1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yosun filtresi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde verko tarafından 27 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Arkadaşlar dün akşam forumun birinde yosun filtresi diye bi konu okudum. Yapımı kısaca şöyle. Akv. dan sump'a inen su borusunun ucuna geniş bir akıntı verebilmesi için bir aparat takılıyor. Bu aparata'da sineklik gibi bir şey tutturuluyor ve sump içinde bir ışık yakılarak sinekliğe yönlendiriliyor. Bu ışık sayesinde tülde yosunlaşma başlıyor ve tül yosunla kaplandıktan sonra akvaryumda başka bir filtreye gerek kalmıyor.

Bu sistemi tatlı ve tuzlu suda kullanabilirsiniz deniyor. Bu sistemin ülkemizde yaygın olarak kullanılmadığını biliyorum fakat ne derece yararlı bir şey ben çözemedim.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırlarsa memnun olurum.

Sevgiler.
    Sağlıklı balıklar.

2. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Orhan Abi,geçen gün Emrah ile konuştuk bunu,anlatmaya çalıştım ona,foruma koyacaktım.Eline sağlık.Fotoğraf ekleyeceğim...

Biraz da açıklama yapayım:
    O yosun filrtesi sadece fosfatı tutmak için yapılıyor.Akvaryumdaki yosun sporlarının da burada birikerek akvaryuma dönmesini ve akvaryumda yosun oluşmasını engelliyor.Kısacası yosuna diyoruz ki;abi gel bak ben sana burada ne kadar güzel elverişli bir ortam hazırladım,ne işin var akvaryumda,yerleş buraya rahatına bak :D bir bakıma biyolojik filtre de denilebilir.Diğer filtreleri çıkarmıyoruz tabi.

3. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Alıntıdır:http://www.myfishtank.net/
    Daha birsürü fotoğraf var.Yapımı basit,mantığı basit.Kolay gelsin...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Konunun tamamını okuyunca Ps kullanılmaması daha iyi sonuç veriyor dendiğini anladım.Deniz akvaryumları için tek filtre sistemi olarak öneriliyor.Özür dilerim Orhan Abi.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel konu gerçekten. Farklı bir sistem gibi görünüyor. Ama görüntü hoş değil gibi geldi bana. Eğer bu yosunlanma akvaryuma sıçrarsa sıkıntı çıkarır.

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Temel abi sistem zaten yosunu ana tanka sıçratmamak için yapılmış, buna yosun yatağı diyebiliriz sanırım ama filtrasyon açısından pekte iyi olduğunu düşünmüyorum, fosfatı büyük ölçüde alacaktır ama zaten moss türleri bulunduruyorsak onlarda o fosfatı alacaktır, bu sistemin akvaryumdaki yosunlaşmayı önlemekten öte bir yararı yok sanırım.

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Güzel ve farklı bir paylaşım. Teşekkürler...

7. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Emrah,nitratı da topluyormuş.
    Temel Abi,bu ilk önce tuzlu suda üretilip kullanılmış.Sen daha iyi anlayacaksındır ne işe yaradığını,faydalı mı zararlı mı.Ben açıkçası tam olarak deniz akvaryumuna ne gibi katkıları var bilmiyorum.Bunu geliştiren ve öğrenenlere çevrenizde isteyen varsa yapıp satın diyen adam baya araştırma yapmış.Asıl forumda 22 sayfa vardı,hepsini okuyamadım açıkçası.
    Tatlı suda pek sökmeyeceğini düşünüyorum açıkçası...
    Görüntüye canını sıkma.Her türlüsünü yapmışlar.Nanoların üstüne bile monte etmişler.Sump'ın zaten genelde görüntü sorunu olmamakta,yanlış mıyım?

Şu SUMP yerine KARTER kelimesini kullansak olmaz mı?

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Sistem sumpa yerleştirildiği için görüntü açısından sorun olmaz.Tatlı suda kullanıldığını okumuştum fakat tuzlu suda ne gibi getirisi ve götürüsü var bilemiyorum.

9. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Bende başka bir sitede okumuştum.Faidesi ve zararı tartışılır.

Sayfayı Paylaş