1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yine ben..

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ORGO tarafından 4 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Şimdi bir daha konu açınca kesin beni forumda kovalayacaklar sanırım :D.Deniz akvaryumu demiştim Murat hocam sağolsun aklıma girerek bitkiliye döndük ;).Şimdi buda deniz akvaryumu gibi 300-400 gibi birşeyler tutmaz değil mi? :F.Kocaeli'de de o kadar güzel bitki bulmak kolay değil,ne tür bitki tavsiye edersiniz.
    Akvaryum hakkında;
    60*30*25=45lt akvaryum
    İç motor markasını bilmiyorum babam almış,dış filtrem var bide,şelale filtre almam gerekiyor galiba!
    Bitkili akvaryum için bitkilerin iyi gelişmesi için neler gereklidir.
    Not:Ben Artvin'de olduğum için 15 tatilde tatile Kocaeliye gideceğim.Buradanda değişik taş türleri ve dere kumu topladım,yararlı olur sanırım.Aquaclay'la karıştırarak kullanmak iyi olacak gibi.
    Şimdiden teşekkürler

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yine ben..

Orhan, konuna üst üste mesaj yazmaların, bu kadar küçük bir tankta tuzlu su isteğin, bakalım bu tankdaki kararların ve bundan sonraki isteğin ne yönde olacak. saat:gif
    Son kararındır sanırım. sopa:

Güzel Moos ağılıklı bir nano olur. Ben iç filtreyi tasfiv etmiyorum, neden dersen hem görüntü kirliliği, (Küçük akvaryum olduğu için.) hem filtrenin debisi, malum bitkileri küçük bir tankta yana veya öne yatıracaktır. Ha filtrenin üst kısmı ayrılıyorsa, suya üstten akıntı sağlayabilirsin. Dış filtrenin boyutlarını bilmediğim için o akvaryuma çok büyük geleceği kanısındayım. Sen en iyisi bir şelale filte al, (Gitti 30-40 lira. :F )

Taban iyi olmalı, dere kumu çok iri taneli olmamak şartı ile, üzerine siyah hagen kum ilave edip, misket gübre kullanırsan iyi olur.

Gelelim ışıklandırmaya, bunuda PLL ampullü 9 watt olan ve led aydınlatmalı ayaklı masa lambaları var fiyatlarıda çok ucuz. 10- 15 liraya halledebilirsin. ;)

Bitkiye gelince sen bunları hallet bitki kolay iş.. dön:gif

İnşallah son kararındır. saat:gif

3. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Yine ben..

Hocam yorumun için teşekkürler.Valla son kararımmı değil mi onu hala düşünmüş değilim smiley18.gif.Şelale filtre o kadar pahalı değildir sanırım.Burada 15-20 liradan başlıyor.Işıklandırmada kolay iş.Bitkilerde kolay.1 hafta sonra kurmaya başlarım.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yine ben..

Şelale filtrenin içi geniş olanını tercih edersen, kendi kartuşu yerine filtre malzemeleri koyarak daha iyi bir filtrasyon, sağlayabilir, sonradan sıkıntı çekmessin. ;)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yine ben..

Orhan bakalım sanırım sonunda iyi bir akvaryum kuracaksın. Murat hoca seni bitkiliye çekmiş anlaşılan. Kurulum aşamaları dahil güzel bir akvaryum bekliyoruz senden.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yine ben..

Hocam çektik çekmesinede, yarın Orhan bu akvaryumda Timsah besleyebilirmiyim derse hiç şaşmam. pala.gif

7. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Yine ben..

Hocam şimdi kalbimi kırdın yahu oldumu şimdi males:

8. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Yine ben..

Madem konumu burada açtım,buradan devam edeyim.Haftaya cumartesi Kocaeliye gidiyorum ve muhtemelen pazartesi kurulumum başlıyor,kurulum an ve an kayıta alınacaktır.Bugün taşlarım ve dere kumum geldi,gidince güzel bir dezenfekteden geçecekler.Bu sefer güzel bir akvaryum ortaya çıkacak gibi ama,akvaryumcularda pek fazla sağlıklı bitki bulunmuyor,onuda bir şekilde halledeceğiz artık. :hasta:.Güzel bir karma canlı doğuran akvaryumu olacak.40*25*25 lik akvaryumumuda kurup doğacak yavrulara yer açmış olacağım.Kısacası haftaya resim şöleni yaşayacağız :)

9. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Yine ben..

İşte taşlarımın ve kumumun resimleri;
    Telefonla çekildiği için pek net değiller,şimdiden söyleyeyim;

Uygundur bunlar değil mi?
    Kum 3 kilo civarı var..

Özdemir...

10. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Yine ben..

Merhabalar;
    45 litre akvaryumumu değiştirme kararı aldım,yeni akvaryumumu kaç litre alacağımı karar vermedim,ama 3 kg kum 100lt akvaryuma yeterli gelir mi,ayriyetten aquaclay alacağım,alta dere kumunu üstede aquaclay'ı taban malzemesi olarak kullanacağım.Taşlarda yeterli gelir sanırım..

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Yine ben..

3 kg kum yetmez 100 lt'ye en az 10-15 kg gider. ;) Bitkili yapacaksan kayaları fazla koyma bitkileri ekicek yer bulamazsın. ;) Yeni kararın hayırlı olsun. :)

12. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Yine ben..

Teşekkür ederim Yavuz'cum.Akvaryumda dere kumuna ağırlık vermeyeceğim,aquaclay tercihimdir.3 kg serpiştirmek için yeterlidir sanırırm,alt tabakaya koyacağım. .8.

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yine ben..

Orhan, üste aquaclay tamam, alta niye dere kumu?

14. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Yine ben..

Hocam direk aquaclay koyarsam fazla gelişim gösteremezler diye düşündüm,alta dere kumu serersem hafif daha fazla gelişirler diye düşünmüştüm... olta:

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yine ben..

Orhan kardeşim selam.

Benden sana bir öneri, elindeki dere kumunu ya dekor için kullan, yada hiç kullanma. Zemine 5 kg. Aquaclay (Yüksek derecelerde kil sıkıştıması), üzerine 7-8 kg Hagen siyah kum.(Demir ağırlıklı kum olarak bilinir.) Bunu niçin yapıyoruz dersen, elindeki dere kumu ve Aquaclay iri taneli olduğundan dolayı bitki tutturmaların çok zor olacaktır. Bu tabanın maliyeti 40 TL civarında olur, bizar daha imkanın varsa 2.4 litre Sera flore depot ve 12 kg hagen süper olur. bunun maliyeti ise 70 TL. karar senin. Dere taşlarınıda kullanma güzel bir red more kütük ve Mangrow kütük. Canlı doğuran yapacaksın sen.

Bitki maliyetin ise 0 TL. (Benden) Yanındada ufak boyutlarda Mangorow kökü. Paranı tabana harca. burda:gif

Sevgiler..................

Sayfayı Paylaş