1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yosun Problemi Nasıl Düzelir?

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde zexxus tarafından 28 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Akvaryumum çok iyi bir Şekilde ilerlerken son bir haftadır baş gösteren deniz akvaryumu yosun sorunu ile karşı karşıya kaldım. Yosun sorununu aşmak için neler yapılabilir?

Test verilerinde fosfat 0.03 çıkıyor.
    Mg 975
    Ca 345
    Kh 9
    Ph 8.5 çıkıyor

Ekipman olarak sumpta zeolit filtre reaktörü ve fosfat reaktörü kullanıyorum dalga motoru mp 60 kafa motoru New Jet 8000

Tam coraline alg başlarken oluştu bu yosun. Değerleri çıkartmak için su değişimini haftalık yüzde 10 olarak yapıyorum ancak Kh fazla olduğu için sanırım tamponlama yapıyor ve çıkaramıyorum.

Nasıl aşacağım bu sorunu?

uploadfromtaptalk1388219239349.jpg

uploadfromtaptalk1388219257905.jpg

uploadfromtaptalk1388219276681.jpg

2. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Çok basit bir soru olucak ama diyatom evresindeyken demişsiniz oyüzden soruyorum çeşme suyumu kullanıyorsunuz?

3. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Ben yanlis ifade etmisim diatom bitip coraline baslarken olustu. Ayrica cesme suyu degil ro kullaniyorum filitreler ve mebranlar yeni değişti

4. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Filtre değişiminden sonra oluşum göstermeye başladısa ilk önce filtreler akla geliyor tabi.
    Yanlış görmüyorsam kabarcıklarda var nitrat yüksek bu belli nitrat ölçümü yaptınızmı?Fosfat1-16 arası olması gerekiyor bu eşkilde sıkıntı yok ama test doğru ölçtü varsayarak söylüyorum.

5. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Nitrat 5-10 arasi daima testlerim taze

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Su değişimine devam edin refigium kurmak herzaman yararlıdır deniz akvaryumlarında yoksa sizde kurun bence,yemlemeyi azaltın,ışık sürenizi kısaltın hatta aydınlatmanızın süresi doldumu akvaryuma yakınlığı yeterlimi onları sorgulayın ro cihazınızın filtre uygunluklarını araştırın yeni ro makinesi filtresi değiştimi su değerleri ilkkinde küçükde olsa farklı devamında daha stabil oluyor.

7. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Şunuda ekliyeyim silikat sorunuda olabilir teslerde o olmayınca birşey yazmak istemedim ama azda olsa yeni ve kurulu akvaryumlarda vardır tetiklenmeyi bekler.Conch,snail gibi temizlik ekibinin sayısını artırın.Birde akvaryum litresi canlı sayısı ,ps,kurulum tarihi hakkındada bilgi verirseniz daha net cevaplar gelicektir şuan sadece tetiklenme olayı ve çözüm konuşabiliyoruz

8. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    3ay kadar oluyor kurulum 1050 litre civarı ana tank 190*70*55 7chromise 3 yellow wrasse 1sixline wrasse 1yellow tang 1purple tang 3 boxer shrimp 4 skunk shrimp 3 red shrimp 2green cleaner shrimp 2 inci deniz yildizi 3 kum deniz yildizi. Ps bk supermarine 300 20snail 20 conch mevcut

Mahir abi fistik yesili yosun basladiktan sonra kayalarin ustu tüylü tüylü bir yosun oluştu

9. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Ro su kullanılıyor ps durumu iyi,testlerde herşey normal çıkıyor ama fazlasıyla yosunlar fotosentez yapıyor bukadar değerler kontroller normalken biyerde birşey atlıyorsunuz ışıkları bence kapatın mercanlarınızıda emanet edin bir yere sistem canlı kaybı yaptırmadan bburdan başlayın zaten şuan için ışık açmanız normal değil fazlasıyla fotosentez yapıyor nitratı başka tesle bir daha ölçmekte yarar var.

10. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Işıklar sabah 9. yanıyor aksam 6 gibi kapanıyor, yani 9 saat açık. Başka bir makine ile daha net görülebilmesi için birkaç fotoğraf daha ekledim!

uploadfromtaptalk1388236162045.jpg

uploadfromtaptalk1388236179156.jpg

uploadfromtaptalk1388236208682.jpg

11. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Hystrix yanılmıyorsam mercanınız ve sizde fark etmişinizdirki çok fazla fotosentez yapıyor yosunlarınız şuan için evet 1 hafta oldu sorun belki soft mercanlarınızda sorun gözükmeyebilir zoa da sorun yok gibi ilk evre n,trat ve fosfatı severler softlar ama tüketimi fazlasında etrafında fazla nitrat oldu mu o zaman sevmezler nitrat akvaryumlarımızda aslın bir de bu yönden bakınılmalı.
    Şöyle açıklamalıyım aslında 0 nitrat sps tanklarında olmalı denizde olmadıkları için nitratın küçük degerde oldugunda bazen bir kaç gün tolere eder ama 1-2 gün geçtiktn sonra tolere edicek durumdan artık fazlası olmuş olur oyüzden hystrix şuan kötü durumda.
    Siz bende ışıklarınızı kapatın ışık süresi günde 9 saat uygun ama hangi ışıkla uygun,organik ve inorganik atıklarıklarıda düşünün katkı verdinizmi mesela yem verme durumunuz inşallah kazasız şekilde atlatırsınız.
    Şuan için yapabilceğiniz ilk şey karartma su değişimi,refigium ama canlı kaybı yaşamanızı hiç birimiz istemeyiz maddi yönden de manevi yönden de can sıkıcı durum.
    Sorunuzu baştan cevaplamak gerekse. Karartmayla işe başlayıp,refigium ve su değişimiyle devam etmelisiniz yosunları temizlemek isterseniz eğer su değişimi yaparken temizleyin kopan parçaları toplamak için.

12. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Dun aksam ustu itibari ile isiklari kapattım. Pazartesi günü neler olacak bakacağım. Birde reaktör icinde rowaphos kullanıyorum bunun herhangi bir ölçüsü varmı ayrica reaktorde newjet 800 bağlı fazla olabilirmi

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş