1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yerli Nano Reef Düşüncesi

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde avcitrex tarafından 1 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Yerli nano deniz akvaryumu kurulumu

Ferdi bey iyi değilmi sizi görünce ortaya çıkması ? Herkes bunu ister.

Yem alır bence eninde sonunda. Özellikle kalamar ve karidesten ümitliyim ben.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ilginc gercekten, seni bekliyorsa elinden karides veya kalamari biraktiginda tepki veriyordur sanirim. Ya da canli olmadigini anlayinca birakiyor sanirim. Ben o baligin o kadar yem sececegini sanmiyorum, keyifsizlik olabilir. Yerel tur sonucta isi, isik vb ortam sartlari rahatsiz etmiste olabilir.

avcitrex bunu beğendi.
  3. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR

Balık bana sağlıklı gibi geldi, ışığa ortama uyum sağladı gözlemlediğim kadar, genede birkaç foto koyacam bir problem olabilir anlayamadığım.. Başta midyeyi alıyordu sonra akvaryuma karides atmaya başladım, sanırım ona alıştı tabi karides hareket ederken avlıyor, diğer yemleri aşağı kadar takip edip bırakıyor.
    Bu arada imagehack tam bir baş belası :S

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Zamanla alışacaktır bence sıkıntıya hiç gerek yok. Haftada 1 adet karideste yeter şimdilik. Diğer yemlere alıştırmaya çalışırsınız bu arada.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Net değil görüntü ama sen daha iyi görüyorsun yüzgeçlerde hafif beyazlamalar var mı? Ben de Fatih'e katılıyorum, canlı yem aldığında 5-6 gün yeter ama bu arada diğer canlı yem ölü parçalarına alıştırmaya çalışırsan iyi olur.

Image hosting, free photo sharing & video sharing at Photobucket sitesini kullan bence.

6. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR

Selamlar, bayadır akvaryumla pek ilgilenemiyorum ama kulağına kurşun fena gitmiyor birkaç sorun dışında. İlk olarak suyum sanki biraz rengi koyulaştı gibi, 4 haftadır su değişimi yapmıyorum sadece eksilen suyu yerine koyuyorum su değişimi aksattığımdan olabilirmi acaba? İkinci olarak anemonlar içine kapanıyorlar açıldıklarındada boğum boğum oluyorlar bunlar hayra alametmidir acaba ? :smiley33:

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

4 haftadır su değişimi yapmamışsın bence yarın ilk işin su değişimi yapmak olsun. bildiğim kadarı ile senin tamamen doğal su idi bu yüzden işin kolay bence bir %20 %30 su değişimi yaparsan toparlanırlar.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

4 hafta su değişimi yapılmadığında canlılar hemen tepki vermez ama akvaryumda atık yükü artınca biyolojik yaşama besin çıkmasıyla ve aslında akvaryumun da çok eski kurulum olmamasıyla normal bir süreç bence. Yemleme miktarın nedir bilemiyorum ancak su değişimlerini belirli bir takvime bağlarsan iyi olur. Anemonların durumuna yorum yapamıyorum, sonuç olarak yerel türler. Isı nedir ve tuzluluk değerinde doğal ortamına göre bir artış veya düşüş var mı?

9. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Eksilen suyu tatlı su ile değilde, yine denizsuyu ile yaptıysanız tank içi tuzluluğunuz artmış olabilir.Tuzluluk oranının artması nedeni ile anemonlar büzüşmüş olabilir.

10. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Merhabalar Ferdi, Akvaryumun öncelikle güzel olmuş. Seni bir konuda aydınlatmak ve doğru bilgiyi paylaşmak adına bu mesajı yazıyorum. Akvaryumundaki balığa Ot balığı demişsin, tabiki fethiyede bu şekilde anılabilir ama genelde ot balığı, çurçur, çırçır diye halk arasında tabir edilen balıklardır ve wrasse ailesinden olup gene ülkemizde lapin denilen balıklardır. Akvaryumundaki balık orfozlarında akraba olduğu serranid'lerden büyük ihtimalle seranus cabrilla. serranus cabrilla yine denizlerimizde yaşayan yazılı hani serranus scriba'nın çok yakın akrabası. Bu balığı bu kadar yakından tanımamın sebebi gene Fethi'yede yaşayan çok yakın biyolog arkadaşım ile bu balığın fethiye'de yaşayan bu bireylerinin yazılı hani zannettiğimden dolayı beni bilgilendirmiş olmasıydı.

Şimdi gelelim ikinci konuya bu balıkları su altında gözlemiş bir insan olarak, bu balığın harika bir akvaryum balığı olduğunu düşünmekteyim. Çok meraklı kendi aralarında da bazı sosyal davranışları olan ilginç balıklar. Fakat bu balıklar 300 litrenin altında bir tankın aşağısını hakketmiyorlar. Bu balık doğasında neredeyse 5-6 metre çapındaki bir alanda teritoryal davranışlar göstermekte. Belki akvaryumda bu kadar olmasada en azından 1 metrelik bir alan onun rahat etmesini sağlıyacaktır. Sana tavsiyem bu balığı aldığın yere doğaya geri bırakman.

11. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR

Su eklemesini sırma markalı sudan yapıyorum, bir yerde okumustum su değerleri uygun diye, Sıcaklık 20 derecelerde seyrediyor, Ve bugüne kadar canlı kaybım olmadı, sadece hermitler diğer salyangozları yiyor onlar bırakıyor karidesler ve deniz kestanesi kalanı temizliyor, bu arada yemleme yapmıyorum 4 haftadır. Anladımki balık için yiyecek akvaryum içinde bolca mevcut :) Su değişimine gelince en yakın zamanda %50 yapmayı düşünüyorum uygunmudur acaba? Özdemir bey tavsiyelerinizden dolayı teşekkür ederim, ama geri bırakmayı düşünmüyorum şuan akvaryum boyutu uygun bence, önümüzdeki yaz nasip olursa büyük yerli akvaryum kurmayı planlıyorum ozaman oraya aktarırım, ot balığı ilk kurulumda eklemiştim ve sonradan onu çıkardım, dikkati okursanız farkedersiniz.

12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Ben öyle yaptım, hemen gidip ölçmem lazım :(

13. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Evet okurken bir sayfayı atlamışım, o yüzden o bölümü okumamışım. Umarım bir an önce istediğin büyük akvaryuma geçersin başarılar.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Burak şaşırtıyorsun bizi, kısaca devam diyorsun şaşırtmaya.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ne yani buharlaşan su yerine tuzlu su mu hazırlayıp ekledin Burak abi :D

Eğer öyleyse :motz: sen forumları okumadın galiba ?:sopa:

16. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR

Mehabalar, akvarumla ilgili birkaç sorum var. Arka fon siyahtı bildiğiniz gibi ama farkettimki su giriyor camla fon arasına bi süre bu hoşuma gitti, farklı bir ortam oluşturdu sanki sonraları görüntüden sıkıldım, diyorimki arka duvara bakan kısmı siyaha boyasam sprey boyayla ve bu vesileyle tankın dekorunu değiştirsem sizce nasıl olur?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kaşıntı var sende derim ama olmaz değil. :) Sprey boyayla akvaryumun arka camını boyayacaksın yanlış anlamadım değil mi?

18. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR

Evet abi sıkıntı olurmu? birazdan fotoda eklicem dekor konusunda yardımınızı isticem.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Neden sıkıntı olsun ben de boyamıştım önceki akvaryumları. Yalnız sprey boyayı sıkarken akvaryumun üzerini kapat, ps hava emmesin onu da kapat.

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Birde her boya cama tutmuyor diye duydum acaba yanlış mı yoksa doğru mu ?

Sayfayı Paylaş