1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yosun üretme

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde Silahşor tarafından 27 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Ayrı bi kapta yosun üretip lepisteslere versem yerler mi?

Yerlerse nasıl üretebilirim?
    Mümkünse gübre kullanmadan.

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yosun üretme

Lepistesler yosun yemez. Amaç nedir burada onu anlayamadım ben ?

3. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Yosun üretme

Bitkisel canlıyla beslemek ne olabilir ki başka.
    Bi yerde akvaryumda türeyen yosunları yediklerini okumuştum. Bende kendim üretip yedirmeyi düşündüm.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yosun üretme

Ben hayatım boyunca lepisteslerin ne bitki nede yosun yediklerini duydum ? .8.

5. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Yosun üretme

Sen hayatın boyunca hiç lepistes besledin mi?
    Bezelye, ıspanak, marul vs. yediklerini duymadın mı daha önce?

ilaveten bitkisel canlıda şaşıracak ne var, birden aklıma öyle bir şey gelmiş yazmışım.

Neyse, ben üstadların düşüncelerini bekliyorum, yazarlarsa sevinirim, saygılar.

6. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Yosun üretme

Lepisteslere marul falan verilebilir, yerler. Yosun üretmek isterseniz bir kaba ya da ufak bir akvaryuma çeşme suyu duldurun içine de büyük taşlar koyun. Yaz günü olsa dışarıya güneşe koymanız yeterdi ancak kış günü olunca üzerine ampul yakmanız gerekir. Birkaç gün içinde yosunlanacaktır.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yosun üretme

Hakan yanlış okudun galiba ;) Tekrar oku bakalım bir...
    Ben marul vs. vs. yediklerini değil bitki ve yosun dedim. Bitkiden kastım akvaryum bitkisi idi. Sanırım sen marul filan anladın :F

Hakan tabikide lepistes besledim. Tuzlu su hariç her şeye elimi attım :) Tuzlu suyunda maliyeti çok olduğu için başlayamadım ileride oda kısmet olur inşşallah...

8. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Yosun üretme

Peki, teşekkür ederim ancak yerler değil mi?
    Güzel kardeşim, bitki dediğin zaman bütün hepsi içine girer. Benim de marul vs. anlamam gayet doğal değil mi?
    Lepisteslerin akvaryum bitkisi yemediğini bende biliyorum o kadar da bilgisiz değilim.
    Ama dediğim gibi, bi yerde lepisteslerin akvaryumda türeyen yosunları yediğini duymuştum, bende madem öyle kendim üretip yedireyim dedim.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yosun üretme

Selamlar Hakan,

Lepistesler bitkisel gıdaları yerler bu doğrudur. Senin de dediğin gibi bezelye, ıspanak, kıvırcık, brokoli, muz, kivi verilebilir. Ancak yosun üretmek konusuna gelince buna değmeyeceğini bilmeni isterim. Bir kaya üzerini alg kaplatabilirsin bu olur ama lepisteslerin bu yosunları yiyeceği kesin olmamakla birlikte yukarda yazdığım gıdaların yanında besin değeride çok düşük olacaktır. Kuru yemlerine ve canlı yemlerine ilave olarak balıklarını özellikle brokoli, bezelye, muz ve kiviye alıştırırsan çok daha iyi beslemiş olursun ve yosun üretme zahmetine bu gıdalar yanında değmez diye düşünüyorum. burda:gif

10. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Yosun üretme

Anladım, o zaman madem değmez hiç bulaşmam bu işe bende.
    Dün bezelye verdim afiyetle yediler ama 1 tane verdim, daha fazlası belki zararlı olur diye.
    Bezelyeyi hangi sıklıkla ve ne kadar versem daha yararlı olur?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yosun üretme

Bezelye lifli bir gıda olması sebebiyle balıkların kabız olmalarını engelleyecek yegane gıdadır. Veriş periyodu bence haftada 2 gün olabilir. Bu günlerde bir öğün yerine iki öğünde verilebilir kuru yemden önce.

12. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Yosun üretme

Peki, teşekkür ederim...

Sayfayı Paylaş