1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yerli akvaryum

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde ogiler tarafından 29 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Arkadaslar ben Türkiye'ye donunce dalisa tatile gidecegim acaba sulcata anemonu getirsem yasatabilir miyim ? Baliksiz yerli deniz yildizi yerli kestane ve domates anemonlariyla 10 litrelik bir akvaryumda anemonu tasima icin ne gerekir ve evde ne gibi isiklandirma olmali.Ayrica yumusak mercan bulunur mu bulursam yasatabilir miyim ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oğuz konu eksik olmuş biraz. Yumuşak mercan türü sayısı bile belli değil ne getirmeyi planllıyorsun, evdeki akvaryum nedir, 10 litrede anemon gelmesi konusunda fikrim yok açıkcası. Anemon diyince ışıklandırma güçlü olmalı. Domates anemon ışık kaynağını kullanmaz ama getirmeyi düşündüğün anemon için gerekir. Bence senin ne istediğinden emim olman gerekir öncelikle.

ogiler bunu beğendi.
  3. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Yumusak mercan zor bulmam ama anemon cok var sulcata anemonu acaba bakabilir miyim?Isilandirma nasil olmali acaba.

4. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Sanırım sorulardan birisi canlı taşıma ile ilgili. Buna tecrübelerimden yanıt vermek isterim.
    Mersin'den deniz canlılarını otobüsle Ankara'ya çok taşıdım. İlk denememde 40 lt fıçı içinde taşımaya çalıştım ama kapağı dökülmemesi için kapalıydı ve sadece kapağında delikler vardı. Getirdiğimde balıklar ve deniz kestaneleri ölmüştü ama domates anemon yaşıyordu.

Daha sonra 10 litrelik yağ fıçılarında, otobüste ağzı açık şekilde, yarısı dolu olarak taşımaya başladım. Yani 5 litre suda canıları taşıdım ama ağzı geniş bir kapta kapağı açık bir şekilde. Ben bu yöntemle çeşitli balıklar, karides, kestane, conch, sayangoz, hermit, yıldız, domates anemon taşıdım ve hiçbir sorun yaşamadım.

Manavgattan Ankara'ya bir litrelik su şişesinde ağzı kapalı halde otobüsle sulcata anemon taşıdım 3 tane. Onda da sorun yaşamadım.

Anemonlar sıkıntı olmuyor ama balık, karides ve deniz kestanesi taşınacaksa ağzı açık kapta olsa daha iyi olur. Suyun çok olmasına gerek yok.

Bütün bu yazdıklarım tamamen tecrübelerime dayalıdır. Bilgi olarak doğru veya yanlış olabilir.

Evdeki akvaryum boyutu nasıl olacak? 10 litre ise çok sorun yaşarsın.

ogiler bunu beğendi.
  5. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Kestane yildiz evin onunde anemon domates evimde var 2 tane akvaryum 15 litre civari tan olcmedimsadece yerli turlerle kurmayi dusundum.Ama simdi dusununce bos kalacagini dusunuyorum.Aslinda buyuk bir akvaryum yapmayi dusunuyorum ama dandik birsey yapmak istemiyorum mercanla dolu iyi bir sistem kurmadiktan sonra anlamsiz olur bunu yapabilirim ama ogrenci oldugum icin kaplumbaga hizinda olur.

6. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    İlk deniz akvaryumumu öğrenci iken kurdum. Tatlı su akvaryumunu bozdum (100'lük taymur akvaryum), sump altta değil yanda.
    Pek görsel değil ama öğrenci evinde ne önemi var diye düşündüm. Tuzlu su akvaryumum olması daha önemliydi o zaman:

Forumlardan araştırıp öğrenmeye çalışmıştım. Substrat, biobal denen sump malzemeleri kullanılıyordu. Tabi o zaman için büyüklerim nasıl yapıyorsa bende öyle yamıştım. Ama araştırmaya da devam ediyordum.

Sonra biraz daha görsel olsun diye yeni bir akvaryum kurdum. Yine öğrenciyken yaptım. Çok paramda yoktu, herşeyini kendim yaptım. Akvaryum dahil. Camlar çıkma cam. Hatta yan camlar 10 mm, ön- arka- alt 8 mm. Ancak böyle bulabildim. Deldirmedim. arka camın köşesini üçgen kestirip taşan suyu normal atık su borusu ile taşıdım. Mobilya deseniz samanpazarından çıkma öyle bir dolap buldum. Armatürünü kendim yaptım. Alt dolapta sump var onu da kendim yaptım:

Hatta sonra strafordan kapak bile yaptım. Makinem yoktu, cep fotoları, kusura bakmayın:

Bu akvaryumda da başta substrat biobal kullandım. Sonra canlı kaya kullanılan akvaryumlarda kirlilikten başka işe yaramadığını öğrendim ve sumptan ps hariç herşeyi çıkardım.

Bu iki akvaryumun canlı kayalarını Mersin'den çıkardım ve Ankara'ya getirdim. İlk akvaryumda balık olarak sadece maroon clown vardı. Onun harici Mersinden getirdiğim çeşitli canlılar. Sonra o akvaryumdaki bir aiptasiayı anemon diye besledim. Bütün akvaryumu aiptasia kaplayıp çok kötü bir görüntü oluşunca araştırdım ve zararlı olduğunu öğrendim ve kayaları atıp 2. akvaryumu kurdum.

2. akvaryumda yine canlı kayaları ben çıkardım. Onun harici ilk akvaryumdan gelen maroon clown ve karidesler vardı. Sonra çeşitli balıklar, çeşitli canlılar ve mercan çıkarıp getirdim. Balıklardan birisi sincap balığıydı. İlk akvaryuma 1 yıl, 2. akvaryuma 2 yıl baktım ve askere giderken üzülerek bir akvaryumcuya verdim. Askerden dönünce tuzlu su macerama devam ettim ama çalıştığım için çok olmasa da biraz daha fazla masraf yapabildim.

Öğrenciyken de tuzlu su akvaryumu kurulabileceğini, istenirse başarılabileceğini düşünüyorum.
    O zaman en çok parayı hava taşlı uyduruk bir PS'ye vermiştim. Tabi işi bilmiyoruz ve Ankara'da PS satan kimse yok. Alıcı bulunca çok para istediler. Şimdi öyle değil. DIY çok ucuza PS yapılabiliyor. Bu konuda fikirlerini esirgemeyen dostlarımız sağolsunlar. Bu hobiye çok katkıları oldu. İkinci el malzeme bulunabiliyor. Bunları değerlendirmek lazım.

Benimkiler gibi dandik denen akvaryumlar kurup keyfini yaşayabilirsin. Çok çeşitli mercanlar olmazda yerli balık ve canlılar olur. Çok keyiflidir bunu da söyleyeyim. Hala sadece yerli canlılardan kurulu bir sistem hayalim var.
    Ya da iyi birşey yapmak istiyorsan, maddi imkanında iyi değilse, yavaş yavaş yıllara yayarak bu işe başlayabilirsin. Karar senin.

ogiler bunu beğendi.
  7. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Ben cok iyi bir sistem kurmak istiyorum guzek birsey olsun siradan olmasin istiyorum su an isik ve ps ivir ziviri halledecek param var babam eski elektrikci isigi cok ucuza bulabilir. Ps diy olabilir.Onumuzde bayrram oldugunu hesaba katarsak bir yilda biter diye dusunuyorum.Ikincinci el mercan ve malzeme hem ucuz hem guvenilir olur.

8. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    PS ve armatür hallolduktan sonra geriye pek birşey kalmıyor. Bayramda harçlık iyi olursa 1 yıl bile sürmeyebilir. :)
    Kolay gelsin.

ogiler bunu beğendi.
  9. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    ps yi ikinci el alirim armatur olarak mh ve t5 kullanacagim diy armatur.Genelde isi sorun oluyor ama benim odam yazin 25 derece civari yani isitici yazin bile sart bende.

Sayfayı Paylaş