1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeniden Tuzlu Su Görüş ve Fikirleriniz...

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Ottoman tarafından 20 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu
    Selamlar uzun bir süre önce yine ufak tefek tuzlu su akvaryum deyimlerim olmuştu 3 sene oldu sanırım ara vereli unutmuş gibiyim ama zevkini asla unutmak mümkün olmuyor malesef yeniden girişimlerim var yardımcı olursanız sevinirim...

Tank:80x50x45
    Protein Skimmer:Reef Octopus BH-100 Externel Protein Skimmer 1000 Lt.
    Dalga motoru:Süper Aquatic Wave Maker VP-102B Akıntı Motoru 5000 Lt.
    Tuz:Red Sea Coral Pro Tuz

Bunlara ek olarak armatür ne kullanabilirim bu hacimde yeterli olur beslemek istediklerim ise mushroom polip zeo ve xenia gibi canlılar balık olarakta ufak 3 5 bişey fikir ve görüşlerinizi bekliyorum teşekkürler..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Yeniden Tuzlu Su Görüş ve Fikirleriniz...

Selam İhsan, inşallah güzel bir kurulum olur.

Ekipmanlar güzel işini görecektir, zaten önemli olan akvaryumun geneline uygun hareket edip canlı seçmektir. Beslemek istediğin canlılar gayet sisteme uygun canlılar. Aydınlatma oldukça önemli olacak çünkü sump sistemli olmadığından filtrasyon gücü vb eksikliğinden istenmeyen alg sorunu hatalı aydınlatma yapabilir. Bu yüzden en güzeli T5 florasanlı armatür kullanmandır. 39 wat T5 uzunluk olarak kurtarmıyor sanırım. Akvaryum hazır değilse ve yapılmadı ise 95 cm uzunlukta yapılırsa 4x39 wat güzel olur. Aksi halde 24 wat florasanlı armatür kullanılacak. Kurtarır kurtarmaz değil ama 39 wat daha iyi olurdu. Armatür için seçenek çok fazla marka olarak. Bir kalite ve fiyat araştırması yap, uygun olanları eklersen fikirler ile daha doğrusu bulunabilir. Hazır gibi DIY armatürler forumda var ve yaptırabiliriz de araştırmaların sonrasında en uygunu bu dersen.

3. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Teşekkür ediyorum Temel abi öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı.Sıkıntı şu ki yerim olmadığından bu ölçüleri yaptırmak zorundayım iş yerimde kullanacağım bu akvaryumu ve şuan camları 80x50x50 olarak hazır duruyor ama eski akvaryum olduğu için ben sıfır yine full rodajlı bir 80x50x45 yaptırmak istiyorum.Armatür seçeneklerini 2 haftadır araştırmadığım yer aramadığım kişi kalmadı diyebilirim ama fiyatlar saçma sapan olmuş kimisi led diyor kimsi t5 tamam t5 diyorum ordan biri aman yaptırma çok sıcak olur diyor t5 şi yaptırayim diyorum led fiyatından 100 150 tl aşağı oluyor diyorum o zaman led yaptır ihsan.Haliyle bende biliyorum sonuç olarak Hatay/Antakyada yaşıyorum sıcağı en iyi bilenlerdenim ama çare nedir araştırıyorum sonuç ledlere çıkıyor led armatürlerdede bir patlama var sanki altın millet kuyumcu dükkanını kapatıp acaba elektirik üzerine işleremi başlasa şaşırtıcı bişey yeni diye bu kadar abartı fiyatlara ne gerek var anlam veremiyorum anlayacağınız kafam çok karışık diyorum şimdi kurmayalım akvaryumu eylül gibi başlayalım e seneye yaza girerken gerimi boşaltacağız o kadar emeği hani gerçekten çok karışık kafam fikir ve görüşlerinizi bildirirseniz yardımcı olmuş olursunuz bende biraz kafamdaki örümcekleri dağıtmış olurum size zahmet...

4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar . Akvaryum sumsuz olacaksa
    1-Yazdığınız Ps çok fazla o hacime Buble Magus askılı tip yeterli
    2-5.000 Lt dalga motoru çok fazla hacime göre
    3-Aydınlatma 3X 24 wat t5 2 mavi 1 beyaz
    4-Tuz iyi haftada bir %10 su değişimi
    Tabi bu yazdıklarım beslemek istediğiniz canlıları fazla abartmamak şartıyla geçerli ,yok rahat duramam derseniz o zaman sump şart.:bye:

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güçlü ekipman çok abartı olmadıkça iyidir bana göre. İlerde ister istemez yük artıyor ve o zamanlar da ekipman gücü kendini hissetiriyor. Aydınlatma konusunda çok ama çok haklısın. Fiyatlar ilginç. Ancak Led konusu halen otormuş değil, hazır led armatürler iyi güzel ama o paraları vermem ben açıkcası. Zaten Led konusunda ben sadece mavi renk kullanımından yanayım. Beyaz rengi T5 ile alınmalı aksi halde soft yumuşak mercan bir nebze belki ama onlar dahil SPS üzerinde büyümede çok etkisiz kalıyor. Dediğim gibi sen araştırmanı yap olmadı aşağıdaki gibi canavar gibi bir armatürün olur.

http://www.akvaryumportali.com/threads/7068-Merak-İle-Beklenen-6x24-watt-T5-Armatür

http://www.akvaryumportali.com/thre...-Armatür.-Aydınlatma-sorunu-yaşayanlar-buraya.

6. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Teoman bey verdiğini bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum öncelikle.Elimdekilerin dışında bişeyler alıp maliyeti yükseltmek istemiyorum elimdekilerle bişeyler yapmak istiyorum şimdilik ve zamanla kısmet olursa sumplu akvaryumada geçeriz yer sıkıntım var şuan ondan bu şekilde hareket etmem lazım ama dalga motoru derseniz ileride baktığım zaman onu değişebiliriz eğer sorun çıkartırsa tabi.Temel abi ben de aynı düşüncedeyim. Hani biraz güçlü olsun maksat bir sıkıntı çıkmasın ps konusunda. Armatür için ise yardım alacağım sizden teşekkür ediyorum ilginizden dolayı sizlere...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İhsan, armatür konusunda 80 cm uzunluk dezavantajını da ortadan kaldırmak adına 4x24 wat değil daha da önünü açacak şekilde armatürü çizimde olduğu gibi 3 adet sola yaslı ve 3 adet sağa yaslı olmak üzere 6x24 wat T5 olacak.

2 adet zaman saati ile istediğin zaman periyotunda 2 adet ve 4 adet florasanı ayrı ayrı kontrol edebileceksin. Kumlanmış ön camlı ve tavana asma aparatlı ve kaliteli reflektör, balastlı şekilde 300 Lira maliyeti olacak. Sen araştırmanı yap ve eğer abi budur dersen armatürün tamamdır.

fth-94 bunu beğendi.
  8. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Temel abi biraz incelemem sonucu sizce 6x24 sizce fazla olmazmı şekil falan yönünden doğru güzel çizimler ama bana fazla olur gibime geliyor ortada bir defa çok ışık olacak sizce bu yosun vs olmasını sağlamazmı aşırı ışık tek noktada?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tam tersi yosunla mücadelenin bir yolu da fazla ışıktır bazen. Yanlış yerde araştırma olmuş. :) Bence devam araştırmaya. 6x24 en güzel seçim olur. Yok ben 4x24 wat istiyorum dersen hiç sorun yok, rakam geri gelir biraz doğal olarak. Sonuçta nasıl istersen öyle olacak.

10. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Teşekkür ediyorum sağol temel abi fiyat söz konusu değil ama elektirik sarfiyatı ileri yönelik düşünürsek yüksek olacak tek verip almakla birse en güçlüsünden en iyisinden olsun alırız birde dediğim gibi elektirik faturası sistem küçük + 50 milyon ayda daha fazla fatura : ) onuda düşündüm...

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bende de 4*39 armatür var. Ps motoru ve 2 kafa motoru, ultraviole filtre çalışıyor. Günde 10 saat aydınlatma yanıyor. Normalde 55-60 TL fatura geliyordu. Şimdi 80-85 lira geliyor.

Ottoman bunu beğendi.
  12. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Işıklandırma kafamda oturmaya başladı ya temel abinin çizdiği şıklardan ilki yada led çözüm olacak iyi düşünmemiz lazım led çözümüde tabiyki araştırıyorum.Kum olarak ne kullanmamı önerirsiniz ve kaç kilo almam gerekir marka nedir veya mercan kırığı ise hangisi irimi ufakmı olanından kullanabilirim?Benim aklımda kalsiyum karbonatlı kum var olmazmı sizce görünümü güzel bir kum yine hagen'in kumu?

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ben 100*50*40h akvaryum için Dazs marka 13.6 kg argonit kum kullamdım medium boydan. Small boyun sirkülasyon sırasında karıştığını söyliyenler var. Mercan kırığı veya argonit derim ben.

14. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Bunlardan keşke ülkemizde olsada kullansak fiyatlarada bakın isterseniz...

[video=youtube;4se9FF4MVXE]http://www.youtube.com/watch?v=4se9FF4MVXE&feature=related[/video]

[video=youtube;NimOEmFhysE]http://www.youtube.com/watch?v=NimOEmFhysE&feature=related[/video]

[video=youtube;6nzEsPkZXFI]http://www.youtube.com/watch?v=6nzEsPkZXFI&feature=related[/video]

http://www.youtube.com/watch?v=MaH2G71I9DU&feature=player_embedded#at=19

http://www.ocreef.com/24-36_inch_marineland_double_bright_led_light_fixture ?category_id=413

15. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Bence masraftan kaçıldığı sürece canlı kaybı artacaktır.Deniz akvaryumunuz varsa maliyeti göze almşsınız demektir.Dost acı söyler fatura elli lira fazla gelmesin diye uğraşırken ikiyüz liralık anemondan olmak kaçınılmazdır.Bu sadece örnek.Dıy tasarımları konu dışı tutuyorum.İşlev aynı fakat maliyet düşük.Amaç budur.Videodaki armatürlerden getirebilecek birini tanıyorum.Her ay yurt dışına çıkar.Eser adında bi arkadaş.05323667566.Elindede mevcut benzer armatürler,led metal halideler var.

16. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Verdiğiniz bilgiler için sagolun.Amaç masraftan kaçmak değil litre ufak tam bilgi sahibi olmadığım bir akvaryuma saçma sapan paralar harcamak istemem hesaplarını yapmam lazım yoksa dediğiniz gibi denize giren parıyı gözden çıkarır bunu biliyoruz ama dediğim gibi litre az ve besleyeceklerimde belirli şeyler öyle sert mercan falan gibi bişey beslemiyeceğim.Eser beyle görüştüm ama fiyat konusunda anlaşamıyoruz yurt dışından kargo karşılığıda yolarlar istediğiniz malzemeyi parasını yatırdığınız sürece sagolun...

Blue tang bunu beğendi.
  17. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Selamlar şu türleri araştırıyorumda bu hacimde bakılabilirmi bunlara VERMİCULATED ANGEL,Bicolor angel gibi balıklar sonuç olarak nerden baksan 200 litre bide kumu kayası de 170 175 litre su sizce zorlanırmıyım?Kuru yem almama gibi sıkıntılarını okudur soruşturdum biliyorum ama alanlarını bulsak beslenemezmi?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bakılabilir cüce angel türleri. Bicolor Angel alırken dikkatli olmak lazım, yem alma konusunda narindir ve sıkıntı yaratır. Vermiculated yine sıkıntı çıkarabilir ancak güzel balıktır. Yanlız Angel türleri eklediğin zaman mercan anlamında baya kısıtlanmış olursun. Çünkü mercanlara karşı kibar tür değildirler pek.

19. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Anladım abi valla benimde tek görselliğim mercanlar olacağı için yumuşak mercanlar o zaman bu türleri beslemek bulma çabasına girmem yersiz olur.Çünkü o kadar kuracağım emek edeceğim gelecek onlara sataşacak bende onlara karşı kibar olamam en iyisi bu sevda başlamadan bitsin Temel abi teşekkürler bilgiler için...

20. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Selamlar fikir değişikliği gerçekleştirebilirim her an ve sump sistemine geçiş yapabilirim kesin olmamakla birlikte.Tunze Doc Skimmer 9015 Skimmer hakkında bilgisi olan varmı acaba 80x50x50 ve Sump olarak 70x40x40 bir akvaryum kurma düşüncesindeyim yer sıkıntısından dolayı en fazla bu kadar olabiliyor bunlar maalesef ne dersiniz yardımcı olursanız sevinirim...

Sayfayı Paylaş