1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yosunla başım belada

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Neşet tarafından 16 Ocak 2019 başlatılmıştır.

1. Neşet

Neşet

İsim:
    Neşet
    Merhabalar tankımda Tabanda ve camlarda yosunlaşmalar meydana gelmeye başladı ve ışığı açtığım süreye göre yosunlar çoğalıyor temizlik elemanlarını Antalya da bir yerde bulamadım yardımcı olur musunuz başka neler yaparak kurtulabilirim

2. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Merhabalar tank hakkında biraz bilgi verirseniz daha iyi olur. Temizlik elemanlarını Antalya da denizden alabilirsiniz bir kayalık kıyıya gifin kayalar yapışık halde snail ve counch rahat bulursunuz

3. Neşet

Neşet

İsim:
    Neşet
    Tankım 150*60*60 alttan sumplu ati 250 is ps 12000 k 165 power led(30 beyaz 135 royal blue) günde 8-10 saat falan yanıyor son günlerde içersinde 2 palyaço 1 blue tang 2 chromis 1 fire goby 1 adet de yellow wrasse vardır kurulum yapılalı 1 buçuk ay falan oldu nitrit fosfat 0 tuzluluk 1025 sıcaklık 25-26 ışık çok fazla açık kaldığında heryeri yosun sarıyor yardımcı olursanız sevinirim

4. Neşet

Neşet

İsim:
    Neşet
    Birde istanbuldan zoa aldım 100-150 kafalı üç kaya otobüs ve strafor ile gönderildi ama aldığımda baya bir hırpalanmış gibi görünüyorlardı akvaryuma koyalı 3 gün oldu ama hala açmadılar nedendir

5. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Armatur olarak kullandiginiz powerledler ne marka? Fosfat i neyle ölctunuz?

6. Neşet

Neşet

İsim:
    Neşet
    Marka olarak bilmiyorum Deniz akvaryum aydınlatma Yapan birisine yaptırdım fosfatı test kiti ile ölçtüm

7. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Tanktan bir resim ekleyebilirsenjz daha saglikli yorum yapabiliriz.
    Aydinlatma supheli. Tanki kurdugunuz su supheli. Aydinlatma suresini kisaltin. Ro filtreden su kullaniyorsaniz filtre cikisinim tds sini kontrol edin.

hiter bunu beğendi.
  8. Neşet

Neşet

İsim:
    Neşet
  9. Neşet

Neşet

İsim:
    Neşet
    Suyu ro dan doldurdum çıkışına reçine takılması gerekiyormuş bunu sonradan öğrendim bugün yarın reçineyi taktırıcam tds 17-40 arası dedi taktırdıgım arıtmacı ama ölçüm yapmadım tds ölçerim olmadığı için nitrit ölçtüm 0 fosfat 0,1ppm tuz 1025 atc tuz ölçer ile kalibrasyon yapılı bir şekilde ölçtüm sıcaklık 26 da sabit nitrat ölçmedim mg ve kh de ölçmedim testleri yok şu an elimde ps ati 250 is sump içersinde aktif karbon ve zeolit var koymamı söyledilersi ilk kurduğumda o yüzden koydum aynı şekilde suyun ilk düştüğü yere elyafta koydurttular daha sonra okuduğum konularda elyaf olmasa daha iyi olurmuş ama birisine sormadan çıkartmakta istemedim sizce ne yapmalıyım

10. Neşet

Neşet

İsim:
    Neşet
    Şimdi led markasını öğrendim cree miş abi

11. Neşet

Neşet

İsim:
    Neşet
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Her taraf cyano kaplamış, su tds çok yüksek. Zor kurtulman bu şekilde daha yolun basindayken reset at derim.

Cyano kurtulma konusuna burada girmeyeceğim bir çok konu var forum içinde.

13. Neşet

Neşet

İsim:
    Neşet
    Evet tds yüksek maalesef doldururken reçine olması gerektiğini söylemedikleri için mebrandan geçen suyla doldurdum şu anda reset atmak imkansız gibi birşey balıkları koyacak hiç bir yer yok burada Antalya da başka nasıl bir yol izlerim kaç aydır bütün forumları okuyorum hemen hemen hala bununla ilgili net bir konu okumadım Veysel abi ps sulu toplatıp zeoliti kullanmaya devam etsem ilacı falan birşeyi yok mu

14. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Yosun degil cyano olmus heryer. Veysel abi yonlendirmis seni. Forumdaki konulari takip et. Ro yu mutlaka duzelt.
    Mudahale etmeden once bence nedenini ortadan kaldir oncelikle. Sonucta canlilar var tankta. Ani mudahaleler yapma suya. Royu duzeltim tds yi 0 ladiktan sonra kurtulmak cok daha kolay olur.

15. Neşet

Neşet

İsim:
    Neşet
    Tamamdır bugün ilk işim reçine taktırmak olacak ve haftalık %20 su değişimleri ile tds yi 0 a indirmeyi düşünüyorum bundan sonraki adımda reaktör alıp biopalet kullanmayı düşünüyorum ama nasıl olur

16. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Biopalet kullanimi nitrat icin. Sen recineyi alip su degisimleri ve bakteri ilavesi ile oncelikle cynodan kurtul. O arada bir nitrat testi al nitrat kacmis bir gorelim. Ona gore biopalet kullanimini dusunursun

17. Neşet

Neşet

İsim:
    Neşet
    Tamamdır ilk işim reçine ve düzenli su değişimi bakteri ilavesi olarak be yapmam gerekiyor bazı kayaların üzerinde sakal yosunu da çıkmaya başlamış

18. eltes elektriks

eltes elektriks

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    Sait ibiş
    Reset atmana hiç gerek yok eğer syano ise antibiyotik uygula üç gün sonra syanodan eser kalmaz beşinci günü su değişimi yap olsun bitsin

19. Neşet

Neşet

İsim:
    Neşet
    Peki canlılar için bir zararı olmaz mı şu an içersinde balıklarım var ama birde bazı kayalar üzerinde sakal yosunu da oluşmaya başlamış omlardan nasıl kurtulabilirim birde antibiyotik dediniz onu nasıl kullanıcam ve kaç gr atmam gerekir

20. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    sakal yosunu da başladıysa sıfırla. hiç uğraşma. senin benim gibi acemilerin altından kalkabileceği iş değil inan.

Sayfayı Paylaş