1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yenibaştan yapıcak olsaydım

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde suret tarafından 17 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Bugün bir fırsatım olsaydı ve yeniden yapacak olsaydım... Bugünkü deneyimlerimle. Bugün bile hala yetmeyen deneyimlerimle.. Neyi yeniden yapardım? Nasıl yapardım? Siz nasıl yapardınız? Ne yapardınız?

Ben başlıyorum :
    Akvaryumumu sıfırdan kurardım. 120x60hx50 akvaryumum var, overflow box'lı. Onun yerine 100x50hx60'lık bir akvaryum kurardım, o/b'siz.
    Sump'ı daha büyük tutardım ki içine kaya koyabileyim. Ama yosun duvarı kurmazdım. Ben karanlıkta da yaşayan canlılar istiyorum. Bu benim tercihim. Bir tane bile tang almazdım. Lion fish, mandarin gibi daha zor balıkları tercih ederdim.. Göz göre göre kazık attığını bildiğim halde bazı satıcıların ağzının payını anında verir saygısızlık olmasın, problem çıkmasın diye düşünüp sesimi çıkarmamazlık etmezdim.

Siz ne yapardınız? Sıfırdan başlasanız..
    akvaryum veya başka bir şey..

2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Cevap: Yenibaştan yapıcak olsaydım

Abi sıfırdan başlasam herşeyi tam teşekkürlü araştırır yaparım.Bence Burak abi Bitki Tank Kur sen Seni Çok Rahatlatacak diyorum başka birşey demiyorum abi :)

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Yenibaştan yapacak olsaydım, şu akvaryumun profil sehpasının yüksekliğini 70 değilde, Özkan abi'yi dinleyip 100 yada 110 yapardım. Zaten yeni kurulum yaptığım için bütçemin el verdiği gibi malzemelerimi tamamladım hayırlısıyla. Başka bir problem yok :D

4. Tugrul Akin

Tugrul Akin

İsim:
    Ali Tuğrul Akin

Ben de yeniden başlasaydım, öncelikle sabırlı olurdum heralde. Sabırsızlığımın ve bilgisizliğimin kurbanı olan 20 balığıma üzülmezdim o zaman. Sizin kadar bilgili, tecrübeli ve fedakarlıklarla buralara kadar gelmiş bir kişinin hobiyi bırakmaktansa değişikliğe gitmesi en güzeli bence de :) Akvaryumunuzun hacmi gayet iyi, diğer konunuzda resimlerini de görmüştüm zaten, gayet şık bir akvaryumunuz var. :nazar: Dediğiniz balıkları beslemek veya akvaryumu yeniden kurmak çok zor değil Burak abi, eskisinden daha çok zevk alırsınız inşallah :) Umarım hayalinizdeki gibi bir akvaryuma sahip olursunuz.. ;)

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

- Akvaryumla ilgili yapabileceğim değişiklikleri sistem bu hale gelmeden önce yapardım.
    - Aceleyle yaptığım her şeyi 1 gün daha bekleyip yapardım.
    ...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yeniden başlasaydım Karadeniz'e yelken açardım. Gerisi Allah kerim derdim.

7. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

:) En Güzel yorum TEMEL abiden geldi valla Doğru diyor :ser:

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bir teneke yağ aldım geçen gün. Çok ağırdı.
    Zeytinyağı çok faydalıymış.
    Tere yağı eskisi kadar lezzetli değil.
    Makinaları da yağlamak lazım arada bir. Yoksa paslanır.
    Yağ var, tadı damağında kalır, yağ var, lambada yanar da kokusu kalır..

9. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

:) Haklısın abi

10. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Yeniden başlasaydım...
    daha önce bulurdum seni...
    daha mavi daha yeşil bakardım kahverengi gözlerimle...
    daha ürkek sevmezdim tanımış olurdum sesini, seni...
    daha çok severdim seni, beni ben yapan seni...
    yeniden başlasaydım yine bulurdum seni...
    yeniden başlasaydım yine severdim seni...

Aşkıma...

11. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

:) Yuh be Sizin burada ne işiniz var abi gidin kitap yazın şairmi oldunuz başımıza :heyo: :D

12. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

Tüh yaaaa ben herşeyin en başındayım :(

13. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Eh be Miraç niye öyle dersin
    Kırıcı sözlerinle bizi üzersin
    Yuh be diye başlayan sözlerinle
    Fıstık gibi şiirin içine edersin.

Seni kardeş bildik yardım ettik
    Bildiklerimizi anlattık esirgemedik
    Sen kalktın akvaruma gül ağacı diktin
    Biri söylesin biz nerede hata ettik.

Tüm küçüklerimiz lafım sana; biraz dikkat et
    Abilerin ablaların var biraz hürmet et
    Anlamatadık sana bildiklerimizi bir türlü
    Büyüklerine değil, yaşıtlarına kusur et.

Bu son mısra sana değil Miraç. O kendini biliyor :)

14. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Üstad,

Buarada yenibaştan yapacak olsaydım sorusunu kendime çok fazla sormayan biriyimdir. Keşke'yi çok önemli bir şey olmadığı müddetçe bu tür konularda kullanmam. Genelde keşkelerim yada zamanı geri almak istemelerim "keşke kavga etmeseydim, keşke o sözü söylemeseydim... vb..." konularda olur.

Biraz hayata bakış açısısını değiştirmek daha faydalı olur kanaatindeyim. Geçmişte hata olarak gördüğümüz şeyler aslında bizi biz yapan şeylerdir.

Oğlum 3 adet japonla bir fanus alalım diye tutturmasaydı, 65 lt lik tankı alma hatasını yapmayacaktım. 65 lt lik tanka 1000 lt/h lik dış filtre alma hatasını da yapmayacaktım. sonra bir biçimde 165 lt ye çıkmayacaktım. Hayat ve doğal denge konusunda o kadar şey öğrendim ki bu hobiyle birlikte. Özellikle yeşilin, bitkinin, ağacın ne kadar önemli bir şey olduğunun daha da altını çizmiş kafama kazımış oldum...

Ne olursa olsun insanın olabiliyorsa en az 2 hobisi olmalı...

Bu süreçleri yaşamadıktan sonra dünyanın en güzel akvaryumuna sahip olmuşsun ne yazar. Nietche amcamın anladığımı zannettiğim cümlelerinden biri de yaklaşık şöyle birşeydir "ulaştığınız noktanın hiçbir önemi yoktur, asıl değerli olan ulaştığınız noktaya varırkenki kazanımlarınızdır". Hani Nietche bu sözü okusa wallahi ben böyle birşey demedim der ama benim aklımda böyle kalmış...

Onun için kendini biraz daha az zorla bence. Yüklenme kendine... Mesleki bir durum değil bu hobi. Kazanmak kaybetmek yok. Saatlerce kahvede vakit geçirip at yarışı oynayacağına bir camın arkasından yarattığın dünyayı seyrediyorsun. Daha iyi bir ortam yaratmak için vakit, çaba harcıyorsun. Bence hata da yapsak en iyi ve en uygun fiyatlı bir hobi ile uğraşıyoruz...

Akvaryumculara gelince onlarda anlamadığım bir çok konu var. Dükkanlarına giriyorum internetlerinin başından kalkmıyorlar. Bitkilerine bakıyorum bakımsız. Hemen hemen hepsinde benzer tepkiler. Umarım düzelirler...

15. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Bırakın Yağmur hanım bu alçak gönüllülüğü evinizin fotolarını gördük kapı üstlerinde bile kitap vardı. Evinizi kitaplar doldurmuş taşırmış da...

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Nietsche olup olmadığını ben de bilmiyorum ama şöyle bir söz duydum : Önemli olan hayallerinize ulaşamasanız da bunun için çaba sarf ederken çok şey elde ettiğinizi bilmek

Bu videodaki konuşmada duymuş daha doğrusu okumuştum..

son ders :
    [video=youtube;iC_EPy8Ac3g]http://www.youtube.com/watch?v=iC_EPy8Ac3g[/video]

17. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul

:) Haklısınız baya kitabım var.

Sayfayı Paylaş