1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yosun :(

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde akinkaptan tarafından 12 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Arkdaşlar yeni tank ımda nereden geldigini anlamadıgım çogalan bu yosun neden olabilir kayaların üstünden şimdide kumlara kadar indi.

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Deniz akvaryumlarında sıkça görülür bu yosunlaşmalar :) Verdiğiniz Link açılmıyor.

3. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan

şimdi açılıyormu link ?

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bende açılıyor link abi. Yosuna bildiğim kadarıyla büyük ölçüde ışık sebebiyet veriyor. Ama tuzlu sularla ilgili yosunlar hakkında net birşey söyleyemeyeceğim. Böyle giderse tankı sararak. Epey fazlalar. İnşallah kurtulursun abi.

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Link açıldı teşekkürler, evet ışıkla ilgili birde zaten tuzlu su akvaryumlarında yosun proglemi çok olur.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotoğraf boyutu çok küçük tam göremedim ne olduğunu ama rengi ve tarif ettiğin dağılımına bakınca bilindik alg oluşumu olduğunu düşünüyorum. Aslında alg yani yosunlar farklı türlere ayrılıyor. Tam göremesemde kısa boyutundan sakal yosunu olmadığını söyleyebilirim.

Kayaların genel renk ve görünümüne bakınca akvaryumda bir sorun olmadığı düşüncesi uyanıyor. Muhtemelen aydınlatma ile alakalı bir alg oluşumudur. Acele edip müdahale etmeni önermem, zira önemli bir sorun görünmüyor. Benim akvaryumda da mesela kayalar ve taban kumunda alg oluşumu sıfır ama sol yan cam tamamen alg kaplıyor. Kesinlikle akıntı ve o bölgenin aldığı ışıkla alakalı. burda:gif

Aydınlatman tam olarak renk ve güç olarak neydi Akın ?

7. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan

4x38 watt slvania var 2 adet artinic 2 adet aqua star. Ama yosunlar sakal gibi degil yüzeysel ve elimle elledigimde dagılmıyor kayaların üzeri tutmuş durumda.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sakal yosunu olmadığını ben de belirttim ve katılıyorum. Dediğim gibi çoğu akvaryumda bir miktar olur zaten. Akvaryumun oturmasına da işarettir bir anlamda. T8 sanırım aydınlatma değil mi ?

9. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan

t5 aydınlatmam.

Sayfayı Paylaş