1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yosun sorunu ile Baş Etme Bilgileri

Başlığı 'Deniz Bitkileri ve Macro Alg Yaşamı' kategorisinde HTeS tarafından 5 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. HTeS

HTeS

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Halil İbrahim TÜRKMEN
    Merhaba arkadaslar
    Son zamanlarda resimdeki yosun sorunum başladı ne olduğunu bilmiyorum türünün tayini ve nasıl baş edebileceğim hakkında görüşlerinize ihtiyacım var heryeri sarmadan önüne geçmek istiyorum.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

2. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    yosun türü: dinoflagellates
    zararlı, arsız ve tankı istila eden bir yosun türüdür.
    Chemi clean ile baş edebilmeniz mümkündür. %100 garanti çözüm diyemeyiz ama...

veysel bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu akvaryumda kullanılan su türü Ro veya damacana ne ise değişmeli. Silikat be ağır metal birikmesi var gibi. Kullanılan katkılar nedir bilemiyorum ama onlardan da yükleme artışı olabilir. Ro su kullanılıyorsa filtreleri gözden geçirmek gerek.

YMR_AY bunu beğendi.
  4. HTeS

HTeS

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Halil İbrahim TÜRKMEN
    Aslında filtrelerimi aldım ama henüz eline geçmediler değiştiriyorum onları.. Katkı olarak all elements katkısı, iodine ve coral snow var başka yok. Kullanım sıklıkları çok düzenli olmamakla birlikte 10 günde 1 kapak şeklinde.
    Filtre değişimi sonrası arka arkaya sık su değişimi yapayım mı?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

5. vnarmanli

vnarmanli

Chemiclean cyano için diye biliyorum. Aynı problem bendede vardı fauna marin ultra algeax ile kurtuldum ışıklar kapandıktan 1 saat sonra dozluyordum. İki günde bir kullanarak 3 dozlamada hepsini bitirdi hatta tankta hiç yosun kalmadı kayaların üstünü bile temizledi. Canlı kaybım olmadı.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu akvaryumun sorunu bence kullanılan suyla ilgili, eğer yemlemeyi abartmıyorsan başka unsur kalmıyor geriye. İlaçla veya karartma ile baş etmek mümkün ama bunların inan sorun kaynağını bulmadıkça önemi yok. Ro sistemine güvenmiyorsan birkaç su değişimini damacana su ile yap ve durumu gözlemle bence. Su değişimlerinde yosun sifonlama ve temizlik işlemi de yapabilirsin. Sorun kaynağı düzelince akvaryum belli edecektir ve belki doğal yoldan deniz akvaryumu yosun yiyen tütlerden ekleyip kimyasal kullanmadan dengeyi kurabilirsin.

corax bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş