1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

yumurta-sperm problemi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde kargolu tarafından 13 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Akvaryumumun butun camları silinmesinden 3-5 saat sonra yine top top fare dışkısı gibi kahverengi birseylerle doluyor. bunları silerken de hepsi kumun ustune dokuluyor ve kumun ustunu kapliyor bu seferde. Sanırım tanktaki conch ve snaillerin marifeti.. benim tankta sadece blue tang,karides,chelmon,tavşan ve fire goby var.
    bunları tuketecek bir canli varmıdır acep??

2. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Akvaryumda bende yaşadım bir ara tabi nedir pek anlamadım.sperm olacakları aklıma gelmedi tabi öyleyse. sixline wares meraklı sanki bunlara.yani camlarda hep arayışta oluyorlar.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bunların conch ve snaillerin marifeti olduğunu düşünmüyorum açıkcası. Tabi eğer sperm olarak larvalardan yani kabukları henüz beyaz salyangoz yavrularına benzer oluşumlardan söz etmiyorsak. Bu süreci düzenli akvaryumumda yaşıyorum çünkü, sperm bu canlılarda suyu süt dökmüş gibi bir şekle sokuyor ve ardından canlar ve kayalarda beyaz noktalar olarak larva salyangozlar oluşuyor ve benzer şekilde tabanda da geziyorlar.

4. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Akşam fotolarını yuklemeye çalişıcam. O zaman daha net yorum yapılabilir sanırım.

5. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Fotoğraflari biraz kücük yükledim. gormekte sorun yaşaniliyorsa daha büyük yuklerim.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hocam ben onları farklı bir alg türüne benzettim. Akvaryumumdan benzer kare yayınlıyorum ve sanırım bana hak verirsin.

7. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Benimkilere oldukça benziyorlar ama sizinkiler sanki kayalara yapışmış gibi duruyorlar yanlış görmüyorsam. benimkilerin hepsi tana tane camda duruyorlar. her sabah camın ustunu kaplıyorlar. silerkende sporlardan oluşmuş bir toz tabakası şeklinde kumun ustune düşüyorlar ve kumu kaplıyorlar. neyse aslına bakarsanız ne olduklarından ziyade ne yapmam gerek diye dusunuyorum. cunku kumun ustunde uzun sure kalınca (sifonlamadığım zaman)bu seferde orumcek ağı gibi bir yapı oluşturuyorlar kumun üstünde, hatta bazende SPS lerin üzerinde . bunları giderecek bir şey varmıdır bildiğiniz? Su değişimleri hic bir fayda getirmedi bu arkadaşlara çünkü.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tarifin bire bir uyuyor Hocam. Camlarda tane tane ve kolay uçuşan yapıdalar. Akıntının az olduğu bölgede ağ tarzı toplanırlar. Balıklar ve salyangozlar malesef yanaşmıyor bunlara. Bunun dışında tüketebilecek bir canlı bende yok zaten ve var mıdır bilemem.

Fakat hiçbir zararlarını görmedim ben, zararını görmediğim bu tarz canlıları yok etmeye uğraşmam pek.

9. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Ağımsı yapı gidipte SPS uzerine nasil oluyorsa yapişmayı basarıyor. Ki SPS lerin uzeri gayet akıntılı aslında. İşte o zaman ayıkla pirincin tasını...Neyse bende dert etmeyi bırakayim o zaman.
    teşekkürler...

Murat Bey, sizin yorumunuzu atlamışım kusuruma bakmayin... Sperm değillermiş zaten. Temel Bey de de aynısından varmış. Bir alg türü olabilirmiş. Biz bunları büyütüp beşik kertmesi yapmaya karar verdik:D

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben hiçbir mercanın üzerinde durduklarını görmedim açıkcası. Kolay uçan yapıdalar ve üzerlerine düşse de atılmaları çok kolay. Ben aslında bu alg türünün doğal Marmara deniz suyu kullanmam dolayısı ile beni ziyaret ettiklerini düşünmüştüm ama fikrim değişti biraz. Sizde de olması aklıma canlı kaya veya satın alınan mercan kayalarının getirdiği geliyor.

11. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Tane tane oldugunda zaten sorun yok ama uzun sure kalabalık halde biryerlerde durduklarında, ozellikle kumda, orumcek agi gibi bir yapı olusturuyorlar demistik ya. iste bu yapı akıntıdan falan bazen havalanıp ag seklinde akroporaların uzerine yapısıyor. cıkartana kadar canım cıkıyor.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anlattığına göre kesin kararımı verdim aynı alg türü ikimizde de var. Akroporaları rahatsız etmesi için birkaç adet değil belki ama dediğin gibi o bögede toplanıp ağımsı olarak üzerini kaplamazsa çok büyük sorun çıkmaz diye düşünüyorum. Aslında tutunamazlar ama sanırım sert olduğundan ve çıkıntılı olduğundan bazıları yapışıyor.

Kurtulmanın yollarını düşünelim beraber ama bence dip çekimi ile toparlamak dışında işimiz zor. Salyangozlar, balıklar yanına yanaşmıyor.

13. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    ilk fotoda ki gibi sps lerin uzerini kaplıyor bu pullu yaratıklar:motz: haftada bir su değişimi yaptim olmadi. akıntı motoru sayısını arttırdım, yine olmadı. ne yapsam bilemedim.
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yosun bendeki ile tıpa tıp aynı. Canlılar bence keyifli görülüyor. Fakat elbette yığıldıklarında görüntü bozuluyor ve mercanların üzerine yığılma olursa zarar verebilir. Bence dediğim gibi tek yok dip çekimi ile almak ve akıntı motoruyla bu algleri havaya kaldırıp sumptaki elyafa toplamaya çalışmak. Mesela ben hiçbir müdahale yapmadım ama baya azalıyorlar zamanla. Akıntımda çok güçlü değildir.

15. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Bende ki bütün kumlar beyaz yerine kahve tonlu artık. O da benim tankın farklılığı olsun. Tek sorun 1. fotodaki gibi staghorn un bütün polipleri de mavi yerine kahveyle kaplandı :bilmem: of offf..

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ara sıra elinle akıntı yapsan bile üstünden uçarlar.

17. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    var olan sorunum daha da arttı. İyi bir dip sifonlama yapabilecegim dip supürgesi tavsiye edebilecek kimse varmıdır? Bezdim artık, nerdeyse akvaryumu bozup komple sıfırdan yapicam ama calişan bir kliniğin içinde bu şansımda yok gibi bir şey. insanın elinden bir şey gelmeyince kırıp atasi geliyor tankı:motz:

18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bir kafa motoruna hortum bağlayın ve 4-5 kat elyafın üzerinden bastığı suyu kovaya alın ve kovadan suyu akvaryuma aktarın ve dipten istediklerinizi alana kadar bunu yapın cam gibi olur taban bence bu şekilde. :)

19. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    peki... bir de bu sekilde deneyelim bakalim. teşekkürler Erman Bey. Sonuçları paylaşıcam sizlerle. Aslında son zamanlarda azmasalar sayıca, idare ediyordum ama 2 adet staghorn fragımın işini bitirip diğer SPS lerede dadanınca iyice tadını kaçırdılar. güzelim yemyeşil SPS imi de bitirmek üzereler. savaşmaya devam...
    saglıcakla kalın...
    DSC_sps.jpg

Sayfayı Paylaş