1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeniden Başlangıç - Nano Reef

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde rode tarafından 2 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. rode

rode

İsim:
    Bilge
    Herkese merhabalar...

Daha önceki tuzlu su geçmişim akvaryumcunun daha 2 aylık olan akvaryumuma "yaşar abim sen al bişey olmaz" deyip ertesi gün ölen ve sırasıyla beyaz benek olan diğer balıklarımı kaybetmemle birlikte uzun bir ara verdim tatlısuya dönüş yaptım.

Şimdi elimde olan tüm akvaryumları çıkardım nano tuzlu su yapacağım.Yerim çok dar,büyük akvaryuma harcayacak kadar bütçem yok bu yüzden nano :)

Toplamda 250-300 tl arası bütçem var.

Elimde olan ekipmanlar;

Ölü canlı kayalar,dagla motoru,eski tuzlu su akvaryumundan kalma kum,ısıtıcı,yemler...

Büyük bir heyecanla çözümlemekte zorlandığım sorularımı sormak istiyorum.

1-Kayalarımı ve kumu tatlı su akvaryumunda kullandım haliyle bütün yaşamsal faaliyet öldü tekrar canlandırabilir miyim ? Bir sıkıntıyla karşılaşır mıyım?

2-Ps kullanmayı düşünmüyorum şelale filtre ve su değişimiyle tankı idare edeceğim ne dersiniz? (Bir önceki tankım 120 litre civarındaydı 1 ay boyunca ps yi çalıştırmadım ve su eklemesi yapmadım 2 tane percula 2 ay boyunca sağlıklı olarak yaşadı tabi yaşamak denirse )

3-Aydınlatma konusunda çok kararsızım çok pahalılar alternatif evde kendim oluşturabileceğim önerileriniz var mıdır?

4-Akvaryum ölçüsünde çok kararsızım.40x30x40,30x30x30,40x40x40,30x30x40 sizin öneriniz ne olurdu?

Tuzlu su akvaryumunun insanların korktuğu kadar zor olmadığını gördüm sadece düzenlilik ve ilgi isteyen bir hobi olduğunu gördüğüm bu yüzden çok rahatım ama yinede üstadlardan faydalanmak istedim umarım konu kirliliği yapmamışımdır...

Teşekkür ederim...

ka2n, veysel, LostRua ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle hayırlı olsun.

Akvaryumu 30*30*30h ölçülerinde yapın şelale filtre olacak ve su değişımiyle devam edecek. Kumu yeni kum alın. Kayaları kullanabilirsiniz. Aydınlatma için küçük bir led aydınlatma yapabilirsiniz veya yaptırabilirsiniz.

rode bunu beğendi.
  3. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Akvaryum bence 40#40#40 olsun. 30#30#30 anladığım kadarilya, sizin benim gibi usengec insanlar icin iyi bir seçenek değil. Neden derseniz kayaları koyduktan sonra cam temizliği çok yorucu olacak, yorucu olunca aksayacak sonra camlardaki yosunlardan Akvaryumun ici görünmeyecek:)
    Aydınlatma olarak ben de Veysel abi gibi led öneririm boyle ufak bir tanka, ama bulabilirseniz pl-l lambalar da iyi bir secenek olur.

rode bunu beğendi.
  4. rode

rode

İsim:
    Bilge
    Kaan bey,Veysel bey çok teşekkür ederim yardımlarınız için;

Şimdi ben şöyle bir plan yaptım eldeki imkanlar doğrultusunda.

Akvaryum ölçülerini 35x35x40 düşünüyorum aşağıdaki dikey akvaryumlar çok hoşuma gidiyor...

Aşağıdaki gibi bir armatür buldum evde genel uzunluğu 40 cm lambanın uzunluğu 30 cm,Şimdi akvaryuma tam otursun diye 40x40x50 yaparsam çok büyük olur ve ps siz işi rahat götüremem gibi geliyor.35x35x40 olursa ölçülerim kenarlarından biraz taşacak ama litre tam istediğim gibi olacak ve lamba boyutu 30 cm olduğu için ışık kaybım pek fazla olmayacak.

Led aydınlatma sistemlerine baktım ama pahalıya geliyor hiç bir verimi olmayan ürünleri 60-70 tl den satıyorlar belki ilerde zenlight düşünebilirim tabii ps den sonra :)

1 kg kadar canlı kaya ekleyip geri kalanları tatlısu tankımdaki ölü kayalardan eklemeyi düşünüyorum burada sanırım bir sıkıntı yok.

Kumun birazı kullanıp üzerine yeni kum eklemeyi düşünmüştüm ama kumu neden kullanmamalıyım tam anlamadım.

Ayrıca böyle düşük sistemli akvaryumda mushroom polip benzeri kolay mercanlara bakabilir miyim?

5. Erdal

Erdal

Gmsy, ka2n ve rode bunu beğendi.
  6. rode

rode

İsim:
    Bilge
    Erdal bey teşekkür ederim maaşallah akvaryumlarınız çok güzel.Daha öncelerden torch ve mushroom bakmışlığım var kolay canlılar fakat akvaryumda protein skimmer kullanıyordum bu sefer ps olmayacak.Nasıl 2 balıktan fazla eklersem canlı yükü fazla gelir diyoruz ya bu canlı yükünün içine mercanlarda dahil mi? :) Ben bunu merak ettim

Erdal bunu beğendi.
  7. Erdal

Erdal

Ps de neymiş düzenli su değişimi varken ama bi hava taşı sallandırın yüzey akıntınızda iyi olsun balıkları küçük boy olursa 4 - 5 gideri olur canlı yüküne mercanlarda dahil ;)

rode ve ka2n bunu beğendi.
  8. rode

rode

İsim:
    Bilge
    :) Aradığım cevap buydu temo21

percula,blue damsel,cardinal,goby gibi balıklardan 3 tane eklesem yeter bire tanede torch,mushroom,polip eklesem sıkıntı çıkmaz sanırım baktık iyi gidiyor alırız bir tane ps :D

9. Erdal

Erdal

Çıkmaz ama damsel diğerlerini dürtebilir, akvaryumdan atlatabilir illa damsel alacaksan allens damsel tavsiye ederim diğer türlerden uzak dur

rode bunu beğendi.
  10. rode

rode

İsim:
    Bilge
    Dominoyla geçmişten kalma bir savaşımız var bu saatten hiç bir akrabasıyla uğraşamam :olmadı: en iyisi almamak :) Aydınlatma konusunuda çözerse yarın gidip siparişlerini verebilirim? Piyasadaki dophin marka vb led aydınlatmalar çok pahalılar 50 60 tl arası onun yerine benim armatürün küçüğünü alırım hem daha çok verim alırım ne dersiniz ?

11. Erdal

Erdal

Pl düşünün bu ebatlarda led ler çokça yosun yapacaktır zetlight da dahil tercih meselesi ben zet kullanmıştım 30x30x30 da diğerinde 4x24 kullanmıştım.

12. rode

rode

İsim:
    Bilge
    Hocam pl dediğiniz tam olarak ne oluyor ? Daha önce karşılaşmadığım bir terim

13. Erdal

Erdal

Bu tarz pl armatür diye aratırsan google bir çok model ve ebat görebilirsin

images.jpg

Pennywise ve rode bunu beğendi.
  14. rode

rode

İsim:
    Bilge
    Benim evdekide bunun büyüğü ama bana küçüğü lazım benimkine direkt t8 takılabiliyor ama ölçüleri büyük geliyor.Son bir sorum daha olacak

Akvaryum litresinin küçük olması mı avantajdır büyük olması mı? Ps yok düzenli su eklemesi vs yapacağım sizce hangisi daha verimli olur ?

15. Erdal

Erdal

Ne kadar az su o kadar zor kontrol su değişimini aksatmamam lazım.

rode bunu beğendi.
  16. rode

rode

İsim:
    Bilge
    35x35x40 ölçülerine 70 tl 40x40x50 ölçülerinede 75 tl fiyat istediler 6mm rodajlı normal cam.Ben 50x50x50 arkadan sumplı akvaryumu 90 tl ye yaptırmıştım fiyatlar gerçekten fazla geldi tahmini 40-50 tl arası fiyat düşünmüştüm kafamda sizcede biraz pahalı değil mi?

17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    60x60x50(h) akvaryumu 100₺ yaptırmıştım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

rode ve Alparslan bunu beğendi.
  18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Durso da var mıydı?

rode bunu beğendi.
  19. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İki delik vardı sadece biri 50lik digeri 25lik.

Sent from my iPhone using Tapatalk

rode ve Alparslan bunu beğendi.
  20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Burada o paraya delikleri açtıramazsın, zaten o yüzden her şeyi kendim yapıyorum...:D

Onurs, rode ve LostRua bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş