1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yine Yeni Yeniden Deniz Akvaryum 250 lt

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Hector tarafından 17 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Hector

Hector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emre ulupınar
    Merhaba arkadaşlar; 250 lt deniz akvaryumum var ve kurulalı 2 hafta oldu , daha önce Amerika'da 8 yıl kadar deniz akvaryumu ile uğraştım daha çok sps coral akvaryumu diyebilirim, Turkiyeye gelir gelmez depodaki akvaryumumu çıkardım ve sump sistemi olmadan deniz akvaryumu kurdum, 4 adet t5 light , via Aqua multi skimmer, 2 adet dalga motoru mevcut, suyu tamamen red sea tuzu ile oluşturdum. İçerisinde 10 kg canlı Kaya ve 10 kg normal Kaya bulunmakta, kum ise mercan kırıkları ve kalsium kumu ile karışık 15 kg kadar da kum mevcut , arkadaşımın zoruyla 2 adet percula almak zorunda kaldım (mecburiyetten) kendisinin akvaryumunda çıkan problemden dolayı.şuan herşey sağlıklı gidiyo ama ekosistemim oluşmadan bunu yapmam çok büyük bir risk inşallah canlılara bişey olmaz. Birkaç sorum olacak , yardımlarınızı bekliyorum..!
    1- deniz suyu aşılama tekniği nasıl yapılır ve faydaları
    2- sump sistemim olmadığı için Nekadar sağlıklı bir dönğüm olur
    3- dış filtrem hydro 30 ama askılı filtre dahamı yararlı?

şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ben akvaryumları mı doğal suyla kurdum hiç bir sıkıntı da yaşamadım tavsiye ederim.Marmara suyu bizim yapamayacağımız bir doğal su balık yaşamı için son derece uygun tabi ki aşamalı olarak 1016 olan tuz oranını 1024 lere getirmek gerek ve mercan eklenecekse Marmara suyunda eksik olan Ca,Kh ve Mg kademeli yavaş yavaş girmek lazım.Sizin şu durumunuz ve sumpun olmaması Marmara suyunu kullanmak doğru gibi ve haftalık su değişimiyle yapa bilirseniz olur,canlılar da en azından yaşar...:)

3. Hector

Hector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emre ulupınar
    Yarın ilk iş %15 veya 20 kadar Marmara suyu eklemek olacak , tek korkum sump olmadan gelişim ve ilerleme kaydedememek...

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Değişimi çok yavaş yavaş yap abi,canlı kaya da bula bilirsen çok iyi olur ama Marmara dan değil...:koptum:

5. Hector

Hector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emre ulupınar
    Yarın canlı Kaya almaya gidicem dönüştede Marmara'dan su çekicem :) değişimi dediğin gibi yavaş yavaş yapıcam. Yardımın için teşekkürler

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mayıs 2015
    Alparslan bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bir şey değil hayırlısı olsun yarın fotoda eklersin...:)

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Hayırlı olsun ;) başarılar.

8. Hector

Hector

Yer:
    İstanbul
    İsim: