1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yosunlanma Mı?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde umitdulger tarafından 22 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Arkadaşlar akvaryumumun camında ve taşların üzerinde yosunlanmaya benzeyen bir oluşum söz konusu. Bunun sebebi aşırı yemleme mi, aşırı ışık mı yoksa başka birşey mi? Yavruların ışığa alışması için akvaryumun ışığı yaklaşık 12-14 saat açık kalıyor. Fakat şöyle bir durum var ki bu akvaryumda saulosi'lerim varken ışığı sadece akşamları açıyordum ama yine aynı durum oluşuyordu. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

2. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR
    Cevap: Yosunlanma Mı?

Ümit bey, öncelikle akvaryumunuz güneş görüyor mu bilmiyorum.Kullandığınız fon mavi, eğer kullandığınız ışıkda mavi tonları ise yosunlanmayı tetikleyebilir.

3. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Hazır yosunlaşma konusu açılmışken bende birşeyler yazıyım benim akvaryumumda sadece camlarda yeşille kahverengi arasında nokta nokta oluşan yosunlaşma var.Güneş ışığı hiç gelmiyor ve florasan 8-9 bazen 10 saat açık kalıyor.Ayrıca mavi fon ve ışık yok.Florasanı fazlamı açık bırakıyorum acaba..

4. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Mehmet bey,yosunlanma bazen orantısız ışıklanmadan veya akvaryumdaki fazla atık yükündende kaynaklanabiliyor.Tabi bu illaki bu sebeplerden kaynaklıdır demek de doğru olmaz.Size tavsiyem yosun çeşitleri ve oluşma sebeplerini araştırarak müdahale etmenizdir.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ümit bey kullandığınız florasanlar nedir ? Marka ve model olarak yazarsanız iyi olur. Ama ben olaya şöyle bakıyorum. Tropheuslar otçul olduğu için millet akvaryuma 3-4 adet florasan bağlıyor kayaları yosunlandırmak için bence şanslısınız. :)

6. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER

Sadece kayalar yosunlansa sorun yok zaten Fatih kardeşim. Ama benim camlar ve tabandaki kum da yosunlanıyor malesef...

7. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER

1 adet 30 watt'lık SUN-GLO gün ışığı ve 1 adet 25 watt'lık Anubias blue lighting mavi ışık kullanıyordum 1 saat öncesine kadar. Şu anda 2 adet 30 watt'lık SUN-GLO gün ışığı taktım tekrar.

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Ümit kardeşim benim akvaryumda bir adet grolüxks gün ışığı olduğu halde kayalar vs hariç arka cam komple yosun tuttu.Bence sorun etme kendini tropheuslar için artı bir durum bir diğer konu ise sonuçta kullanılan tüm yemler yosun ağırlıklı.

Sayfayı Paylaş