1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeniden Tuzlu Su Görüş ve Fikirleriniz...

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Ottoman tarafından 20 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Yeniden Tuzlu Su Görüş ve Fikirleriniz...

Guzel dusunmussunuz o sekilde de olur ancak devridaim motorunu fazla yuksek debili tutmamak iyi olur. Su inis dirsekleri nispeten dar agizli ve sisme yapmamasini garantiye almak icin saatte 2500 litre basan bir motor yeterli olur. Protein skimmer secimi guzel secim fiyatina gore.

Hayirli olsun bakalim, gelismeleri bekliyoruz.

2. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Selamlar.
    Kısmetse yarın ps ve dalga motoru geliyor. Önümüzdeki hafta da kule sistemi geliyor İstanbul'dan. Tabandan 50 lik delik deldirip kule sistemini monte edeceğim, yanlız kule sistemi için bana denilen şu akvaryum ölçüsü 80x50x55 yükkseklik olsun denildi. Ben de araştırma yaptım kendimce ama kararsızım, herkes olumlu olarak bakıyor ama ben tereddütte kaldım ışıklandırma konusunda. 4x24 T5 yeter deniliyor diğer akvarist arkadaşların söylemi ama yükseklik 55 olacağı için besleyeceğim canlılara yeterli ışık verir mi düşüncesindeyim 4x24 ün? Sump sisteminide 2 göz olarak düşünüyorum suyun iniş yerinde ps'de olacak yaklaşık 40 cm olarak düşünüyorum. Yan taraftada bölmeden kafa motoruna giderek yukarıya aktarılacak diye düşünüyorum.

Fikir ve görüşleriniz size zahmet...

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yükseklik 50 olup armatürde 6*24 olsa daha iyi gibi. Bu arada dalga motorunun ve ps'inin markası ve modeli nedir ? Hayırlı olsun.

Sanırım kuleden kastınız taşırma kulesi ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı ve uğurlusu olsun.

Aydınlatma gücü elbette seçilecek mercanların ihtiyacına göre ele alınmalı ama ucu açık olan ve içerisinde mercan barındırılacağı hayali ile kurulduğunu var sayarsak 4x24 wat T5 armaür 55 cm yüksekliğe sahip akvaryumu başka armatüre ve ilave gerek destek bırakmayacak şekilde yürütümez.

Gözden kaçan 80 cm uzunlukta sıkıntı bana göre. 24 wat armatür yanlarda ölü noktalar bırakacak. Güzel reflektöre sahip 6x24 wat bir armatür iyi seçim olur.

5. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Ps olarak Nac 5a modeli geliyor, dalga motoru ise Resun'muş, hediye olarak geliyor. O da kaçlık olduğunu soramadım, hediye dedi aldığım beyefendi sağolsun. Aklıma yatarsa sisteme yeterse kullanırım olmadı karşısına bir tane daha ilave ederim diye düşünüyorum. Bende 50 taraftarıyım yükseklikte ama 55 olsun pleksi hazırı 52 53 cm miş sanırım, kulenin dışına gelecek ama ben rica ettim bakalım haber gelirse 50 olarak daha mutlu olacağım. Işıklandırma olarak evet daha güzel olur haklısınız...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akıntı motorunun gücünü bilmek lazım yorum için. 2 adet 3000 saat litrelik geniş açı akıntı veren motorlar yeterlidir. Protein skimmer seçimi güzel.

7. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Önereceğiniz dalga motorları nelerdir benim işime yarayabilecek temel abi?Evet taşırma kulesi tabandan deleceğim 50 lik boruyu ekleyeceğim ve önüne kuleyi yapıştıracağız.

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Aklıma gelmişken konu arasından sorayım. Akvaryumu deldirdik, 50'lik boruyuda bağladık. Suyu direk bu şekilde yüzeyden çekse ve botunun ucuna ızgara taksak sıkıntı yaratırmı ? Benim akvaryumu yaparkende aceleye geldi. Şimdiki aklım olsa taşırma kulesini hiç yaptırmazdım. Bence gereksiz hacim küçültüyor. Ne diyorsunuz bu konuya ?

9. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Valla şöyle söyleyeyim benim sumpla ilgili hiç bir bilgim yok ben sadece ses seviyesini düşürmenin yollarını aradım kafamda çizdim sizlerle paylaştım temel abiyi rahatsız ettim ama dediğim gibi bir bilgim yok küçülüyor küçülüyor ama temiz bir görüntü oluyor bence kule sistemiyle boru sırıtıyor diye düşünüyorum ileride canlıların oluşumu ile boru garip duruyor tabi bu benim fikrim diğer türlü derli toplu oluyor tercis sizin tabi.

10. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

İyi akşamlar, bugün sabah kargo geldi ve Buble magus nac5a modeli elime ulaştı ve içerisinde resun 4000 dalga motoru ile birlikte gelmişti. Maalesef ki kargonun ihmali yüzünden ps nın susturucu bölümünde kırılma söz konusuydu. Japonla yapıştırdım ve silikonla üzerinden geçtim yarın bakacağım, inşallah eskisi gibi olur ve kullanımda bir sıkıntı çıkarmaz. Bana dalga motoruna 2. seçenek olarak hangi takviyeyi yapsam işimi görür?

Saygılar...

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dalga motorunun gücü fena değil, sumptan dönüş için kullanacağın motorunda katkısı olacaktır. Acil olarak gerekli değil. Canlı yükün geliştikçe ihtiyaca göre bir akıntı motoru daha eklenebilir.

Ekipmanlarının fotoğraflarını eklemeni beklerdik, merak ettik.

12. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Gün boyu kargocularla kavga halinde olduğum için sabah geldi baktım kırık teferruat'a girmemek için anlatmadım, olanları zaptını tutturdum baktım bana ürünün faturasını istiyor yollayandan irsaliye tamam dedik işte bu ufak bir parça yapılır mı bilmiyorum dedim. Açıkçası canımı sıktılar dedim yollayacağınız belgelerle ne zaman işlem sonuçlanır 2 ay sürer dediler o zaman teşekkürler ben alırım bunu böyle kullanırım bir şekilde sustururum bunu ve uğraşmaya başladım nitekim bişeyler yaptım inşallah yarın resimlerini çeker eklerim.50 lik delik delineceği için sizce kaçlık bir kafa motoru ve hangi marka kullanmalıyım aquabee 2000/1 veya new jet 2400 düşünüyorum sizce?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun, üzücü bir durum. Ben de yaşadım aynısını. Maalesef kargo şirketleri çok dikkatsiz, atıyorlar sağa sola araba içerisinde. Düşündüğün 2 motorda uygun olur. New jet daha ağır bassın alman noktasında. Halen kullandığım için biliyorum, çok güzel motorlar.

14. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Açıkçası Temel abi benimde aklımda o var. Biraz da dalga motorumdan ziyade onunda ben sirkülasyon yapmasını istiyorum hem daha doğal olur hemde diğerine yardımcı olur. Tabi ileride sizinde yazdığınız gibi ek gerekirse ekleriz onuda şimdi mobilya ps dalga motoru tamam diğer ekipmanlarıda yavaş yavaş ediniyorum. Kum tuz kolay yanlız bana kule sistemini yollayacak Fazıl bey şöyle söyledi; hangi köşeyi seçersen söyle ona göre yaptıralım dedi 15'e 15 pleksi kule olacakmış ve boruyuda sakın bu 15 in ortasını deldirip indirme camın arkasından al 4 5 cm önünü deldir dedi ama ben bu gün baktım benim mobilyanın içerisi 4x4 profil var o 4 cm ediyor ve profilin üzerine geliyor delik. Acaba kaç cm ileri deldirmem gerekecek ve o zaman dediğini yapmazsam acaba ses olayı olur mu sıkıntı olur mu açıkçası?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Pleksi kule dediğin nasıl bir şey, tabandan üste kadar mı yoksa sadece 15 cm ölçülerinde ızgaralı bir kutu mu su iniş dirseği önünde? Arkadan delmek nedir, arkadaş kutuyu delme demiştir sana sanırım. Zaten kutu takılırsa başka nerden delinir. Kule dediğinin içinde ne olacak yani dirsek mi olacak, bu dirseğin ağzı nereye bakacak?

16. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Pleksi kulesi tabandan yukarıya doğru yüksekligi 53 cm ve yanlardan ise 15'e 15 olarak yana yapıştırılacak şekilde gelecek ve kendim montajını yapacağım.Tabandan 50 lik delik deldireceğim için tabandan yukarı doğru boru yerleştirilecek benim sıkıntım bana denilen bu 15x15 in ortasına deliği delme sakın sen köşeden canım arkasına yasla boruyu ve ileri öne doğru ve bu 4 cm olsun ordan del denildi bende 4'e 4 profil demir kullandığım için delik öyle yaparsak şayetki imkansız delik demirin üzerine gelecek ileriyi delsem 6 cm sonrasını acaba ses olurmu diye onu soruyorum temel abi.

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

İhsan bey kargoda yaşadıklarınıza üzüldüm açıkçası. Malesef kargo firmaları bu konuda çok dikkatsiz. Neyse olan olmuş ileriye bakalım.

Bence ses olayının tabandaki yeri ile alakası yok. Tankn ortasındanda delinse durso sistemi düzgün yapılıp, dirsekler doğru konumlandırıldığında ses olmaz. Acaba size biraz daha arkadan delmenizi dirsek rahatça kule içine takılabilsin diyemi söyledi ?

Cep mesaj.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kafa karıştırı bir sistemden başka bir şey değil. Tabandan delik delinip kısa boru takılıp su sumpa inecekse ve pleksi kutunun içi bioball mu doldurulacak? Olay belli, adam pleksi kutu yapacak içten ve sen camı deldireceksin anladığım kadarıyla. Deliği bu durumda ister alttan kutu içinde kalacak şekilde deldireceksin veya arkadan tabana yakın pleksi kutu içinde kalacak şekilde deleceksin. Arkadaş sana ortalardan delme demiştir sadece, sen bunun üzerine kafandan kurmaya başlamışsın yine İhsan. :D

Ottoman bunu beğendi.
  19. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Aynen Temel abi yine neler düşündüm neler :) Yeni gelen ekipmanların resimlerini çekebildim ekliyorum.

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

Buda kırılmış olarak gelen ama tamir ettiğim parça inşallah yapabilmişimdir. Şimdilik bir sıkıntı yok gibi duruyor.

[​IMG] [​IMG]

fth-94 bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kırılan parçanın işlevi etki yapacak bir parça değil. Ellerine sağlık. Hayırlı olsun, sıfır aldın sanmıştım ama ikinci el almışsın sanırım.

Sayfayı Paylaş