1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

yosun

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde adnan tarafından 31 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    Anubias bitlkilerimin yapraklarında kıl gibi yosunlar oluşmaya başladı ne yapmam gerekir?

2. taygun

taygun Guest

yosun

Balıklara verdiğiniz yemi yarı yarıya azaltın ve su değişimlerini sıklaştırın. Fazla yemlemeden dolayı artan kimyasallar alglere besin oluyor ve onların gelişimine yarıyor.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    yosun

Adnan bey, tankınızda bir kare koyabilirseniz daha çok yardımcı olmaya çalışırız.

Görmeden fikir yüretmek istemiyorum ama, direk ışık alıyor olabilir bitkiniz. Birde yaprakların üzerinde, siyah noktalar varmı?

4. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    yosun

Direk ışık almıyor,yaprakların uçlarından kıl gibi uzuyorlar.Ben daha önce farketmedim,birgün yakın gözlükle bakınca farkettim.Yaprakların üzeride azda osa koyu yeşil noktacıklar var .Yakın gözlükle farkediliyorlar.15 saat aydınlatma yapıyorum(devamlı)

5. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    yosun

akvaryumumda 10 adet lepistes,10 adet moli,10pilayini,1midye,1elma salyangozu ve 3adette katil salyangoz mevcut.Akvaryum 95x45x45 ebetlarında bitki olarakta 2 adet anibuas.10adet saz.20x20java moos,3dal micranthemum umbrosum,4dal cardemineıyrata,10 dal eledoa demersun,10dal rotolarede,10x10 riccia,zeminde ise hamianthus mikronthemoides ile kaplı.Haftada iki defa sıvı günre ayda birde tablet gübre takviyesi yapırorum.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    yosun

İşte, aydınlatmanız çok uzun süre.

Aydınlatma periyotlarını ayarlayıp 10 saati geçirmemeğe özen gösterirseniz, düzenli su çekimleri ile siyah noktalar hariç yosunlar kendiliğinden gidecektir.

Aydınlatmanızı, bir zaman saati ile üç saat açık, dört saat kapalı, üç saat açık gibi varyasyonlar ile tankınızı seyretme zamanlarına ayarlıyabilirsiniz. Böylelik ile hem bitkiler, ışık gereksimlerini almış olur, hem sizin seyir geriksimlerinizide karşılayabilirsiniz.

Saygılar.......................

7. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    yosun

Verdiğniz bilgiler için çok teşekkürler toka:gif

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    yosun

Adnan bey, (micranthemum umbrosum, rotola red ve hemianthus micranthemoides) bu bitkereli Co2 siz sasıl yetiştiriyorsunuz?

Birde aydınlatma gücünüz ve çeşitleriniz nelerdir?

9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    yosun

Benim yeni aldığım anubiaslardada çıktı ben temizlemiyorum tropheus redchimbalarım daha güzel temizliyor. :D

10. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    yosun

Anubiasın yapraklarında yosun zaten olur.Işığı ne kadar kıssanızda oluşur.Bu sorunu en iyi 1-2 tane cüce vatoz çözer.Ben öyle yapıyorum. saygılar:gif

11. taygun

taygun Guest

yosun

Merhaba Murat,

Bence buradaki algler sakal yosun ve yeşil nokta yosunu.

Adnan Bey,

Dediğiniz yosun böyle değil mi?

Yeşil moktalar da bu resimde görüldüğü gibi

Resimde görülen bir hayli ilerlemiş ve yoğunlaşmış hali.

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    yosun

Hayır Tamer abi. Adnan bey bunlardan bahsetmiyor. Sakal yosun olsa tüm bitkilerinde olur. Yukarıda Adnan bey tankında bulunan bitkileri yazmış zaten onlarda yosun yok.

13. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    yosun

Evet murat beyin dediği gibi anibuans ların yapyaklarının kenarlarında kıl gibi uzayan yosunlar var ama daha sonra diğer bitkilerimde de oluşurmu bilemiyorum.Anibuansı japon akvaryumuma ekledim.

14. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    yosun

Murat bey bu bitkilerin tamamını aynı akvaryumumda 20 lik iki adet akvaryum florasanı ile aydınlatıyorum.bir tanesi gün ışığı diğeri ise loş bir ışık veriyor.bu güne kadar aralıksız 15 saat aydınlatıyordum ancak yosunu bu aydınlatma şeklimden olacağını söylediklerinden şimdi değiştirdim. sizin söylediğiniz şemaya göre ayarladım.Gübre olarak Pazartesi günü 10 mg.potasyum ve 10 mg.mikropro element, perşenbe günleride 10 mg. mikropro sıvı gübre veriyorum ayda bir defada tablet gübre takviyesi yapıyorum.

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    yosun

Adnan abi, benim anlamadığım, senin tankın 200 litreydi yanılmıyorsam? huh:

200 litre tankta 40 watt ışık, Co2 yok, nitrat, fosfat ve önemlisi demir gübrelerin yok. Micranthemum umbrosum, yüksek ışık ve iyi Co2 ister, rotola red, yüksek ışık ve demir ister,ışık az ise kızarmaz, birde hemianthus micranthemoides ise sende taban olarak dikmişsin, olabildiğince iyi ışık ister, (Ben şahsen tankımda tutturamadım, şimdi tekrar deniyorum.)

Bu aydınlatma ve eksik gübreler ile nasıl başarıyorsun bu işi. huh: Hiç çürümüyormu bitkilerin.

Birde resim eklesen beni şu meraktan kurtarsan süper olacak..........

16. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    yosun

Benim akvaryumum 90x45x45 evet rotola red lerim kızarmıyor yeşil olarak duruyor.Taban bitkilerim ise gayet iyi bir şekilde büyüyorlar iki defada budayarak akvaryumuma ekledim.Akvaryumumu resmi akvaryum resileri diye var.

17. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    yosun

akvaryum genel portalında ilk resim cekeli epey oldu gerci.

Sayfayı Paylaş