güvenilir bir akvaryumun filitre malzemesinden bir parça elyaf vs. alıp sumpuna ekle bakteri gelişimini hızlandırmak için. ;) Unutmadan sorayım akvaryum kaç mm camdan imal edildi? Kayıt ve kuşak varmı ?

Bu arada akvaryumun kurulum aşamalarını paylaşırsan sevinirim.

9. taygun

taygun Guest

Yeni yapılmış akvaryum

Suyun biyolojik olarak hazırlanması hususunda süre bana az gibi geldi. dön:gif

10. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Yeni yapılmış akvaryum

10 mm camdan yapılma kuşaklı. Tam ölçü 150-60-60 + 80 cm sump.

Benim planım şu şekilde:

Balıkçıdan da önümüzdeki pazar gününe kadar vakit kopardım. Pazartesi akvaryumu tuzlu suyla doldurup 1-2 gün bekletmek, çarşamba arıtma cihazıyla suyu arıtıp akvaryumu doldurmak, ısıyı 26 derece civarına getirmek, aquatanı ilave edip akşamına nitriveci ilave etmek. Süreci hızlandırmak için temiz bir akvaryumdan pipo filtresini yıkayıp sumpa dökmeyi düşünüyorum. Bir de akvaryuma marul parçası atacağım inşallah. Pazar günü de (5 gün sonra) balıkları ekleyim diyorum. Süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Resimler çekiliyor.Kurulum aşaması yayınlanacak inşallah

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yeni yapılmış akvaryum

Hocam agutan kullanmana gerek yok zaten yeteri kadar zaman var klorun uçması için. Sumpa yıkadığın pipo filitrenin pis suyunumu dökeceksin orasını pek anlayamadım? .8. Sumpuna temiz bir akvaryumdan aldığın filitre malzemeni eklemen yeterli. Filitrenin suyunu felan dökme sumpa. :)

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Yeni yapılmış akvaryum

540 lt akvaryum 10 mm cam .8. cam kalınlığı bana biraz riskli geldi

13. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Yeni yapılmış akvaryum

İsmail Bey hesaplamalar 10 mm diyor. Tabi daha kalın olsa daha iyi olurdu.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yeni yapılmış akvaryum

Sağlam bir işçilikle yapılmışsa sorun olmaz. Zaten 60 cm yükseklik diyor ama su seviyesi anca 50 cm olur. Bence sorun yok.

Üstte kayıt kuşak varmıydı ?

15. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Yeni yapılmış akvaryum

Belki ben biraz pipirikliyim cam konusunda ben tankımı 10 mm camdan yaptırdım .Olcay hocam dediğin gibi işçilik iyise sorun olmayabilir.Tropheuslar çok hareketli balıklar volkan bey bildiğim kadarı ile yetişkin 20 adet balık koyacak ve hızlı hareklerinden dolayı suda basınç daha çok olacak düşüncesi ile belki cam kalınlığı riskli olur diye düşündüm.

16. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Yeni yapılmış akvaryum

Alttan ve üstten kuşaklı gerçekten temiz işçilikli bir akvaryum. Ustam geç teslim etti ama harika olmuş. Ahmet Dönertaş ustam. Konya akvaristler derneği başkanıdır aynı zamanda. İşçilik 10 nümero kıvır:gif
    20 dişi 7 erkek F0 red rainbow. Bu işlerden anlıyoruz diye geçiniyoruz bakalım kaç gün yaşatabileceğiz pala.gif :D

17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Yeni yapılmış akvaryum

Volkan hocam gelecek balıklar f0 demişsin belgesini gönderecekmi?

18. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Yeni yapılmış akvaryum

Sanırım gönderecek.

19. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Yeni yapılmış akvaryum

Volkan Hocam, hayırlı olsun. Ustan işin erbabıdır, bildiğiniz üzere. Sump'ı güzelce çalıştır sistemin otursun. Balıkların erken gelirse müsait yer var ayrı bir akvaryum. Yardımcı olabilirim. Bunun dışında yapabileceğim başka bir şey varsa yine bir telefon kadar yakınım size.

Tropheusleri rahat yaşatırsınız ve üretirsiniz merak etmeyin. Bir zorluğu yok.

20. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Yeni yapılmış akvaryum

İnsanın Hasan Hoca gibi yakını olsun. Başkasına gerek var mı? :cicek: Aslan Hasan Hocam sağolasın. Belki kullanırım o akvaryumu. Önce 3 5 tane benim malawi yavrularından salayım sorun olduğunu anlarsam kullanabilirim.

Sayfayı Paylaş