1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yosun Duvarı Filtre Yapımı Yukarı Akışlı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde inifnity tarafından 8 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Yosun duvarı ilginç ve doğal bir filtre sistemidir. Fotoğraftaki yosun duvarı yapımı mutfak tezgahında çekilmiş diye rende gibi algılanmasını istemem, el emeği göz nuru Upflow Algae Scrabber (UAS) o aslında, Türkçesi yosun duvarı olarak mı çevirilir bilemedim. Yosun Duvarı yeni nesil kısacası.

Yosun duvarı nedir forumda defalarca uygulamaları yapıldı, başarılı sonuçlar da alındı. İşin o tarafına girmeyeceğim zaten, daha önce niyetlenmiştim yosun duvarı yapımına fakat nanoya uygulama imkanı pek olmadığı için vazgeçmiştim, hele arkadan sumplu olunca akvaryum ps ile devam etmiştim yola. Şimdi ise bu yeni tasarım yosun duvarını deneyeceğim akvaryumda. İşlerin yoğunluğundan dolayı aydınlatma kısmını yapamadım , yapar yapmaz gelişmeleri buradan paylaşacağım zaten. Avantajı diğer şelale tipi yosun duvarına göre yapımının daha basit olması, tasarım akvaryumun içine hava taşı üzerine gerilen filenin dışarıdan aydınlatılmasına dayanıyor. Yukarı doğru olan hava akışı, klasik tip yosun duvarındaki aşağı su akışıyla aynı işlevi görüyor, Ayrıca benim gibi alan probleminiz varsa yukarı akışlı yosun duvarı daha ideal olacaktır.

Çalışma prensibi: Normal yosun duvarında su fileden akarken hava ile temas ediyordu. Bu sistemde ise : zaten su olan ortamda, hava (hava motoru ve hava taşı vasıtasıyla) yukarı doğru hareket ediyor. Olay aynı,
    su ile havanın teması + ışık = yosun gelişimi (yani suyumuzdaki nitrat ve fosfat kullanılıyor.)

Kendi yosun duvarınızı yaparken faydalanabileceğiniz bir excel linki veriyorum size,
    Bu link size ihtiyacınız olan yosun duvarı alanını, ışık miktarını hesaplanamanızda yardımcı olacaktır. Linkte de göreceğiniz gibi ihtiyacınız olan yosun duvarının büyüklüğü ve ışık miktarı akvaryuma ne kadar besin girişi yaptığınızla direk ilişkili.

Örnek yukarı akışlı yosun duvarları:

Montimahir, taakaa, grafikdelisi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Değişik olmuş güle güle kullan İsmail. Ama Işık olayını ihmal etme.

inifnity bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Güzel olmuş abi eline sağlık takipteyim...:)

inifnity bunu beğendi.
  4. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Teşekkür ederim , ışık olayını şimdilik 2700k tasarruflu ışıkla yapacağım, ileride 660 nm kırmızı led ile değiştireceğim ışığı...

Bu arada ışık , akıntı, alan hesaplama linki: ASCalculator.xls - Zoho Sheet

Alparslan bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İsmail ilginç olmuş elerine sağlık, merak ettim sistem çalışacak mı diye şimdiden. Işık önemli evet çeşitli varyasyonlar dememek lâzım. Takipteyiz yosun duvarını.:)

6. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Hep merak etmişimdir, yosun duvarları, refiguma alternatik kullanılırmı diye.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kullanılır elbette ortak yanları çok, hatta aynı.

8. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Abi o zaman sumpa refigum yerine yosun duvarı kurayım. Yerden de avantaj sağlayacağa benziyor.

9. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Yosun duvarı çalışma prensibi olarak refigiuma benzese de barındırdığı ya da üremesi için ev sahipliği yapması açısından refigiumdan ayrılır.Refigium pod gibi besin sağlayan canlılara ev sahipliği yapar...Yosun duvarında bu mevcut değildir...

zipkinteam bunu beğendi.
  10. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Tankım mercandan çok balık ağırlıklı olacağı için, nitrat ve fosfat için daha mantıklı olacağını düşündüm. Ama mercanların beslenmesi için küçük bir refigumda yapmalıyım.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mercanların beslenmesi ile ne kadar ilgisi var tartışılır, pod akvaryumda da olur.

12. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Kimse soru sormamış ,bu ara portala kızıyorum biraz.
    Başarılı bir çalışma olmuş tebrik ederim .Benim bir kaç sorum var .

Yer sıkıntıs olanlar için denmiş yani ana tankın içinde mi olacak ? Ya da sumpta mı olacak? Yosun duvarı hava ile temas ediyor ve bunu açık bir ortamda yaptığı için suyun değdiği değmedi her noktaya istisnasız temas ediyor bu sistemde filede havanın temas ettiği miktar nedir? Bunla birlikte akvaryumun içinde kontrolsüz bir kabarcık olmayacak mı?

inifnity ve harfuzmani bunu beğendi.
  13. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Doğancım ;
    İstersen sumpa istersen akvaryuma koyabilirsin, akvaryumun içinde sadece 3 cm genişliğinde yer kaplıyor,
    Şelale tarzı olan klasik yosun duvarında akıntıyı ya geri dönüşten almak lazım (borulama yapmak lazım), yada ekstra motor ile sumpta beslemek lazım. Bunda herhangi bir yere cama tuttuyorsun akvaryumda, aydınlatmayıda dışarıdan cama yapıştırıyorsun o kadar.

Filenin yüzeyini pürüzlü hale getirmek gerekiyor iyi hava ile su teması sağlamak için . Netteki yukarı akışlı yosun duvarı örneklerinde gördüğüm kadarıyla çok iyi olmayan tasarımlarda bile iyi yosun gelişimi gözlemleniyor.
    Yeterince hava nedir, ölçüsü var mı diye sorarsan : bu tasarımı geliştirenler ne kadar çok hava , o kadar iyi diye belirtiyorlar.

Eğer tasarım iyi olmazsa akvaryum içi kullanımlarda kontrolsuz hava kabarcıkları olabilir. Ama benim yaptığım tasarımda hava taşının üzerine koydugum pleksi ile hava sadece filenin üzerinden çıkıyor, hava kabarcığı sadece ust kısımdan cıkabiliyor, Yukarıdan kontrolsuz buharlaşmayı engellemek için de bu arada yan kısıma da küçük bir hava deliği açtım.

Montimahir ve taakaa bunu beğendi.
  14. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Yandaki pleksiler cama sıfır olacak yani ? Kabarcık kaçmasın diye.

15. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Sıfır olacak aynen , ama olmasa da filenin olduğu taraf arka kısımda olduğu ve hava taşının üstündeki pleksi havayı sadece arka kısma ittiği için önden kaçmıyor hava şu anda.

16. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Konuyu hortlatayım :) İsmail bey sistemi denediniz mi sonuçlar ne oldu yazarmısınız.?

17. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Sistemi kurdum ama o ara tankta balık kalmamıştı, nitrat fosfat 0 olunca kullanma fırsatım olmadı.

zipkinteam bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş