1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yine Yeni Yeniden

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde zorvolkan tarafından 20 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    Su değişimi sonrasi :)

2. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    Arkadaşlar bir sorum olacakti buuble anemon neden şişmez acaba

3. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Bende bubble anemon varken, yem verdikten sonra şişmiyordu 1-2 gün sonra kendine geliyordu.

Onun dışında yer değişimi yeni yaptıysa alışma sürecinde ise ondan şişmiyor olabilir.

zorvolkan bunu beğendi.
  4. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    1 aydan fazla oldu alali bir yere yerlesti dahada kipirdamadi . Aldiktan 3-5 gun sonra söndü daha da şişmedi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat

Yüksek ışık istiyor, ışık yetersiz geliyor olabilir mi? Veya akıntı üzerine geliyorsa o da etkili olabilir. Fazla akıntı sevmiyor. Aklıma bunlar geliyor.

zorvolkan bunu beğendi.
  6. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    4 tane t5 bagli üstünde arti Power led royal blue. Akinti normal gibi rahatsiz olsa yurumezmiydi

Fuat Çakmak bunu beğendi.
  7. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Evet memnun olmadığı zamanlarda yer değiştirir. Su değerleriniz nasıl Kh, Nitrat, Fosfat, Tuzluluk.

Okuduğum bir makale de Yüksek kh, 0 veya yüksek nitrat-fosfat, yüksek tuzluluk ve yetersiz aydınlatma (1027den sonra), dışarıdan aşırı beslenme. Şişmemesinde ki en başlıca sebepler bunlar.

Dışarıdan aşırı beslenme ve az ışıktan dolayı zooxanthellae alglerini kaybetmiş olabilir. Besleme yapıyorsanız biraz ara verebilirsiniz, palyaçolar da gerekli yemi sağlıyor olması lazım. Bu yazdıklarım önceki tankta da olmuş olabilir.

zorvolkan bunu beğendi.
  8. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    Simdi test yaptim güncel degerler su şekilde

Kh:7.7
    Nitrat: 10
    Fosfat:0.5
    Tuzluluk:1024

Disardan 10-15 gunde bir ufacik karides vermiştim

9. Fuat Çakmak

Fuat Çakmak

İsim:
    Fuat
    Ben sorun göremedim fakat daha bilgili arkadaşlar belki farklı bir tavsiye verebilir.

Aşağıda aynı durumu yaşayan bir kişinin yaşadığı durumu anlatan bir yazı var.
    Alıntı;
    Ben basit alüminyum plakali çubuk ledlerden kullaniyorum.sadece beyazi yanlis almisim,soguk veyaz versiyonu da varmis.4 mavi 2 beyaz kullaniyordum.bubblr anemon asla sismiyordu ve hep mutsuzdu..merak amaciyla beyazlardan birine kirmizi bağladım. Diger mavilerden birini de iptal edip kirmizi bagladim.suan mavi kirmizi beyaz mavi kirmizi mavi oldu ve Bubble anemon inanilmayacak duzeyde sismeye basladi.artik uzun uzun kollari ve zayif mutsuz hali yok..diger mercanlar etkilenmedi ,olumsuz birsey yok 1 ay oldu.ek olarak 1 metre yesil dusunuyorum kararsizim.suan su pembemsi gorunuyor cunku

zorvolkan bunu beğendi.
  10. Süleyman aras1

Süleyman aras1

İsim:
    Süleyman aras
    Volkan bey merhaba, nitrat için fauna Marin reef bacto balls kullanabilirsiniz

zorvolkan bunu beğendi.
  11. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    Merhaba nitrati düşürmek icin mi acaba ?

12. Süleyman aras1

Süleyman aras1

İsim:
    Süleyman aras

zorvolkan bunu beğendi.
  13. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    Nitrat sizce cok mu yuksek beni daha cok fosfat düşündürüyor

14. Süleyman aras1

Süleyman aras1

İsim:
    Süleyman aras
    İkisi birlikte hareket eden parametreler olarak ele alındığı için, nitratın düşüşü fosfatın düşüşünü beraberinde getirecektir. Çok yüksek yahut çok düşük yerine, canlılar hangi koşullarda en iyi şekilde yaşar, mevcut koşulları ne kadar tolere edebilir yahut bunca emek ve para harcanıyorken neden daha renkli ve güzel görmeyelim diye düşünmek gerekli. Kapalı sistemler için belirtilen ortalama değerler bu sebeple bellidir.

zorvolkan bunu beğendi.
  15. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    Aslina bakmak gerekirse bende hep genelde nitrat sifir ve biraz fosfat olarak devam etmekteydi. Yakin zamanda bir kaya girişi yaptim ( canli ) aslinda genel olarak mercanlar ve canlilar keyifli ama nedense anemonun sismeme sorununu çözemedim. Tabi haftalik düzenli su degisimini aksatmadan yaptim

16. Süleyman aras1

Süleyman aras1

İsim:
    Süleyman aras
    Daha önce bir defa, deniz akvaryumu ile ilk haşır neşir olduğum zamanlarda bir anemon tecrübem oldu, sonu çok parlak değildi ne yazık ki. Anemonun şişmemesi için bir çok neden olabilir. Yetersiz ışık, nitrat, fosfat... Diğer canlılarda bir sıkıntı yoksa aksatmadan su değişimine devam edebilirsiniz. Lambaların ömürlerini kontrol etmekte fayda var. Bunun haricinde dediğim gibi nitrat için reef bacto balls kullanabilirsiniz, fosfat için de seachem seagel öneririm.

zorvolkan bunu beğendi.
  17. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    Seachem seagel ilk defa duydum genelde rowa phos oneriyorlar ama lambalar daha 3 aylik giesemann

18. Süleyman aras1

Süleyman aras1

İsim:
    Süleyman aras
    Böyle söylemekte haklısınız :D Rowa phos ben kullanmadım daha önce. Chemipure aktif olarak reaktör içinde dönüyor, reef facto balls yine sumpta, bunların yanında geçen haftalarda bir kaya tasarımı değişimi ve dışarıdan kaya eklemesi yaptım. İyice kürlememe rağmen yinede fosfatta artışa sebep oldu ve azar azar sakal yosunu yaptı. Bu aşamada seagell i keşfettim. Hem 3-4 aylık süresi ile kullanıcı dostu hem de etkili bir ürün. Üzerinde yazan değere göre reaktöre koyduğumda ciddi etkisini gördüm. 2 Gün gibi bir süreçte bütün sakal yosunları yok oldu ve fosfatta düşüşe sebep oldu. Önümüzdeki saatlerde kendi konumda video paylaşacağım. Merak ederseniz bakabilirsiniz.

zorvolkan bunu beğendi.
  19. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    Muhakkak bakacagim. Yalniz bende reaktor yok file icine koyup sumpa eklesek faydasi olmuyor mu. Veya selale filtre icine koysam

20. Süleyman aras1

Süleyman aras1

İsim:
    Süleyman aras
    Tabii ki file içinde sumpa koyabilirsiniz ancak verimliliğin düşeceğini düşünüyorum. Reaktörler tam da bu durum için var bana kalırsa. Bahsettiğim seagell i nerdeyse hareket etmeyecek şekilde tutmak gerekiyor reaktör içinde. Bu durumda şelale filtre daha efektif olacaktır.

zorvolkan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş