1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yoksa Palyaço Balığı Ölecek mi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde carlitto tarafından 29 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    Henüz hasta mı değil mi bilmiyorum ama stresten diyenler oldu, mantar diyenler oldu, beyaz benek diyenler oldu ben hala kararsızım ne desem bilemedim.
    Yardımlarınızı bekliyorum ne yapmak gerekiyor foto hemen geliyor abiler...

20130128_200350_1_bestshot.jpg

2. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    beyaz pamukçuk bu, benek farklı birşey, ben ne zaman bu balıktan aldıysam oldu ama geçti çok şükür, sarmısaklı yem ve bol oksijen işe yarar genelde, pul biber ver yerse o da işe yarar...

3. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    Pul biber derken ismail abi :)

4. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    Oksijen demişin abi de o nasıl olacak yani gerekli olan bi malzeme varsa teminine bakalım.
    Şelale var sanırım da takmadım işe yararsa takayım mı onu da?(Oksijen açısından)

5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bildiğin pul biber, bir çay kaşığına koy ince olanlardan (yiyebilecek büyüklükte) ver yerler.
    Biberin katkısız olmasına dikkat et.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Palyaço türlerinin kronik sorunu diyebiliriz. Satın alındığında balıkla birlikte gelebilir, kötü su şartlarında akvaryumda oluşabilir. Bazı ithalalarda tüm parti mantar hastalığına sahip çıkar.

Balık ne zaman ithal edilmiş, nasıl bir akvaryumda beklemiş bilmek lâzım.

Bu yüzden sana balık alırken çok seçici olmak lâzım uyarısı yapmıştım.

Oksijen ihtiyacını protein skimmer karşılayabilir, sen de var mı?

Akvaryumun genel fotoğraflarını, filtresini, kullandığın tuzu, ısını vb. yazarsan iyi olur.

7. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    Abi baharatçıyım o konuda sıkıntı yok :)
    Akşam koyayım o halde.
    Peki bu yöntemlerden birini mi kullanayım (1 lt su da 2 diş ezilmiş sarımsak, mantar ilacı, pulbiber), yoksa hepsini birden mi kullanayım?

20130119_210347.jpg 20130119_210347.jpg 20130118_201514.jpg 20130119_225441.jpg
    akvaryum isisi 26derece isiticiyi hic calistirmadim bu halde 26derece
    Hepsi bu kadar.

Resimler, yazilar icin kusura bakmayin butun iletisimim telefondan olunca ters duz oluyor

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sen suyu akvaryumcudan oturmuş su diye almış ve kullanmıştın değil mi?

Tekrar sormak istiyorum, tuz kullandın mı hiç kurulumda?

Hiç kendin su hazırladın mı ve elinde deniz tuzu var mı?

Her hafta gel su al dediler gibi bir ifade kullanmıştın sanırım ama bunu yapma bence, su iyi olsa bu sorun olmaz, kısaca dendiği kadar basit olmayabiliyormuş.

Protein skimmerin kendine hayrı yok gibi görünüyor, ayarı olmamış gibi ıslak su toplamış. Ona güvenip fazla yemleme yapmamak lazım.

Her hafta

Kopuk bir yapı ve akvaryum haznesi var, hakim olmakta zorlanıyoruz.

9. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    Temel abi ne desen haklısın biliyorum hatamı, hatalarımı...

Ps nin olmama sebebi nedir tam olarak anlamadım.ayarı olmamış ıslak su gibi duruyor hele bunu hiç anlamadım.
    İçine pis su toplanıyor bende temizliyorum onu yaptığım iş bu sadece ve balıkları yemlemek.

Elimde redsea marka tuz var ama henüz hiç su değiştirmedim ve evet akvaryumcudan hazır suyla kurulum yaptım.

Peki bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim abi?Valla ne desen haklısın ama yardımlarını esirgeme lütfen be Temel âbi.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Rıdvan su muhtemelen veren esnafın su değişimi ile çıkan bir su, alınmaz değil alınabilir ve hızlı bir kurulum için idealdir de. Fakat, her zaman ne yazık ki alınacak kadar kaliteli su yapısı ortada olmayabilir, sonuç olarak su hazır, balık aynı ortamdan hazır diye basite indirgemek senin yaşadığını getirmiş.

Elindeki tuz ile damacana su kullanıp akvaryumun suyunu %50 değiştirmen iyi olur, artık kendi su kimyanı yakalamak, öğrenmek durumundasın.

Protein skimmer pislik toplamış gibi durmuyor, flaş ışığı belki suyun rengini açık gösteriyor ama çamurumsu bir atık toplaması gerek, topluyorsa sorun yok.

11. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    Temel abi çamur gibi oluyor o konuda sorun yok suyunu yarın akşam değiştireyim o halde.

Ayrıca yapmam gereken başka bir şey var mı pul biber dışında?

15 şubat ta da testlere başlamayı düşünüyorum geç olur mu?

Ayrıca su nasıl tertemiz olacak?

12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Hazır çorba yapar gibi akvaryum kurulmaz Allah herkese sabır versin.

murat parin, veysel, YMR_AY ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Suyunun yarısını ısıya dikkat ederek ve tuzluluk oranını 1020 aralığında ayarlayarak değiştirdikten sonra şelale filte içine bir miktar Rowa karbon ilave edebilirsin. Bu suyu berraklaştırır, zamanla akvaryumun oturmasıyla dengeye gelir .

14. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    Düşünce farklılığından, imkanlardan, olayların gidişatından olabiliyor bu şekilde teoman abi.

Temel abi hepsini tek tek dikkate alacağım yanlız Rowa karbon nedir acaba?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Karbon sudan ağır metal, koku, renk bozan unsurları toplayan kimyasal filtre malzemesidir, Rowa markadır ve fosfat yüklemesi yapmayan kaliteli olmak zorunda olan bir malzemedir. Aynı kaliteye yakın Seachem ürünleri de piyasada bulunuyor.

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi buradan okuyup daha iyi bilgi sahibi olursun,bunu da Temel abi yazmıştı...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Haziran 2015
  17. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    Alparslan teşekkür ederim okudum kullanayım tamam da Temel abi şelaleyle kullan dedi?
    Peki kullanımı nasıl sağlanacak?
    Bu konuda da yardımcı olursanız akşam alayım yoksa da getirsinler de su değişimini yapayım.
    Elimde klasik bi şelale var filtreli ona göre tarif ederseniz sevinirim.
    Çok teşekkürler.

18. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    Bana şu an ne kadar lazım yani ne kadar almam gerekiyor o konuda da yardımcı olursanız çok memnun olurum.

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Şelale filtrenin içine aldığı kadar kadın çorabı vb nin içine kayarak uygulaya bilirsin...:)
    En ufağı yeterli olur...

20. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    Umarım aynı şelale filtreden bahsediyoruzdur :p
    Hemen fotoğraf almaya çalışıyorum o na göre tariflerde bunulursunuz umarım...

Sayfayı Paylaş