1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

yosun sorunu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde camfaus tarafından 25 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Merhaba 3 ay kadar önce kurmuş olduğum tankta yeşil alg ve kayaların üstünde sanırım sakal yosunu diye düşünüyorum bulunmakta hatta yeşil alg motorun hava çıkış ağzında bile var neyapmam gerek bu sorundan kurtulmak için.

Özellikle glossolarda zeytin ve mosslarda fazlasıyla yosun var. Sea oksijenli su ve 3/4 günlük karartma yeterli olurmu. Ölçüm yapmıyorum o yüzden değerleri bilmiyorum. Kullanılan gübreler potasyum demir ve mikro elemen yasmut beyin gübreleri üzerlerinde yazdığı kadar kullanılmakta haftada 1 yüzde 10/20 su değişimi ve her su değşiminde gübre ilavesi.

Yosunları tarif edecek olursam

Uploaded with ImageShack.us

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yosun oluşturacak bir çok neden vardır, yetersiz filtrasyon, sirkülasyon ve yetersiz veya zamanı dolmuş aydınlatma, iyi kurulmamış taban malzemeleri neden olabilir.

Yukarıda vermiş olduğum örneklerde her hangi bir problem yoksa, besin dengesizliğinide göz önünde bulundurmanız gerekir, her bitkinin besin kullanımı farklılık gösterdiğinden dolayı, fazla veya eksik besin değerleri yosun oluşmasını tetikleyecektir.

Örnek verilmek gerekir ise, glosso nitrat çok kullanır, böylelik ile suya eklediğiniz nitrat değeri bir kaç günde sıfırlandığından dolayı, fosfat açıkta kalıp, camlarınızda ve dekor malzemenizde yeşil nokta yosunu oluşacaktır.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su değişim miktarını % 40 olarak haftalık yapsan iyi olur bu dönemde. Murat'ın dediği gibi Nitrat değeri ile orantılı olması gereken fosfat değerine dikkat etmelisin.Test kitin var mı bilemiyorum ancak olması gereken iki madde değeri şöyledir;

Sağlıklı akvaryumlarda fosfat 0.1 ppm, nitrat ise 10 ppm olmalıdır. Yani nitrat sıfır olduğunda fosfat yüzünden alg sorunu yaşanır.

Portal Soru başlığında sorduğum soruya Murat'ın güzel cevabı açıklıyor bunu.

murer bunu beğendi.
  4. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Yosun oluşturacak bir çok neden vardır, yetersiz filtrasyon, sirkülasyon ve yetersiz veya zamanı dolmuş aydınlatma, iyi kurulmamış taban malzemeleri neden olabilir.

Murat bey filtrasyonu pet gardeni in kendi üzerinde bulunan filtre ile yapıyorum sikülasyon sanırım iyi değil bunu morotun gücünü artırarak halledebilrim sanırım. Floların hepsini yeni alsım akvaryum ne 135 lt 70w ışık kullanıyorum 4saat açık 4saat kapalı 4saat açık şeklindeydi. Taban malzemleri en altta zeolit pomza taşı hindistan cevizi kabukları aqua basis plus üstte siyah bazalit ve en üstte dere kumu.

Temel bey bugüne kadar hiç test kiti kullanmadım o nedenle değerlerin hiçbirini bilmiyorum.

Perşembe günü eve gittiğimde akvaryumun suyu yem yeşildi hemen suyu komple boşalttım bitkileri söktüm akvaryumu 2 gün susuz ve karanlıkta beklettikten sonra suyunu doldurdum.bitkileri söktükten sonra bir kovada 3 gün karanlıkta beklettim. Dün bitkileri tanka tekrar ilave ettim yalnız üzerinde yosun olan yaprakları ayırdım ve o şekilde ektim. Bitkiler ekildikten sonra ışıklandırmayı 6 saate çektim ve ışıklar kapalı olduğu sürece akvaryumun üzeri bir battaniye ile kapalı durumda ışık almaması için co2 kullanmaya devam ediyorum. Bitkileri ektikten sonra sadece misket gübre potasyum ve demir gübresi kullandım.

Şimdi burada yaptığım yanlışlar veya yapmam gerekenler varmı ?

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Akvaryum haciminiz için aydınlatmanız yeterli değil, taban bitkisi kullanmanıza rağmen, birde kullanmış olduğunuz floresanların cinsleri nedir?

Filtreniz şelsle filtre mantığı ile çalışıyor sanırım, filtrenin debisi akıntı için yeterli olmayabilir, haricen bir kafa motoru ile sürkülasyon sağlamanız gerekir.Filtrenin ve akvaryumun genel fotoğraflarını paylaşmanızda yarar var, fikir edinmemiz açısından.

6. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Tabanda glosso vardı ve tutunup yayılmaya başladılar. Flolar silvinta gro lüx aqurella osram delüx ve t5 şuan markasını hatırlamıyorum hepsi yeni. Filtre üstten sump tarzı gibi birşey fotoğrafı aşşağıdadır murat bey.

Uploaded with ImageShack.us

7. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Murat bey foto ekledim ama sizden bir cevap gelmedi önerilerinizi merakla bekliyorum.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Pardon konuyu kaçırmışım.

Filtrenin çıkışı suya çarparakmı iniyor, şelale gibi?
    Bunu sormamdaki sebep, suya çarparak iniyorsa suya çok oksijen vererek, suyu sertleştirmesi, aynı zamanda hava motoru ilede oksijen vermiş olmanız.

Gereğinden fazla olan oksijen suyun Gh ve Kh'ını yükseltir, suya vermiş olduğunuz gübreleri bitkiler kullanamaz, buda yosunların besin kaynağı olur.

Birde floresanların kelvin değerleri çok önemlidir, bir adet grolüx mevcut tankınızda, Osram delux dediğinizde sanırım grolüx, yani pembe yanıyor, ama T5 olan belirsiz.

Kombinasyon olarak, Grolüx, Aquastar(10.000 kelvin) ve 865(6.400 kelvin) veya 965(6.500 kelvin) kullanmanız gerekir.

9. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Estfurllah.

Murat bey tankta flolar şu şekilde

1. Silvinya grolüx
    2. Aquastar(10.000 kelvin)
    3. Osramın limuix gün ışıgı flosou
    4. Birde t5 13w. (diğer tüm flolar 18w )

Filtre suyu alttan alıyor ( pet garden ) akvaryumun kapagında üstte bir bölme var mini sump tarzı ordan dlikli bir borudan akarak en son akvaryuma iniyor. Ayrıca filterinin fotoda görünen ağız kısmındanda basıyor suyu.

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    İki floresanında sıkıntı yok, Osram Lumilux ün renk kodu nedir? 827, 830, 835, 840, 865 ve 880. Bitkili tanklarda bunlardan 865 kodlu olanı gün ışığı olarak kabul edebiliriz. 13 watt t5 in ne olduğunu bilmiyoruz, bu arada.

Anladım filtre sisteminizi, çıkış borusu suya yukarıdan dökülüyor ise suya oksijen sağlar, yok bir boru yardımı ile suya karışıyorsa sıkıntı yok. Dere kumu dediğiniz tabanda ki malzemeyi asit testinden geçirdinizmi? Salınım yapıyor olabilir.

11. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Kumu asit testinden geçirmedim murat bey salınım yapıyormu bilmiyorum. Lumix kodunu sitesinden bulamadım ama kullandığıma bakıp size bilgi vereceğim tekrar. Motorsa suyu çekiyoru motorun kafa kısmına takılan bir boru var bu boru ek bir boru ile akvaryumun kapağının içindeki sumptarzı plastik bölmeye kadar uzatılıyor sump tarzı bölmeye kadar uzatılan ek boruda dış filtrelerde suyu akvaryuma basan borudaki gibi belirli aralıklarla ufak delikler var bu deliklerden su akvaryumun kapağındaki sump tarzı bölmeye dökülüyor bu bölmenin sonunda bir delik var o deliktende su akvaryuma iniyor bu deliğe br boru takıp suyu istediğiniz iniş yönünde ayarlıyabiliyorsunuz.

Sayfayı Paylaş