1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yirmi Tür Mercan Koruma Listesine Alınıyor

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Montimahir tarafından 7 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Karayipler' den beş tür;

Dendrogyra cylindrus
    Orbicella annularis
    Orbicella faveolata
    Orbicella franksi
    Mycetophyllia ferox

Hindu-Pasifik türlerinden onbeş tür;

Acropora globiceps
    Acropora jacquelineae
    Acropora lokani
    Acropora pharaonis
    Acropora retusa
    Acropora rudis
    Acropora speciosa
    Acropora tenella
    Anacropora spinosa
    Euphyllia paradivisa
    Isopora crateriformis
    Montipora australiensis
    Pavona diffluens
    Porites napopora
    Seriatopora aculeata
    Acropora cervicornis
    Acropora palmata

Bunlara kırküç tür daha eklenebilir, mercanlarınıza iyi bakın :).

Yurtdışı kulislerinde hobinin geleceği hakkında endişeli yorumlar yapılmakta...hayırlısı diyorum.

basma tulumba, TencoMelih, Erdal ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Doğa kaldırmıyor tabii fazla müdahaleyi, giderek artıyor bu listede olanlar. Eldekilere iyi bakmak lazım.

TencoMelih ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    http://www.reef2reef.com/forums/unique-corals/171921-reef-hobby-endangered-species.html

http://www.nmfs.noaa.gov/stories/2014/08/docs/final_coral_rule.pdf

Konu ciddi arkadaşlar, en basitinden Frogspawnlar bile listeye girmiş. Bu gelişmeler hızlandıkça, hobi karşıtı çevreci örgütler daha çok gaza gelerek tüm bunların tek suçlusu olarak tuzlu su ve resif hobisini göstermeye devam ediyorlar. Hatta iş soytarı ve damsellere kadar da gidebilir. ORA ve LiveAquaria yetkilileri konu hakkında gerekli müdehaleleri ve savunmaları yapmaya hazırlanıyor.

Olay sadece Amerika'lı hobicileri ilgilendirir diye düşünmemeliyiz, Acropora fiyatına frogspawn almak veya hiç alamamak var :)...

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    basma tulumba bunu beğendi.
  5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Gelsin yavv, hobici diye bir sürü insan bir sürü cana kıyıyor.
    Hatta komple yasaklansında bizde kurtulalım bu hastalıktan.

basma tulumba ve Pennywise bunu beğendi.
  6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Dediğin doğru bir bakış açısı gibi görünüyor, henüz akvaryum hobisinin ne kadar zarar verdiğini tahmin edemiyorlar çünkü okyanuslarda nüfus sayımı yapma şansları yok :). Ancak ellerindeki net ihracat rakamları az çok bellidir. En azından havaalanı ve gümrükleri kontrol ediyorlardır.

Bu yasaklara sebep olarak; küresel ısınma ile birlikte okyanus suyunun asitliğindeki artış sonucunda resiflerin, yani yaşadıkları yerlerin tahrip olması, akvaryum hobisi için aşırı avlanma ve küresel iklim değişikliği gibi üç ana neden sayılıyor.

Şu anda Amerika forumlarında ciddi tartışmalar yaşanıyor, çünkü sektör orada gerçekten çok büyük ve bildiğimiz tüm markaların ve tüm işletmelerin piyasadan kalkması söz konusu olabilir, bunun için hedeflenen şu; "hobiyi aklamak".

Bizzat hobici olarak bizler az çok yıllık ne kadar cana ve zarara neden olduğumuzu tahmin ediyoruzdur, peki hobinin geleceği için ne yapılacak?

Ciddi organizasyon ve kurumlara destek verilerek hobinin bunun ana nedenlerinden biri olarak sayılmaması gerektiği ispatlanacak...

Canlı kültür üretimine destek verilecek...

Okuduğum kadarı ile canlı fiyatlarında yapılacak ciddi artışlar ile bu işi gerçekten severek yapanlar ve zevk için canlı hayatını suistimal eden hobici ayrıştırılacak, canlıların kıymetinin bilinmesi sağlanacak. "Ölürse bir daha alırım" zihniyetliler
    hobiden yavaş yavaş ayıklanacak.

Yavaş yavaş uyansak fena olmaz...

7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bence bu hobi için sadece parası olanlara değilde bilgisi ve imkanı olanlara satış yapılması en doğrusu.Bunun için ne tür kısıtlama yahut ne tür yaptırımlar getirilebilir bilmiyorum ama bir önlem alınması şart.Zaten en önemli zahiyat nakliye sırasında oluşuyor, kalan canlı cenazelerde alan hobicilerin elinde ölüyor.Daha en başında bu tarz ithalatların önüne geçilmeli, kontrol altına alınmalı.Özdemir hocam yazıyordu, başka hayvan ithalatında yapılması ve uyulması gereken kanun ve kuralların çok ağır şartlar içerdiğini.Bu hobi adına da yapılmalı bence, daha geç olmadan.
    Ya da toptan kaldırılsın yahu, iliğimizi kuruttu bu illet.Nalet bir hastalık gibi yapıştı yakamıza. :)

basma tulumba, TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bence ana koloni satışı yasaklanmalı. Tek dal, tek frag satılabilir. Bunada sınır konabilir.

basma tulumba ve harfuzmani bunu beğendi.
  9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Çeşitli resif restorasyon çalışmaları mevcut, hatta Ecoxotic (LED firmasıdır) gibi firmalar bizzat sponsorluk yapıyorlar. Yani bu yasaklar bizi ne kadar etkiler bilemiyorum, ancak ihracat merkezlerine yaptırım uygulanırsa bu iş tüm dünyayı etkiler gibi...

basma tulumba bunu beğendi.
  10. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Karbondioksit oranını yükseltip denizleri pisletip nükleer atıklarla dünyayı kirleten eziqlerin bence bu işi hakkıyla yapan denizdeki düzenin daha iyisini sağlayabilen bu işin piri insanlara (biz değiliz) bunu uygulamaları saçma. Yeri gelecek hobiciden frag alıp dünyanın muhtelif resiflerine ekmeye başlarlar ileride. Hava ısındı doğanın soğutucusu doğal olarak önce felaketlerle pisliği temizleyip resetlemek olmuştur daima.

basma tulumba, Pennywise, nhtkmn ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Tehlike ölürse yenisini alırım diyen zihniyette.
    Tatlı su akvaryumunda bile doğayı mahvedebilecek yapımız var. Şuan rağbet gören cinslerden discuslarda en pahalısı ve makbulu vahşi discus. Neden peki sadece şımarıklık. Yok renkleri çok güzel oluyormuş, yok daha hareketli oluyormuş vs. Deniz akvaryumunda üretim ciddi sıkıntılı ve maliyetli. Ancak mercanları büyütüp çoğaltmak balığa göre daha kolay olmalı. Fatih Abinin de dediği gibi adam koloniyi söküp satıyor. Bu ne olursa olsun yanlış. İsterse star polip olsun yazık. Doğayı tahrip etmeden hobi yapmak lazım. Eldekilerle yetinmek lazım, üretim odaklı düşünüp doğadan toplamamak lazım.

12. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Domates anemon, sulcata anemon, tüp kurdu, horozbina balığı, deniz kestanesi, değişik kabuklular, karidesler.... Bizim denizlerimizdeki kıyılarda bulunan canlılar. Sırf bunlardan kurulu bir akvaryum yapmayı düşünme vakti geliyor belki de..

13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bizdeki canlılarla akvaryum yapan arkadaşlar mevcut. Ancak bir gerçek var ki biz bunlarla akvaryum yaparsak abartıp denizde 1 tane bırakmayız.
    Bende deniz kestanesi var bizim sularımızdan diye biliyorum gayet güzel bir canlı. Coraline alg tüketiyor ki biraz tüketmesi benim kh açısından gerekli.
    Biz hamsiyi bile tüketiriz emin olun tahir bey. Bilinçli tüketici değilizdir Türkiye olarak.

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Benim bir tankım da hamsi yavruları var hızlı da büyüyorlar...:D

nhtkmn bunu beğendi.
  15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Video fotoğraf isteriz Alpi.

nhtkmn bunu beğendi.
  16. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Aşırı olarak ticareti yapılmadığı sürece bireysel olarak denizlerden toplanacak 3-5 canlı ile soy sop tükenmez. Ben de de Dikili orijinli deniz kestanesi, snail ler hermit yengeci horozbina var. Sulcata nın ucu bucağı yok ama diğer anemonlarla anlaşamaz diye ellemiyorum. Burada deniz 24 - 25 derece ve tuzluluk 1028 canlıları alıştırmadan akvaryuma atıyorum 10 dakika sonra yem yemeye başlıyorlar. Hele horozbina felaket dotyback kovalıyor şimşek gibi kaçıyor ama mevzu yem olunca lepistes gibi suyun üstünden topluyor :) Geçen hafta kepçeyle 3 cm lik mürekkep balığı yakaladım, ne yediklerini bildiğim için geri saldım yoksa seyretmesi çok keyifli bir canlı.Bir akvaryum daha kurarsam Ege Denizi yapmayı düşünüyorum. Kaya var kum var envai çeşit canlı var. Çok büyüyeni salacak denizde var. Eminim dünyanın öbür ucundan gelen canlılardan daha dayanıklı olurlar. Yavru balıkların %95 i erişkin olmadan başka balıklara yem olduğuna göre büyük balıklar yemlerinden 1-2 tane eksilirse sitem etmezler herhalde :)

veysel, TencoMelih, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Tabi ki senin dediğin şartlarda beslenir Tahir Abi. Hatta çok dagüzel cinsler de bulunur. Bir arkadaşım karaburunda(İzmir) dalış yapıyor. Fotoğrafladıkları canlılar çok güzel, tabi cinsler hakkında bilgim yok ama beslenemeyeceğini düşünmüyorum. Mercan dersen bizdeki türler çok yoğun olmadığından daha çok marin ağırlıklı bir tank yapılabilir.

18. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Sulcata besleme fikrinden vazgeçtim :))). Yerli snail toplarken küçük bir balık korkup hızla kaçmaya çalışırken Ufacık bir sulcata ya dolandı. Hayvanı kurtarayım diye anemonun tenktatüllerini kopardım. Sonuç?? Balık anında öldü, anemonu ellediğim parmaklarım değil ama alakasız yerlerimde dirsek içi nabız yeri gibi yerler anında kızardı. İnternette okuduğuma göre anemon saldırıya uğrarsa mermi gibi zehirlerini ortama fırlatırmış. Ellerimin içinde bir şey yok ama ince derili yerler de kızamık çıkarıyorum. Krem falan fayda etmiyor :((

19. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Denizanaları, anemonlar ve mercanlar uyarıldıklarında dokularındaki "nematocyst" denilen kapsüller harekete geçerek zehri kurbana enjekte ederler. Geçmiş olsun :).

Alparslan bunu beğendi.
  20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Geçmiş olsun abi.

Sayfayı Paylaş