1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yumurta Sarısı Yem

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde aslan_kral tarafından 30 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. aslan_kral

  aslan_kral

  Mesajlar:
  30
  Yer:
  KAYSERİ
  İsim:
  kubilay güneri
  Özellikle canlı doğuran besleyen hobici arkadaşlarımıza balıkların daha hızlı büyümeleri için kullandığımız yumurta sarısını akvaryumu kirletmeden nasıl kullandığımızı resimli şekilde anlatmak istiyorum.
  Öncelikle neden yumurta sarısı da beyazı değil bu konuya bir açıklık getireyim. Bunun sebebi yumurtanın sarısında bulunan yağ, demir ve protein yumurtanın beyazına göre daha fazla olmasıdır aynı zamanda yumurtanın sarısı doğal bir D vitamini deposudur. Yumurtanın sarısında yoğun şekilde bulunan bu maddeler yavru balıkların çabucak büyüyüp sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.
  Çoğu hobicinin yaptığı en önemli yanlış ise yeni doğan yavrulara yumurta vermektir. Zaten Allah tarafından besin keseciğiyle dünyaya gözlerini açan yavru balığımız yem yeme gereksinimi duymazlar. Besin keseciğinin içerisinde bulunan mucize içerik bir kaç gün yem yemeden yaşamalarına yardımcı olur. Yeni doğan yavrularım yem yemiyor diye konu açan kardeşlerimiz bunun neden olduğunu da anlamış oldular. Besin keseciği bittikten sonra da ben hemen yumurtayı önermiyorum henüz sindirim sistemi yeni oluşan bir yavruya bu kadar protein yüklemesi yapmaya hakkınız yok. Ayrıca anaç balıklara attığınız yemi ufalama yolu da oldukça yanlış bir yoldur. Yavru balıkların gereksinimleriyle anaç balıkların besin gereksinimleri aynımıdır ki aynı yemi ufalayıp yavrulara yediriyorsunuz? Piyasa da sadece yavrular için bulunan çok kaliteli yemler mevcut sera vipan baby başlıca kullandığım ve en beğendiğim yemdir.
  Yavrumuz ilk günlerini atlattı, besin keseceğini bitirdi ve yemimizi yiyip onu sindirmeye başladı ve boşaltım yoluyla attığını da gördük. Şimdiiiii artık onu layıkıyla beslemek ve sağlıklı bir şekilde büyütmek istiyoruz. Sindirim sistemini yormadan haftada iki kez yumurta, iki kez artemia verelim. Amacımız yavrumuzu bir an önce büyütmek olmamalı amacımız yavrumuzu sağlıklı bir şekilde büyütmek olmalı bunun içinde artemia ve yumurta haftada iki öğünü geçmemeli.
  Bu hatırlatmaları yaptıktan sonra yıllardır kullandığım tekniği sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu teknikle akvaryumunuzda yumurta kullanımı sonrası asla kötü kokular, pislikler oluşmuyor. Kullanımdan önce akvaryumunuz ne kadar temizse yine kullanımdan sonra o kadar temiz kalıyor.
  Öncelikle malzemelerimizi hazırlayalım...

  [​IMG]

  Ardından yumurtamızı iyice ezelim...

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Ardından ezdiğimiz yumurtayı bardağa koyup üzerine akvaryumdan su çekelim...

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Bardaktaki suyu 5 dakika dinlenmeye bırakalım ki partiküller dibe çöksün.

  [​IMG]

  5 dakika sonra bardaktaki sudan iğnemizin ucunu dibe batırmadan su çekelim.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ardından şırıngaya çektiğimiz suyu yavaşça akvaryuma enjekte edelim.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Veee başlasın ziyafet... İşte yavrularınızın bayram ettiği an...

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar, anaçlarınıza vermezseniz de yüreğiniz sızlar haydi onlara da verelim... Başlasın ziyafet...

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  İş bittiğinde bazı hobicilerin sizlere tavsiye ettiği yumurta sarısını ezip akvaryuma atmak yerine benim tekniğimi uyguladığınız için akvaryumunuz tertemiz kalıyor. Eeeee bir dua edersiniz artık bana...
   
  Saruman ve Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş