1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yorgun gecelerin ardından..

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde brkfrt tarafından 15 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Öncelikle hepinize teşekkür ederim,emeği geçen herkese..
    Akvaryum kurulumundan bahsetmeyeceğim zaten hepiniz biliyorsunuz. Dün gecenin detaylarından biraz bahsetmek istiyorum; normalde her gece yatmadan önce el feneriyle camlardaki podlar olsun,deniz yıldızı olsun,kurtçuklar olsun oturur izlerim. Yine tam uyuyordum ki kuzenim bendeydi ve uyutmadı beni son bir sigara yakarak akvaryumun başına geçtim. Alışılmışın dışında su sesini duyduktan sonra kaçağı farkettim. Önce kafa motorunun hortumu çıktı zannettim; ama etrafı kolaçan edince,sorunun tabandan geldiğini anladım.Derhal akvaryumu boşaltıp canlıları minik bir akvaryuma taşıdım. Normalde elimde hava motoru dahi yoktu, geçenlerde tesadüfen bir akvaryumcudan almıştım. Canlıları güvene aldıktan sonra kayaları çıkardım ve olabildiğince canlı kaybı yaşanmamasına gayret gösterdim. Dün gece akvaryumda yaşananlar bunlardır şimdi sonuçlara gelelim;
    Neden yeni bir kurulum yapmadım?
    -Yeni bir akvaryum siparişi hazırlanması vs.. en az 1 hafta sürecekti bu süre zarfında canlılar hayatta kalabilecek mi? Yaşasalar bile içime sinmeyen su değerleri, 6 aydır uğraştığım emek çöpe gidecekti.
    -Maddiyat; yeni bir akvaryum kurulumu en iyi ihtimalle 400lira ve uykusuz onlarca gece demektir. Buna ne zamanım ne de param vardı.
    -Sinir; insanın 6 aylık emeği,tam her şey istediği gibi giderken, akvaryumunda olmasını istediği ne varsa olan bir durumdan; bir tane sızıntı yüzünden reset atmak, bende yeni kurulum namına heves bırakmamıştır.
    - Çevre; yeterince aile,arkadaş,çevre baskısı yediğimiz bu hobi de insanların bize deli gözüyle bakmalarına rağmen bir şeyler yapmaya çalıştık. Ellerine böyle bir koz verdikten sonra kimseye tek kelime dert anlatmak istemedim.

Olanlar;
    -Canlıların hepsi satıldı; herkese teşekkür ederim. Özellikle Burak bey'le yeni tanıştık ve çok sevdim. Gerçi evi polis basıyordu o ayrı:) Detayları kendisi anlatsın, hikaye kalemi benden daha kuvvetli.
    -200'e yakın insan aradı, çoğu aklı başında bir kısmı garip. Özellikle İlyas bey vardı hangi forumdan bilmiyorum ama konuşma tarzı beni çok etkiledi.
    -Canlı kaybı yaşanmadı. Burak biraz erken aldı balıkları; ama inanıyorum ki cimlikayalar bu aceleciliği kurtaracaktır:) Burak'a vermemin bir diğer nedeni de bende hassas balık yoktu. Çoğu kaya balıkları ve palyaçolar. En dayanaklı balıklardır. Canlı kaybı yaşanmaz demiyorum; ama şans oranı yüksekti. Mandarini ve anemonu vermedim zaten.
    - Bu akvaryumu sehpası ve malzemeleri dahil gözüm görmesin.

Olacaklar;
    - Bir süre kendimi toparlamaya çalışıp bu sürede borçları kapatıp toparlanırım.
    - Gelenler görmüştür, evim çatı katı ve duvarlar çok alçak, akvaryum için inşaatı erteliyorduk. Bu nedenle artık büyük akvaryum kurmam. Artık işi biliyorum. Ufak arkadan sumplı bir akvaryumla, haddini bilen bir yapıda tekrardan başlarım herhalde.

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Yorgun gecelerin ardından..

Evet evet, bir geceydi yaşandı ve bitti. İki Burak, ortak ilgi alanları çerçevesinde gecenin bir vakti bir elinde kova, diğer elinde kimlik belgesi ile gbt taramasında...
    Polislerde bir garip yüz ifadesi "lan olm manyakmısınız bu saatte ne balığı"
    Taksici inandıramamış polisleri suç ortağın nerde demişler, hırsızlık yapmaya gelen bir ekip sanmışlar bizi. Apartman polis kaynıyor, tek tek tüm katları dolaşıyorlar. 3 ekip otosu, bir sürü polis, anonslar, asık suratlar, sert ifadeler ve elinde balıklarla kovalarla dolaşan biz...

Tekrar geçmiş olsun diyorum adaşıma. Bir kaç gün önceki Özgün bey'in cumartesi çıkarmasında yer alamadım, nedeni ve özür açıklaması forumda mevcut bilgi. Fakat kaderde Burak'la bu vakit buluşmak varmış, her iki taraf içinde karlı olduğu düşüncesindeyim. Misafirperver güler yüzlü ve ilgili bir arkadaş. Kuzenini de uykusuz bıraktık biraz ayıp oldu :(

Bi de derler ki sigara zararlı. Bak işte faydaları da var. Yatmadan önceki o son sigarayı içmek için akvaryumun başına geçmeseydin neler olabilirdi kimbilir?

Balıklar dayanıklı türlermiş, hala öğreniyorum, tanıyorum, araştırıyorum. Şimdilik bir sorun yok çok şükür. Bir ara panikledim amonyak mı yükseldi acaba diye ama testler bir sorun olmadığını gösterdi.

Yeni kurulumunu en kısa zamanda sorunsuz yaşaman dilekleriyle...

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak tekrardan büyük geçmiş olsun ilk mesajı okuyanlardan biri olarak 10 dk kendime gelemedim senin akvaryumda kaçak olması beni çok şaşırttı kısmet diyelim. ara verim kurulum yapmasanda bizleri bu platformda yalnız bırakma ama.

4. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

BurakN bunun üzerine bir kaç kare foto patlatman lazım.

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

aslında evet, kayatarıyordum ama yakaladınız valla :D

6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Teşekkürler. Buralardayım ben, işini bitirip çekip gidenlerden olmam.
    Teşekkür etmediklerim de vardır, kusura bakmayın. Murat abi sağolsun karşıdan atladı geldi. Teoman abi'nin iyi ve içten düşünceleri gibi..

7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Sıkma canının ne zaman tuzlu su damarın şahlanırsa benim resif yakınıda , bir kahve içeriz akvaryumun karşısında. Senin önceliğin okulun olsun Burak, zamanı gelince çok daha güzellerini kuracağına adım gibi eminim.

8. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Dostum büyük geçmiş olsun diyorum. Konuyu şimdi okudum, gerçekten de çok üzüldüm, büyük geçmiş olsun. Sıkma canını her olmadık işte bir hayır vardır. Madem ki canlıları kurtarmayı başardın, en azından vicdan azabı yaşamadın, o da bir şeydir. Ben ilk akvaryumu bozarken bir daha akvaryum kurarmıyım diye kendi kendimle çok tartıştım. Uzun süre girişimde bulunmadım ama bir de baktım ki yeni akvaryumu eve kurmuşum bile. Oldu bittiye geldi aslında biraz da. Ah dedim o bekleme zamanlarında hep, gitti bir sürü para, boşa bir yatırım oldu. Ama zaman geçip de yeni akvaryumu kurarken anladım ki ilk kurulum bana çok değerli bir deneyim kazandırmıştı. Hiçbir şeyin boşa olmadığını, edindiğim deneyimin hayattaki en önemli ve değerli şey olduğunu anladım o anlarda. İlk kurulumumdan ne de çok dersler çıkartmışım da yeni akvaryum kurana kadar bunları hiç farkedememişim. Yeni kurulumun planlaması esnasında her biri bir bir aklıma geldi, ve ilk deneyimimden birçok ders çıkararak girdim yeni kuruluma. Örneğin çok daha düşük hacimli, Ps i çok daha güçlü, aydınlatması ve su devirdaimi çok farklı, sump sistemi temelden farklı, içindeki canlılar ise bambaşka bir kurulum yaptım. Senin sözlerinden de dersler çıkarmaya başladığını kolayca okuyabiliyorum. Arkadan sumplı bir kurulum vs... Seni tanıdığım kadarı ile zeki, meraklı ve bu hobiye en az bizler kadar bağımlısın. Ancak hayal kırıklığı yaşadığın için kendini toparlamak adına bir süre sakinleşmeye ihtiyacın var. Sakinleş, toparlan, borçlarını kapat ve bomba gibi yeni bir kurulum ile aramıza geri dön.
    Bir zamanlar, çocukken, oyuncak almak istediğimde, bazen annem olmaz derdi ve ağlarsam da " Hayal kırıklığı kişiliği geliştirir. " derdi. Her zaman her şey yolunda gitse, hayatın ne anlamı kalırdı ki... Moralini bozma ve herhangi bir şeye ihtiyacın olursa beni aramaya çekinme. Tekrar geçmiş olsun diyorum.

Courageous bunu beğendi.
  9. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Çok anlamlı şeyler yazmışsın Özgün abi inan duygulandım. Teşekkür ederim. Yapacak, şikayet edecek bir şey yok artık

Aslında bıraksaydık da polisler bassaydı benim kuzeni, bana 10 yıllık malzeme çıkardı:)

10. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Burak Ps ve aydınlatmayı satma her an her şey olabilir .

11. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Geçmiş olsun...

Canlı kayıpları, akvaryum sızıntıları hobiden en çok soğutan anlar...

Akvaryum hobisi de hayat gibi demekki...

"Ne attan düşmedik yiğit ne de sürçmedik at vardır. Önemli olan düştükten sonra ayağa kalkabilmektir"

12. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Burak geçmiş olsun, inan çok üzüldüm. En kısa sürede yeni proje ile seni tekrar bu arenada görürüz umarım.
    Teoman abinin dediği gibi öncelikli olan malzemelerini elden çıkartma.
    Herşey gönlünce olsun.

13. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Geçmiş olsun, gerçektende sinir bozucu, bende 1 yılda 3 kez taşınanınca "ehh yeter lan" deyip yılların hobisine ara vermiştim. Aylardan beri beni yeniden fişekleyecek bir şey çıkmamıştı, tam kurtuldum bundan galiba derken, Şu ünlü bbc belgeseli Life'da mercan resiflerini görünce hadi bakalım bu seferde deniz yapalım diye işe yeniden giriştik. Bir süre ara vermek fena olmuyor aslında. Bahsettiğim ev taşımalarından (tüm taşınmalar şehirler arasıydı) dolayı ara verdiğim hobiye, yeniden çok daha heyecanlı başladım diyebilirim. Yeniden başka heyecanlarla hobiye daha istekli dönmenizi temenni etmekten başka söyleyecek bir şey yok, hayırlısı olsun.

İşşallah balıklarınız Burak arkadaşımızda kayıpsız ve en az hasar ile yaşamına devam edecek. Tüm deneyimli abilerimiz ve arkadaşlarımız duruma seferber olmuş durumda :) Bizde bu arada epey birşey öğrendik sayesinde:)

not: Bu arada bazı kritik malzemelerini elinden çıkarma sonra yeniden temin etmesi külfetli olabilir.

14. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Malzeme satışını durdurdum. Bir kaç gün sakin kafayla düşüneyim

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Akvaryumun garantisi mevcut. Serhat beyi ararsan ya yensini yapar yada sendekini onarır.

Bence bu kadar emekten sonra vazgeçme. Hem tecrübe edindin daha dikkatli seçimler yaparsın bu sefer. super:gif

16. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Fatih onların garantisini yiyim ben. 6 aylık emek çöpe gitmiş. Az önce aradım. Akvaryumu götürmemi söylüyorlar. 30km yol. Çilesi de yanıma kar kalacak. Sakin kafayla bir düşünmem lazım.

17. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Geçmiş olsun.Hakikaten emeklerinize yazık oldu.Umarım bundan sonra gönlünüzce olur.Belirttiğiniz gibi 6 aylık emeği hiç bir garanti geri veremez.

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak hayat'ta her şey insana bir ders ve tecrübe katar. Akvaryum hobisinde insanın başına gelebilecek en kötüsü herhalde akvaryumun patlaması ama çetin ol ve pes etme sen tekrardan bir kurulumla 6 aylık emek ve tecrübeyle daha kısa sürede ve daha güzelini toparlarsın. Balık öldüğü zaman geri getiremeyiz, ama elinden geleni senin yaptığın bir şeyin aynısını tekrar yapmak mümkündür.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayat devam ediyor.

20. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Durmak,pes etmek olmaz....Sizin yaşadığınız durumu aynı akvaryumda 3 kez yaşadım desem.....Çok daha güzel bir tank yapacaksınız buna canı gönülden inanıyorum....Destekse buradayız...Elimizden ne gelirse yer olarak size uzak olsam da bir telefonunuz yeter....Dilerseniz ÖM atarım....Saygılar

Sayfayı Paylaş